دنیای فناوری اطلاعات در تلکام ۲۰۱۳
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی (تلکام – ۲۰۱۳) علاوه برتوسعه رقابت شرکت های فناوری اطلاعات حاوی دستاوردهای متعددی هم بود.

از مهمترین رویدادهای این نمایشگاه تشکیل خانواده ۸۷ میلیونی مشترکین اپراتوراول تلفن همراه با تلفن ثابت تحت نام شرکت آشنای اول برای ارائه خدمات بصورت متمرکزبود که در قالب تفاهم نامه‌ای این اتفاق روی داد.

بر اساس این تفاهم نامه که به امضاء مدیران عامل همراه اول و آشنای اول رسید، مقرر شد این شرکت ها برای تحولات صورت گرفته خدمات خود را بصورت متمرکز در مراکز خاصی ارائه دهند.در واقع از این پس خدمات همراه و ثابت در یک مرکز به مشترکین دو اپراتور همراه اول و آشنای اول ارائه خواهد شد.

از جمله اخبار مهم نمایشگاه مذکور باید به فروش حجمی اینترنت پر سرعت توسط مخابرات استان تهران والبرز اشاره کرد.گرچه عده ای معتقدند شرکت مخابرات رسما اقدام به گران کردن تعرفه ADSL کرده است، اما مدیرعامل شرکت مخابرات تهران در این رابطه اظهارداشت: ضریب اشتراک و تعرفه ADSLمخابرات از اول مهر برای مشترکان قدیمی بدون تغییر مانده است و مشترکان جدید با ضریب اشتراک یک به هشت و تغییر تعرفه سرویس خواهند گرفت.

علیرضا صیدی ادامه داد: از ابتدای مهرمشترکان قدیمی ADSL مخابرات با ضریب اشتراک یک به ۱۰ و با تعرفه قبلی سرویس خواهند گرفت و تا زمانی که حتی یک مشترک خواهان این سرویس باشد این نوع سرویس ادامه پیدا می‌کند.

به گفته این مقام مسئول، از اول مهرامسال برای مشترکان جدید ADSLشرکت مخابرات ایران دو نوع سرویس وجود دارد. نخست سرویس اینترنت نامحدود با ضریب اشتراک یک به هشت که با تعرفه جدید به مشترکان ارائه می‌شود و دوم، سرویس حجمی ADSL که این سرویس از ابتدای مهر فعلا در استان البرز فروخته می‌شود و پس از بررسی کامل در استان البرز از یک نماینده فروش سرویس حجمی ADSLمخابرات در تهران آغاز خواهد شد. در سرویس حجمی ADSL مخابرات، مشترک می‌تواند میزان حجم مصرفی را در پورتالی ببیند.

رونمایی از نوعی مودم جیبی با قابلیت استفاده از سیمکارت

از دیگر رویدادهای نمایشگاه رونمائی ازمودم جیبی وایمکس مبین نت بود که قابلیت استفاده از سیمکارت را هم داشت.

ناصر اصفهانی مدیر عامل این شرکت در مراسم رونمایی از این محصول جدید گفت: این مودم که برای نخستین بار در ایران طراحی و تولید شده است، می تواند همزمان با تکنولوژی وایمکس و موبایل عمل کند. با استفاده از این مودم جیبی مشترکان می توانند در محل هایی که پوشش شبکه وایمکس وجود ندارد، از امکانات اپراتورهای تلفن همراه برای اتصال به اینترنت استفاده کنند.

وی افزود: مودم جیبی وایمکس با قابلیت ارتباط با شبکه های تلفن همراه طراحی شده و پشت این مودم محل نصب سیمکارت وجود دارد. دارندگان این مودم می توانند از سرویس تمامی اپراتورهای تلفن همراه کشور که خدمات جی پی آر اس (اینترنت روی موبایل) ارایه می کنند، استفاده کنند.

پرداخت تمامی قبوض با یک شماره

پرداخت تمامی قبوض با تماس با شماره ۲۰۰۰ دیگر امکان حوزه ICT بود که درتلکام ۲۰۱۳ رونمائی شد.

