اخبار کوتاه
پاسخ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌به نامه اعتراضی ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌با صدور بیانیه‌ای از دریافت نامه جمهوری اسلامی‌ایران در باره درز اطلاعات مربوط به این کشور و ارسال پاسخ به آن خبر داد.

به گزارش فارس در بیانیه‌ای که آژانس در پاسخ به این نامه منتشر کرد، آمده است: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نامه‌ای از ایران دریافت کرد که به احتمال درز اطلاعات ارائه شده به آژانس از سوی ایران در قالب اعلامیه ابتدایی پروتکل الحاقی این کشور اشاره شده است. آژانس در پاسخ نامه‌ای نوشت و قویاً با هر اظهارنظری که به درز این اطلاعات از سوی آژانس اشاره کرده باشد، مخالفت کرد.»

فعالیت بیش از ۱۰هزار تشکل مردم نهاد در کشور

‌قائم‌ مقام وزیر کشوردرسازمان‌های مردم‌ نهاد گفت: بیش از ۱۰ هزار تشکل مردم نهاد در حوزه‌ اجتماعی کشور به طور فعال عمل می‌کنند و تعدادی از تشکل‌ها هم نیمه فعال و غیرفعال هستند.

‌بهمن مشکینی اظهار داشت: تشکل‌های اجتماعی مجموعه‌ای از افراد داوطلب، علاقه‌مند و دارای انگیزه هستند که با انجام کارگروهی در حوزه‌ اجتماعی فعالیت می‌کنند.

مشکینی با تاکید بر این که باید مهارت‌ها و توانایی‌های لازم را در مدیران و افراد فرهیخته به وجود آوریم و به سمتی پیش برویم که دستگاه‌های کوچک‌تر و با کارآمدی بیشتر تأسیس کنیم، افزود: دستگاه‌ها فقط نباید به دنبال صدور بیانیه و برگزاری همایش باشند، بلکه باید برای خدمات‌رسانی به مردم تلاش کنند.

اجرای ۳۰۰ طرح اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی در تهران

۳۰۰ طرح اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی با هدف تبدیل تهران به شهر هوشمند اجرا می‌شود.

علی صاعدی، دبیر نخستین همایش “شهر هوشمند، پرداخت هوشمند” با اعلام این خبر گفت:اجرای بیش از ۳۰۰ طرح اجتماعی برای حرکت به سمت شهری هوشمند در دستور کار شهرداری قرار دارد که برخی از این طرح‌ها مانند طرح پسماند و یا طرح ثانی شهر (تخفیف‌های کلی خرید برای شهروندان) به زودی اجرایی می‌شود و برخی دیگر مانند طرح پرداخت الکترونیک در تاکسی‌ها در مرحله آزمایشی است. وی درباره آخرین وضع طرح پرداخت الکترونیک در تاکسی‌ها گفت‌: این طرح نیازمند زیر ساخت‌های خاصی است چرا که نمی‌توان در تاکسی‌ها از دستگاه‌های خودپرداز استفاده کرد بلکه باید برحسب نوع خودرو از سیستم‌های نوین دیگری بهره برد. صاعدی با تاکید براین که تمامی‌طرح‌هایی که در راستای تحقق شهر هوشمند اجرایی می‌شود با مشارکت بخش خصوصی خواهد بود، افزود: هدف ما از اجرای این طرح‌های اجتماعی، تلاش برای کاهش فقر‌؛ کارآفرینی و همچنین رسیدن به نقطه‌ای است که شهروندان فقط برای تفریح‌، تحصیل و کار از منزل بیرون بیایند و بتوانند با بهره گیری از سیستم‌های ارتباطی نوین مجازی، نیازهای روزمره زندگی خود را رفع کنند و زندگی راحت تری را تجربه کنند.

محیط‌ بانان ایران به اتریش اعزام می‌شوند

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست از اعزام محیط‌‌بانان به اتریش برای گذراندن دوره‌های آموزشی در اوایل شهریورماه خبر داد.

