«جزیره الخالدیه» به محاصره کامل نیروهای عراقی درآمد
 

سرویس خارجی: مرحله اول عملیات آزادسازی «جزیره الخالدیه» در شرق استان رمادی عراق با محاصره کامل منطقه و تروریست‌های داعش انجام شد.سرتیپ «اسماعیل المحلاوی»، فرمانده عملیات الانبار درباره آخرین خبرها از این عملیات گفت: یگان‌هایی از ارتش و نیروهای امنیتی از بخش شمالی منطقه وارد جزیره الخالدیه شدند. وی ادامه داد، نیروهای ما توانستند حمله تروریست‌ها را در الخالدیه دفع کنند و یک خودروی انتحاری را نیز از راه دور منهدم کنند.

فرمانده عملیات الانبار افزود، مقاومت تروریست‌های داعش ضعیف است و آن‌ها به جز تک تیراندازها و افراد انتحاری امکانات دیگری ندارند. از سویی برخی منابع عراقی اعلام کردند، نیروهای بسیج مردمی‌در جزیره الخالدیه تا عمق هفت کیلومتری تروریست‌ها را عقب رانده‌اند. بر اساس این گزارش نیمی‌از منطقه از کنترل تروریست های داعش خارج شده است و نیروهای عراقی در حال تثبیت مواضع خود در مناطق آزاد شده هستند. «ابومهدی المهندس»، یکی از فرماندهان نیروهای مردمی‌عراق در این باره گفت: جزیره خالدیه منطقه‌ای است که بسیاری از جوانان ما در آنجا کشته شدند برای همین نیروهای امنیتی عراق را در این منطقه تنها نخواهیم گذاشت.

همانطور که پس از سقوط موصل آن‌ها را تنها نگذاشتیم. از طرفی، «هادی رزیج»، رئیس پلیس الانبار نیز اعلام کرد، ۲۸۳ تن در ساعات اولیه عملیات جزیره خالدیه از این منطقه خارج شدند.در چنین شرایطی، یک منبع خبری از داخل شهر موصل از اهتزاز پرچم عراق بر روی تعدادی از خانه های موصل و همچنین نوشته شدن عبارت مرگ بر داعش بر دیوارهای این شهر در نقاط مختلف خبر داد. این منبع گفت: افراد ناشناس در شهر موصل با این اقدام خود موجب ترس و خشم تروریست های داعش شدند.

خبر دیگر اینکه، عوامل انتحاری با نفوذ به یک ایستگاه پمپاژ گاز در شمال عراق، خود را در آنجا منفجر کردند.

عوامل داعش به ایستگاه گاز «کبس ای.بی.۲» در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی کرکوک حمله و خود را در آنجا منفجر کردند. طبق گزارش منابع عراقی، دست‌کم چهار کارمند عراقی در این حادثه جان خود را از دست دادند.

از سویی، «حیدر العبادی»، نخست‌وزیر عراق انحلال رسمی‌حزب بعث را یک پیروزی برای مردم عراق و خانواده شهدا دانست و آن را تبریک گفت. در بیانیه العبادی آمده است، انحلال حزب بعث و ممنوعیت هرگونه فعالیت سیاسی آن به مثابه یک پیروزی برای مردم عراق و خانواده شهداست و این حزب شنیع‌ترین جنایت‌ها را هنگامی‌که بر سر قدرت بود، علیه مردم مرتکب شد و پس از آن نیز جنایت‌های خود را با ائتلاف با گروه های تروریستی تکمیل کرد. گفتنی است، نمایندگان پارلمان عراق، به طور رسمی‌حزب «بعث» را منحل کردند.

در تحولی دیگر، «خالد العبیدی»، وزیر دفاع عراق اعلام کرد، برای عملیات موصل آماده‌ایم. وی همچنین تأکید کرد، استراتژی این وزارتخانه برای مرحله مابعد داعش تشکیل ارتشی کوچک و آموزش دیده است که به شکل ویژه مسلح شده باشد. وی افزود، اقلیم کردستان عراق با دولت مرکزی همکاری می‌کند و خواسته‌های نهاد نظامی‌را برای آزادسازی موصل برآورده کرده است. وزیر دفاع عراق همچنین از برکناری ۱۰۶هزار عضو ارتش و نهادهای امنیتی از زمان حمله داعش به عراق خبر داد و گفت: این تصمیم گرفته شد تا نهادهای نظامی‌و امنیتی عراق از افرادی که از جنگ با داعش فرار کرده‌اند، خالی شود. از طرفی، «شیخ جمال الضاری»، رئیس کمیته مرکزی طرح های ملی عراق گفت: دولت آمریکا مسئول گسترش گروه تروریستی داعش در عراق است. وی افزود، اهالی موصل نمی‌خواهند شهرشان همانند فلوجه و یا الرمادی و مناطق دیگر آزاد شود و با وجود آن که داعش، تاریخ موصل را از بین برد، اما ائتلاف نیز آینده مردم موصل را از بین می‌برد.

در این میان، سرلشکر «صفاء الاعسم» مشاور بسیج مردمی‌عراق گفت: تصمیم «حیدر العبادی» برای فعالیت نیروهای بسیج مردمی‌به عنوان یک نیروی رسمی‌وابسته به دولت، مشت محکمی‌به دهان یاوه‌گویان عربی – غربی است که همواره قصد تخریب این نیروی مردمی‌را دارند. در این میان، «احمد الاسدی»، سخنگوی تشکیلات مردمی‌الحشد الشعبی عراق گفت: سردار قاسم سلیمانی در هر جبهه ای که حضور پیدا کرده است، پیروزی خیلی سریع تحقق یافته است و امیدوارم که وی در جنگ موصل نیز حضور داشته باشد. وی ادامه داد، سردار سلیمانی فقط مشاور نظامی‌تشکیلات مردمی‌الحشد الشعبی نیست، بلکه وی به ارتش، پلیس، یگان مبارزه با تروریسم و دیگر تشکیلات نظامی‌عراق که علیه داعش می‌جنگند، نیز مشورت نظامی‌می‌دهد.از سوی دیگر، مقتدا صدر، رهبر جریان صدر، از طرفداران خود خواست تا به مدت یک ماه، از تظاهرات ضد فساد خودداری کنند.

نسخه مناسب چاپ