به گفته معاون مدیر عامل مخابرات استان تهران، تمامی قبوض تلفن همراه ثابت، آب، برق و گاز را می توان به صورت رایگان ، مطمئن و آسان با تماس با شماره ۲۰۰۰ در سطح تهران پرداخت کرد. جالب اینکه شماره ۲۰۰۰ یک شماره جامع برای پرداخت قبوض است که از طریق تلفن همراه هم با شماره گیری ۰۲۱۲۰۰۰ می توان قبوض را پرداخت کرد.

خدمات مربوط به کارت ‎ های شتاب بر بستر شاپرک

رونمایی ازسرویس جدید “جیرینگ کارت” در نمایشگاه دیگر رویداد نمایشگاه بود که شرکت‌های همکار با جیرینگ با استفاده از این سرویس می‎‌توانند خدمات مربوط به کارت‎ های شتاب را بر بستر شاپرک (شبکه الکترونیک پرداخت کارتی) و بر روی تلفن‎ های همراه استفاده کنند.

علیرضا طلوع مدیرعامل جیرینگ با بیان اینکه رمز یکبار مصرف امسال با تغییراتی جدید و توسط بانک صادرات در نمایشگاه عرضه می شود، مهمترین ویژگی این سرویس را امنیت بالا بدون نیاز به نصب هر گونه نرم افزاری برروی گوشی موبایل دانست و گفت: کاربر برروی تلفن همراه می تواند منوی رمز یکبار مصرف را انتخاب کرده و برای استفاده از سرویس همبانک رمز خود را انتخاب و بعد از مدت کوتاهی از طریق USSD رمز خود را دریافت کند .

تماشای تلویزیون از طریق اینترنت

تلویزیون اینترنتی یا همان IPTV سیستمی است که در آن با استفاده از پروتکل اینترنت برروی یک زیرساخت شبکه خدمات تلویزیون دیجیتال ارائه می‌شود، این سرویس می‌تواند توسط یک اتصال پهنای باند وسیع در اختیار کاربر قرار گیرد.

در ایران هم اقداماتی در این خصوص آغاز شده است که در این رابطه مدیر پروژه تلویزیون اینترنتی شرکت مخابرات ایران گفت: با اجرای این طرح امکان پخش کانال های تلویزیونی و برنامه‌های ویدئویی بر بستر اینترنت با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه برای هر مشترک ممکن می‌شود.

صابری‌وند اضافه کرد: طرح تلویزیون اینترنتی ( IP TV ) براساس قراردادی میان شرکت مخابرات ایران و سازمان صدا و سیما آغاز شده است. تامین شبکه و بسترهای ارتباطی این طرح به لحاظ فنی توسط شرکت مخابرات ایران آماده شده و با تهیه محتوای آن از سوی سازمان صدا و سیما، امکان ارائه سرویس از طریق بستر IPTV فراهم خواهد شد.وی با تاکید براینکه با تامین شبکه و زیرساخت‌های فنی برای تلویزیون اینترنتی، پخش کانال های زنده تلویزیونی و ویدیوهای خانگی به صورت آنلاین در همه استان های کشور و مراکز استانها قابل ارائه خواهد بود، ادامه داد: بزودی بحث تامین محتوا و ویدئو سرور HEAD END و فناوری EDGEمدیا در مراکز مخابراتی کشور نصب می‌شود.مدیر پروژه تلویزیون اینترنتی شرکت مخابرات ایران ظرفیت نهایی اجرای این پروژه رابه تعداد ۲۷ میلیون خط تلفن ثابت در کشور اعلام کرد و گفت: در فاز نخست امکان ارائه این سرویس برای حدود ۱٫۷ میلیون مشترکی که از ADSL مخابرات استفاده می‌کنند، وجود دارد.

وی استفاده از IPTVرا مستلزم داشتن خط ADSL عنوان کرد وگفت: در مراحل بعدی ارائه این سرویس، امکان واگذاری سرویس به تمامی مشترکان خطوط اینترنت پرسرعت وجود دارد.

محمد داودبیگی

نسخه مناسب چاپ