سرلشکر صفوی: اشراف اطلاعاتی درآینده کشور سرنوشت ساز است
سرویس شهرستانها:مشاور عالی فرمانده کل قوا با بیان این که اطلاعات نقش اصلی و تعیین کننده در سرنوشت پیروزی یا شکست جنگ بازی می‌کند، افزود: نداشتن اطلاعات در جنگ برابر با غافلگیری و خسارت جبران ناپذیر است.

سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی دیروز در یادواره شهدای اطلاعات نیروی زمینی سپاه در تالار وحدت دانشگاه تبریز، دسترسی به اطلاعات و کسب مواضع دشمن را در کسب پیروزی‌ها و غافلگیر کردن ارتش بعث عراق بسیار موثر دانست و افزود: بدون تردید یکی از عوامل اصلی پیروزی‌های بزرگ فتح المبین و فتح فاو، داشتن اطلاعات صحیح از منطقه، زمین و اوضاع جوی بود. وی استفاده از تجهیزات الکترونیکی برای شناسایی موقعیت دشمن، استراق سمع و شنود برای تصمیم گیری فرماندهان و کسب اطلاعات از اسرای عراقی را کار بچه‌های اطلاعات اعلام کرد که در تصمیم گیری سنجیده در عملیات کار ساز بود. مشاور عالی فرمانده کل قوا با بیان این که در میدان عملیات بالاترین وظیفه اطلاعات شناسایی دشمن روبرو بود، اضافه کرد: نداشتن اشراف اطلاعاتی برابر با غافلگیری است که ما در سقوط پادگان مهاباد در اسفند ۵۹ و حمله سراسری عراق در ۳۱ شهریور ۵۹ و انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی توسط عناصر ضد انقلاب غافلگیر شدیم.

سرلشکر رحیم صفوی، اطلاعات را در سه سطح راهبردی، ملی و منطقه‌ای تقسیم بندی کرد و گفت: در سطح راهبردی دسترسی به اطلاعات و اهداف راهبردی دشمنان مد نظر است.‏

وی افزود: در سطح منطقه‌ای نیز اشراف اطلاعاتی به کشورهای همسایه و منطقه و این که آنان چه نیات و اهدافی را در برابر همسایگان دارند، مد نظر است. وی نقش اطلاعات را در کشف و خنثی سازی کودتا موثر دانست و گفت: ما در کودتای نوژه توانستیم کودتا را کشف و خنثی کنیم، ولی دولت ترکیه در پیش بینی کودتا دچار غافلگیری شد.

یادواره ۱۵۰ شهید اطلاعات نیروی زمینی سپاه از۳ استان اردبیل، زنجان و آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد.‏

نسخه مناسب چاپ