مهلت ۹ ماهه کمیته چهارجانبه بین المللی برای برقراری صلح خاورمیانه
 

سرویس خارجی: کمیته چهار جانبه صلح خاورمیانه شامل آمریکا، روسیه، سازمان ملل و اتحادیه اروپا در نشستی در مقر سازمان ملل از مقامات فلسطین و رژیم صهیونیستی خواست تمامی تلاش خود را برای برقراری صلح ظرف ۹ ماه به کار بندند.

در این نشست اعضای کمیته مذکور بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا را در جریان آخرین اقدامات در خصوص مذاکرات صلح قرار دادند.

این کمیته تاکید کرد به مهلت زمانی ۹ ماه برای رسیدن به توافق نهایی میان فلسطین و رژیم صهیونیستی پایبند است. در پایان این نشست، کمیته چهار جانبه صلح با صدور بیانیه‌ای از دو طرف فلسطین و رژیم صهیونیستی خواست برای برقراری صلح در ۹ ماه میان دو طرف تمامی تلاش خود را به کار بسته و از هرگونه اقدامی که فضای اطمینان میان دو طرف را خدشه‌دار می کند، ممانعت به عمل آورند.

در این بیانیه آمده است که کمیته چهار جانبه از تلاش‌های دو طرف برای برقراری صلح حمایت کند. در نشست مذکور همچنین تونی بلر نماینده ویژه کمیته چهار جانبه صلح و زیپی لیونی مذاکره‌کننده هیات اسرائیلی به همراه صائب عریقات مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین حضور داشتند. درتحولی دیگر در پی حمله نظامیان صهیونیست‌ به تظاهرات فلسطینی‌ها در مناطق مختلف کرانه باختری و قدس که به مناسبت سیزدهمین سالگرد انتفاضه الاقصی برگزار شد، ده‌ها فلسطینی زخمی و بازداشت شدند. هزاران فلسطینی به دعوت گروه‌های مقاومت پس از نماز جمعه در کرانه باختری و قدس دست به تظاهرات زدند که این تظاهرات با دخالت نیروهای رژیم صهیونیستی به خشونت کشیده شد.

هزاران تن در میدان باب العامود در قدس اشغالی پس از برگزاری نماز جمعه به راهپیمایی پرداختند و موانعی را که ارتش رژیم صهیونیستی بر سر راه آنها ایجاد کرده بود شکستند. نظامیان صهیونیست برای رویارویی با تظاهرکنندگان قدس، به گلوله‌های جنگی و پرتاب گاز اشک آور و بمب صوتی روی آوردند که در جریان آن چند فلسطینی زخمی و ده‌ها تن بازداشت شدند. در شهر نابلس در شمال کرانه باختری نیز تظاهراتی برگزار شد که خشونت نظامیان رژیم صهیونیستی در رویارویی با تظاهرکنندگان به زخمی شدن چندین فلسطینی انجامید. درگیری‌هایی نیز در گذرگاه قلندیا در شهر رام‌الله میان جوانان خشمگین فلسطینی با نیروهای صهیونیست روی داد.

در این درگیری‌ها فلسطینیان با استفاده از سنگ و بطری‌های خالی به رویارویی با نظامیان مسلح اسرائیلی پرداختند که با شلیک گلوله و گاز اشک آور سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان داشتند. مسئولان رژیم صهیونیستی ۷۰۰۰ نظامی به کرانه باختری اعزام کرده بودند تا مانع هرگونه درگیری یا تظاهرات فلسطینیان شوند. نزدیک به ۳۰۰۰ نیروی امنیتی و پلیس اسرائیل نیز در مناطق مختلف قدس مستقر شده بودند تا از برگزاری تظاهرات «جمعه الاقصی» که گروه‌های فلسطینی خواهان برگزاری آن شده بودند، جلوگیری کنند. جمعه گذشته سیزدهمین سالگرد انتفاضه دوم فلسطین (انتفاضه الاقصی) بود. گروه‌های مختلف فلسطینی با صدور فراخوانی خواهان آغاز انتفاضه سوم در روز جمعه شده بودند.

دراین حال سخنگوی گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس با بیان این که هرگونه تجاوز به قدس و مقدسات ‌آن نادیده گرفته نمی‌شود، تاکید کرد: مقاومت و گردان‌های قسام آزادی فلسطین، مسجدالاقصی و اسیران فلسطینی را در اولویت اقدامات خود قرار داده اند. ابوعبیده اعلام کرد: مقاومت همواره رقمی بسیار بالا و دشوار خواهد بود که عبور از آن برای هیچ طرفی ممکن نیست. وی گفت: این مقاومت است که گزینه‌های ما در برخورد با تجاوزهای پیاپی اشغالگران را علیه ملت فلسطین تعیین می‌کند.

نسخه مناسب چاپ