دلیل واگذاری دوباره هلدینگ خلیج فارس
مشاور سازمان خصوصی سازی گفت: پرداخت نشدن اقساط معوق بابت واگذاری‌ها و در عین حال تلاش صندوق‌ها و نهادهای عمومی برای تسویه بدهی خود به مستمری بگیران و بازنشستگان باعث شده تا دوباره سهام هلدینگ خلیج فارس روی میز فروش قرار گیرد.

سید جعفر سبحانی در گفتگو با فارس اضافه کرد: موضوع واگذاری سهام شرکت ذوب آهن که شامل سهم ۷ درصدی شستا و ۱۶ درصدی صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد می‌شود، ناشی از تصمیم این دو نهاد برای پرداخت بدهی و تسویه مطالبات مستمری‌ بگیران و بازنشستگان آنها بوده که برای این منظور به سازمان خصوصی برای فروش دارایی‌های خود وکالت داده‌اند.

مشاور سازمان خصوصی سازی ادامه داد: انتشار آگهی فروش سهم ۰۸ر۳ درصدی تاپیکو در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اما به دلیل به تعویق افتادن زمان پرداخت اقساط واگذاری این دارایی به سازمان خصوصی‌سازی بوده که مطابق با قانون برای دریافت حقوق و وجوه دولت دوباره روی میز فروش گذاشته می‌شود.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به بازگشت سهام مدیریتی گروه مپنا از سبد دارایی‌های آستان قدس رضوی به دولت، گفت: با حکم دادگاه ۴۹ درصد از سهام مهاب قدس و ۴۷ درصد از سهام مپنا که یک سال پیش به آستان قدس رضوی واگذار شده بود، دوباره به وزارت نیرو بازگشت و این در حالی بود که در فرایند واگذاری این دارایی‌ها هیچ‌گاه سازمان خصوصی سازی زیر بار واگذاری آن نرفته است.

سبحانی با بیان اینکه تلاش سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها عدم ورود شبه دولتی‌ها است، گفت: در قانون تجارت چیزی به عنوان شبه دولتی وجود ندارد و شرکت‌ها بطور کلی یا دولتی و یا خصوصی قلمداد می‌شوند. شاید یکی از دلایلی که بسیاری از شبه دولتی‌ها با معوقه شدن پرداخت اقساط خود مواجه می‌شوند، ناشی از دولتی بودن آنها است.

وی گفت: تعویق غیر عادی پرداخت اقساط خصوصی سازی از جمله اقساط مخابرات و یا هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ناشی از ورود شبه دولتی‌ها در واگذاری‌ها است.

سبحانی با بیان اینکه حضور شبه دولتی‌ها در واگذاری‌ها یک آسیب برای اصل چهل و چهار قانون اساسی است، گفت: سازمان خصوصی سازی برای دریافت حقوق دولت کوتاهی نخواهد کرد و به محض معوقه شدن اقساط مطابق با مقررات موجود نسبت به آگهی‌های مجدد دارایی واگذار شده اقدام می‌کند. کما اینکه در گذشته اقدام هایی در این زمینه از جمله آگهی عرضه مجدد سهام مخابرات و یا ایران ایر تور صورت گرفته است.

وی ادامه داد: حضور شبه دولتی‌ها در واگذاری‌ها باعث از بین رفتن رقابت و کاهش انگیزه حضور بخش خصوصی می‌شود، در عین حال واگذاری بخشی از دارایی های دولتی تحت عنوان رد دیون در گذشته به برخی نهاد عای عمومی و شبه دولتی که تخصصی در بنگاه‌داری ندارند، باعث شده تا واحد های واگذار شده امروز با شرایط نامطلوبی روبرو باشند.

سبحانی گفت: از این جمله می‌توان به شرکت‌های واگذار شده به سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد که معلوم نیست، با تخصص بهداشت و درمان چگونه می‌خواهد، از پس مدیریت شرکت واگذار شده راه آهن رجاء بر‌آید. وی ادامه داد: در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی بیش از آنکه به دارایی های واگذار شده نیاز داشته باشند، به نقدینگی در گردش ولو با تنزیل بدهی‌ها به قیمت روز رضایت دارند.

سبحانی به موفقیت سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام آلومینیوم‌المهدی و طرح هرمزال از طریق مزایده به بخش خصوصی واقعی اشاره و تاکید کرد: متاسفانه قطار خصوصی سازی در ایران با مسیرهای سنگلاخی و برچسب‌های زیادی مواجه بوده که مانع از رسیدن آن به مقصد خود می‌شود که همان بخش خصوصی واقعی است.

نسخه مناسب چاپ