کوتاه از سراسر جهان
 

«کارتر»: میانمار به کشتارمسلمانان پایان دهد

مهر: «جیمی کارتر» که عضو گروهی موسوم به«گروه بزرگان» است، با این خواسته که دولت میانمار به خشونت بودایی‌ها علیه اقلیت مسلمان پایان دهد، سفر خود به این کشور را پایان داد .جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گفت: این یک مشکل جدی برای جامعه جهانی است. نحوه حل این مشکل توسط دولت نیمه نظامی میانمار می‌تواند یک آزمایش مهم برای این پرسش باشد که آیا می‌خواهد به استانداردهای جهانی حقوق بشر احترام بگذارد یا خیر.

دستگیری ۸مظنون حمله نایروبی

ایسنا: دولت کنیا اعلام کرد که هشت نفر را به اتهام حمله تروریستی نایروبی بازداشت کرده است.«ژوزف اوله لنکو» وزیر کشور کنیا اعلام کرد: پلیس مشغول بازجویی از آنها در ارتباط با حمله تروریستی به مرکز تجاری «وست گیت» است.این مسئول کنیایی با تاکید بر اراده کشورش برای مبارزه با تروریست های سومالی، همچنین اعلام کرد سه نفر نیز پس از بازجویی آزاد شده اند، اما احتمالا مدت بازداشت افراد مظنون باقیمانده، تا زمان محاکمه ادامه خواهد داشت.

وزیرسابق خارجه طالبان وموضوع صلح

فارس:«وکیل احمد متوکل» وزیر خارجه سابق طالبان اظهار داشت: اگر مسئله افغانستان به صلح منتهی نشود، احتمال دارد طالبان در جنگ به پیروزی برسند. متوکل در خصوص آزادی «ملابرادر» فرد شماره ۲ طالبان از زندان پاکستان گفت: ملابرادر یک شخصیت نظامی است و آزادی وی تأثیری در روند مذاکرات صلح افغانستان نخواهد داشت.این مقام طالبان ضمن تأیید آزادی ملابرادر از زندان پاکستان گفت که بیشتر اعضای طالبان پس از آزادی از زندان، بار دیگر به این گروه می‌پیوندند.

جاسوسی «اف. بی. آی» از آمریکایی ها با پهپاد

مهر: «اف. بی. آی» از سال ۲۰۰۶ تاکنون از هواپیماهای بدون سرنشین در خاک آمریکا استفاده می کند، اماهنوزنتوانسته قوانینی رابه منظورحفاظت ازحقوق حریم خصوصی افراددرقبال این نوع عملیات هوایی، تدوین کند.گزارش ارائه شده توسط «مایکل هوروویتس» بازرس کل وزارت دادگستری آمریکا نشان می دهد که استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در آمریکا صرفا محدود به «اف. بی. آی» نمی شود و انتظار می روداستفاده از این نوع هواپیماها حتی گسترش نیز پیدا کند.

نخست‌وزیر ایتالیا تهدید به استعفا کرد

ایرنا:«انریکو لتا» نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد درصورتی که کابینه از وی در انتخابات پارلمانی که هفته آینده برگزار می‌شود حمایت نکند، استعفا خواهد داد.«لتا» پس از اینکه دولت از رای دادن به شاخص ‌های اصلی بودجه خودداری کرد، درباره استعفا هشدار داد.وی در این مورد گفت: در صورتی که منافع کشور و مردم مطرح باشد، به حضور در دولت ادامه و در غیر این صورت استعفا می‌دهم .

موافقت ائتلاف حاکم تونس با انحلال کابینه

فارس: ائتلاف حاکم تونس موافقت کرده تا بر اساس نقشه راه پیشنهادی، دولت را منحل کند. انحلال دولت پس از مذاکرات با گروه‌های سکولار تونسی که مخالف انحصار قدرت به نفع اسلام‌گرایان هستند، اتخاذ خواهد شد.از سوی دیگر، «راشد الغنوشی» رئیس جنبش «النهضه» اعلام کرد که مذاکرات ملی طی چند روز آینده آغاز می‌شود. وی همچنین تاکید کرد که بازگشت به نقطه صفر در تونس ممکن نیست.

