بلومبرگ: حجم سرمایه گذاری خارجی در ایران به ۵/۴ میلیارد دلار رسید
سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در سه ماهه اول سال جاری میلادی به ۵ر۴ میلیارد دلار افزایش یافته است.این رقم سرمایه‌گذاری که تحت عنوان ۲۶ پروژه محقق شده است، بالاترین میزان در بیش از یک دهه گذشته در ایران بوده است

شبکه خبری بلومبرگ در یادداشتی، افزایش بهای نفت، قراردادهای تجاری منعقد شده با شرکت های بین المللی و کاهش تورم را مهم ترین نتایج برجام بعد از یک سال عنوان کرده است.

در ادامه این گزارش، موضوع نگرانی برخی بانک های خارجی از احیای مبادلات با ایران به دلیل واهمه بانک های خارجی از بازگشت تحریم های آمریکایی مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این گزارش با اشاره بررسی تغییرات قیمت نفت در پسابرجام آورده شده است: افزایش تولید روزانه ایران به ۸ر۳میلیون بشکه نفت ۶ ماه پس از اجرای برجام محقق شد که ۲ میلیون بشکه از آن صرف صادرات می شود. در این گزارش از محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت نقل شده که ایران توانسته در این مدت ۸۰ درصد سهم از دست رفته خود از بازار نفت را پس بگیرد. در بخشی از گزارش این شبکه خبری ضمن تحلیل نرخ تورم و بیکاری ایران، تک رقمی شدن تورم و حرکت کند قیمت ها یک روند بی‌سابقه طی ۲۵ سال اخیر عنوان شده است. در گزارش بلومبرگ همچنین به هزینه ۲۷ میلیارد دلاری خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس وقرارداد ۶ر۱۷ میلیارد دلاری ایران با بوئینگ و همچنین قرارداد ۳ر۲ میلیارد دلاری در زمینه راه آهن با زیمنس آلمان به عنوان قراردادهای مهم و بزرگ ایران در پساتحریم اشاره شده است:

همچنین در این گزارش آمده است: دولت ایران همچنان در حال ترسیم نقشه راهی برای افزایش جذب منابع مالی خارجی از ۳۰ میلیارد دلار به ۵۰ میلیارد دلار در سال است.

نسخه مناسب چاپ