تکاپوی اوباما برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال
 

سرویس خارجی: در حالی که دولت فدرال در معرض تعطیلی قرار گرفته است، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود دست به دامن جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان شد.

باراک اوباما در سخنرانی خود در کاخ سفید گفت: امنیت و حاکمیت آمریکا تنها به قدرت نظامی یا همپیمانان یا دیپلماسی ما وابسته نیست بلکه در درجه اول، قدرت آمریکا به اقتصاد قوی وابسته است، که در آن طبقه متوسط رشد کنند و تمام آنهایی که به سختی می‌کوشند شانس پیشرفت داشته باشند.

وی تأکید کرد که کنگره آمریکا دو مسئولیت فوری دارد و یکی از آنها تصویب به موقع بودجه و پرداخت به موقع صورت حساب‌های آمریکا است و گفت: اگر کنگره تا روز دوشنبه که پایان سال مالی است، تصمیم به تصویب بودجه نگیرد، سبب تعطیلی دولت و بسیاری از خدمات حیاتی که مردم آمریکا به آن وابسته اند می‌شود.اوباما سپس به اقدام سنا در تصویب بودجه اشاره کرد و گفت: خبر خوب این است که سنای آمریکا، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، مسئولانه عمل کردند و به باز بودن دولت و ارائه خدمات مورد انتظار مردم آمریکا رأی مثبت دادند.

هم‌اکنون، به جمهوری‌خواهان درمجلس نمایندگان آمریکا بستگی دارد که اقدام مشابهی انجام دهند. من از این رو لفظ جمهوری‌خواهان را به کارمی برم چون به طور قطع دموکرات‌ها منافع زیادی در تضمین این مسئله دارند که این خدمات حیاتی به مردم آمریکا کمک ‌کند.اوباما در پاسخ به مخالفان طرح خدمات درمانی تأکید کرد: بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی در حال حاضر طبق این قانون مزایا و خدمات دریافت می‌کنند. در روز سه‌شنبه بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی دیگر خواهند توانست چون هر شخص دیگری در بیمه خدمات درمانی ثبت نام کنند . این بازار برای تجارت و کار از روز سه‌شنبه باز خواهند بود. مهم نیست چه اتفاقی می‌افتد. حتی اگر دولت تعطیل شود، این کار انجام می‌شود .

وی ادامه داد: همانطور که قبلا نیز گفتم، اگر جمهوری‌خواهان ایده‌های خاص درباره چگونگی بهبود این قانون داشته باشند، خوشحال می‌شوم با آنها از طریق فرایندهای عادی دموکراتیک همکاری کنم امااین امرتحت فشارو تهدید به تعطیلی دولت امکان پذیر نیست.رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داد: اگر دولت روز سه‌شنبه تعطیل شود، پرسنل نظامی، از جمله آنهایی که زندگی خود را در خارج از کشور برای ما به خطر انداختند، به موقع حقوق خود را دریافت نخواهند کرد. وام‌های فدرال برای جوامع روستایی، صاحبان تجارت و خانواده‌هایی که خانه خریداری کردند، قطع می‌شود. من نامه‌هایی از مردم نگران درباره این مسئله و تأثیری که بر زندگی آنها خواهد گذاشت، دریافت کردم. تحقیقات درباره اکتشافات حیاتی، خیلی فوری قطع می‌شود. دولت فدرال نقش عمده‌ای در سراسر کشور دارد و زندگی میلیون‌ها نفر را که در معرض خطر می‌افتند لمس می‌کند. حتی تهدید تعطیلی دولت نیز تأثیر ناامیدکننده‌ای بر اقتصاد ما دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: این در واقع تعطیلی اقتصادی است که نه تنهابرآمریکا،بلکه برسراسرجهان تأثیر می‌گذارد. ما می‌دانیم که این مسئله تأثیر تخریب‌کننده‌ای بر اقتصاد جهان می‌گذارد زیرا آمریکا اساس سرمایه‌گذاری جهانی است. اوباما گفت: پیام من به کنگره این است؛دولت راتعطیل نکنید.اقتصادراتعطیل نکنید.به موقع بودجه را تصویب کنید. به موقع صورتحساب‌های مارا پرداخت کنید. مجدداً به نگرانی‌های روزانه مردم آمریکا بیاندیشید. تفاوت‌هایی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود دارد. زمینه‌های مشترک نیز برای همکاری وجود دارد،اما تهدید نکنید به خاطر اینکه صد در صد به خواسته‌تان نرسیدید، خانه را به آتش بکشید. دموکراسی ما اینگونه کارساز نیست.

نسخه مناسب چاپ