مجید شفیع پور با اشاره به سفر اخیر کارشناسان پارک‌های ملی اظهار داشت: در اردیبهشت ماه امسال یک گروه ۱۲ نفره از مدیران پارک‌های ملی و محیط بانان برای گذراندن دوره آموزشی مربوط به اکوسیستم‌های کوهستانی به اتریش اعزام شدند.

وی از اعزام گروه دوم محیط ‌بانان به اتریش خبر داد و افزود: دوره آموزشی جدید برای اکوسیستم‌های تالابی و آبی برگزار می‌شود و ۱۲ نفر از محیط ‌بانان کشور در ابتدای شهریور عازم می‌شوند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر این که در تمامی ‌یادداشت تفاهم‌نامه‌هایی که با کشورهای مختلف داریم بحث ظرفیت‌سازی و توانمندسازی از طریق آموزش‌های زیست محیطی جزو ارکان اولیه و اصلی همکاری‌های بین‌الملل است، افزود: از کشورهای همکار دعوت می‌شود برای آموزش به ایران سفر کنند که تاکنون تعداد بسیاری از متخصصان از کشورهای دیگر برای آموزش در ایران حاضر شده‌اند.

طرح جدید مترو برای ساماندهی دستفروشان

سرویس سیاسی – اجتماعی: مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران از ثبت نام دستفروشان مترو با هدف ساماندهی آنها خبرداد.

دکتر محمد احمدی بافنده با بیان اینکه برای برخورد با دستفروشان در مترو با خلاء قانونی مواجه هستیم، افزود: مدیریت شهری برای دستفروشان زن و مرد برنامه‌های جداگانه‌ای دارد، وی افزود: دستفروشان مترو به دو دسته نیازمند که برای امرار معاش به این حرفه روی آوردند و افرادی که دستفروشی را به عنوان شغل و برای کاسبی انتخاب کردند تقسیم می‌شوند که در این میان با پدیده ورود دستفروشان غیر تهرانی هم مواجه هستیم. مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: برای ساماندهی زنان دستفروش، با ستاد توانمندسازی زنان هماهنگی‌های لازم انجام شده است. همچنین شرکت مترو غرفه‌های خود در ۱۰۲ ایستگاه را در اختیار ستاد توانمندسازی بانوان قرار می‌دهد تا محصولات و تولیدات افراد تحت پوشش خود را عرضه کنند.

وی درباره ساماندهی دستفروشان مرد هم با اشاره به جلسه و انعقاد تفاهم نامه با شرکت ساماندهی مشاغل گفت: براساس تفاهم انجام گرفته، مردان در ۵۰ شب بازار و روز بازار ساماندهی خواهند شد. البته با پلیس هم تفاهم نامه ای امضاء خواهیم کرد تا در ساماندهی دستفروشان باقی مانده به مترو کمک کند.

سوله بازیافت زباله شرق تهران به ورزشگاه تبدیل می‌شود

عضو شورای شهر تهران از تبدیل سوله بازیافت زباله پهنه شرق تهران به ورزشگاه خبر داد.

احمد مسجدجامعی صبح دیروز در حاشیه تهرانگردی خود به سوله بازیافت زباله رفت و از نزدیک در جریان روند تفکیک زباله قرار گرفت. وی گفت: در این سوله زباله‌های پهنه شرق تهران بازیافت می‌شود و این در حالیست که این سوله، پتانسیل و ظرفیت تبدیل شدن به ورزشگاه را دارد. وی با اشاره به نارضایتی اهالی محله کوهسار از فعالیت این مرکز بازیافت، تاکید: فعالیت این سوله به عنوان محلی برای بازیافت در حالی است که سرانه ورزش در این منطقه پایین است. مسجدجامعی با اشاره به مشکلات زیست محیطی که فعالیت این سوله در محل ایجاد کرده است گفت: پیشنهاد می‌شود این سوله زباله به مجتمع ورزشی تبدیل شود. بنا به این گزارش، امیر عباس بهاری شهردار منطقه ۴ با این پیشنهاد موافقت کرد و گفت: به زودی این سوله بازیافت زباله جمع آوری و این محل به ورزشگاهی برای استفاده عموم تبدیل می‌شود.

نسخه مناسب چاپ