«نواز شریف» ورقابت اتمی هند و پاکستان

ایرنا: نوازشریف ، نخست‌وزیر پاکستان پیش از دیدار با «مان موهان سینگ»همتای هندی خود گفت: دهلی‌نو- اسلام‌آباد منابع گسترده‌ای را دررقابت تسلیحات اتمی اسراف کرده وهدرداده‌اند. نخست‌وزیر پاکستان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: دو کشور منابع عظیمی را در راه رقابت تسلیحاتی اسراف کرده‌اند. ما می‌توانیم این منابع را صرف مصارف اقتصادی و بهبود شرایط زندگی مردم هند و پاکستان کنیم.

آمادگی سوسیال دموکرات‌ها برای ائتلاف با «مرکل»

ایسنا: حزب سوسیال دموکرات آلمان اعلام کرد، مذاکرات با حزب صدراعظم آلمان راکه در تلاش است تا با رقبای انتخاباتی خود ائتلاف بزرگ تشکیل دهد، آغاز خواهد کرد .با وجود پیروزی قاطع «آنگلا مرکل» درانتخابات،وی بایدبه منظورتضمین اکثریت درپارلمان بایکی ازاحزاب سوسیال دموکرات یاسبزهاائتلاف تشکیل دهد.«زیگمار گابریل»، رهبر حزب سوسیال دموکرات‌ گفت: حزب سوسیال دموکرات برای مذاکرات آماده است.

«مورالس»: اوباما باید محاکمه شود

مهر: رئیس جمهوری بولیوی در سخنرانی خود در مجمع عمومی از سازمان ملل خواست تا رئیس جمهوری آمریکا و این کشور را به خاطر ارتکاب جرایم علیه بشریت به محاکمه بکشاند. «اوو مورالس» گفت: باراک اوباما باید به خاطر جنایاتی که کشورش مرتکب شده در محضر دادگاه جرایم جنایی بین‌المللی قرار گیرد و شایسته دریافت نوبل جنگ است. آمریکا به آغازکردن درگیری‌های خاورمیانه برای تبدیل آن به منطقه‌ای بحرانی متهم است. علاوه بر این، ایالات متحده متهم است که با آغاز و تداوم درگیری‌های خاورمیانه، به دنبال استفاده از منابع طبیعی این مناطق است .

«مدودف» وسرنوشت اقتصاد روسیه

فارس: به گفته نخست وزیر روسیه، اقتصاد این کشور به سر دو راهی قرار دارد و اگر کرملین اصلاحات اساسی برای تقویت رشد درازمدت را انجام ندهد، خطر سقوط به ورطه مشکلات وجود دارد.«دیمیتری مدودف» تصویری تیره از پیامد‌های احتمالی ناتوانی در توسعه شرایط سرمایه گذاری، بازدهی کار و سیستم قانونگذاری روسیه ترسیم و اشاره کرد که مسکو با تصمیماتی تاریخی رو به‌رو است.مدودف نوشت: زمان تصمیم گیری‌های ساده گذشته است. ما نمی‌توانیم چالش‌های اقتصادی پیش رویمان را دست کم بگیریم.

بازداشت رهبر نئونازی های یونان

ایرنا:پلیس یونان «نیکوس میخالولیاکوس» رهبر حزب راست افراطی «سپیده زرین» را به اتهام ایجاد تشکیلاتی تبهکار بازداشت کرد. به جز او، ۹ عضو دیگر این حزب نئونازی، از جمله سه نفر که نماینده مجلس یونان بودند بازداشت شدند. «ایلیاس کاسیدیاریس» سخنگوی سپیده زرین نیز در میان بازداشت شدگان است.حزب سپیده زرین گفت که در برابر این فشارها خواهد ایستاد و از اعضای خود خواست مقابل مقرهای پلیس آتن تجمع کنند.

نسخه مناسب چاپ