بازدهی ۲۲ درصدی بورس تهران در ۶۰ روز
 

بورس اوراق بهادار طی ۶۰ روز گذشته تحت تأثیر عوامل سیاسی و بنیادی شاخص را از رقم ۵۲ هزار واحد آغاز کرده و اکنون به نیمه کانال ۶۳ هزار واحد رسیده است؛ این میزان افزایش، بازدهی حدود ۲۲ درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.

به گزارش فارس، بورس تهران در هفته گذشته با توجه به برخی اتفاقات مهم در سطح بین‌المللی روند رو به رشدی را آغاز و اکنون در مقایسه با ۶۰ روز گذشته بازدهی بالایی نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.

جهش بزرگ بورس طی ۶۰ روز گذشته معاملات از رقم ۵۲ هزار و ۴۴ واحد در نهم تیر ماه کلید خورد و در ۴ جلسه معاملاتی به ۵۵ هزار واحد رسید در این مدت بیشترین سقوط شاخص در ۳ شهریور ماه رقم خورد به طوری که دماسنج بازار از رقم ۶۱ هزار و ۱۶۴ واحد به کمتر از ۵۹ هزار واحد در دو جلسه معاملاتی رسید.

صعود و فرودهای بازار سرمایه در این مدت بیشتر تحت تأثیر عوامل سیاسی به وقوع پیوست اما هیجانات ناشی از مسائل سیاسی مدت زیادی دوام نداشت و شاخص بورس به روند صعودی خود پس از یک دوره سقوط پیاپی ادامه داد.

گفتنی است، پس از اظهارات ولی‌اله سیف و آمدن خبری مبنی بر شرکت نکردن روحانی در یک مهمانی با حضور اوباما، نرخ دلار بهانه‌‌ای برای افزایش نسبی پیدا کرد؛ این عامل موجب صف خرید در شرکت‌های مرتبط با این وقایع بود. به گمان تحلیل‌گران، بدیهی است در صورت تثبیت نرخ دلار، شرکت‌های بورسی روند متعادل‌تری طی خواهند کرد.

همچنین، پس از اتمام هیجانات ناشی از مسائل سیاسی که عمدتاً مربوط به جنگ علیه سوریه بود، اخبار خوشی مبنی بر رفع تحریم‌ برخی شرکت‌های ایرانی منتشر و بهانه‌ای برای جهش بیشتر بورس شد. رفع این تحریم‌ها بیش از آنکه تصور می‌شد بر رشد قیمت سهام شرکتها اثر گذاشت و در این میان برخی نمادهای مرتبط با این اخبار با صف خرید بیش از ۱۵۰ میلیونی مواجه شدند.

تحلیلگران بازار درباره ابعاد تأثیر سفر رئیس‌جمهوری و شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرده بودند در صورت دیدار رئیس‌جمهوری با همتای فرانسوی خود و یا مذاکره با وزیر خارجه انگلیس شرایط بهتری با تغییر محتوا و نوع مذاکرات ایجاد خواهد شد و حتی امکان افزایش سطح روابط انگلیس با ایران از سطح کاردار به کنسول وجود دارد.

در شرایطی که رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران در نیویورک به سر می‌برند اخبار مثبت دیگری مبنی بر لغو تحریم‌های جدید و افزایش سطح روابط بین‌المللی منتشر شده و همین عوامل موجب صعود دوباره شاخص بورس خواهد شد.

به این ترتیب کارشناسان بازار معتقدند، بورس تهران تحت تأثیر عوامل بنیادی و تکنیکال در بلندمدت رشد خواهد کرد اما در صورت لغو تحریم‌های جدید و افزایش سطح روابط دیپلماتیک با کشورهای همتراز در مدت بسیار کوتاهی رشد قابل توجهی تجربه خواهد کرد.

معاملات آخرین جلسه هفته گذشته بازار سهام با افزایش تقاضا در بسیاری از شرکت‌های آینده‌دار بورسی آغاز شد و شاخص بورس با افزایش ۴۴۵ واحدی در پایان به نیمه ۶۳ هزار واحد رسید.

ارزش بازار با افزایش قابل توجهی به مرز ۳۱۰ هزار میلیارد تومان نزدیک شد و ارزش معاملات در این روز بیش از ۳۴۰ میلیارد تومان بود.

نسخه مناسب چاپ