رشد ۳۱ درصدی معاملات بورس کالا
مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالا، گفت: در شش ماهه امسال، حدود ۱۱٫۹ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۳۷ هزار میلیارد ریال داد و ستد شد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۱ به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب ۲۳ و ۳۱ درصد رشد تجربه کرد.

به گزارش سنا، پژمان ساعت ساز مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران با اعلام خبر فوق، گفت: در شش ماهه نخست سال جاری تالار محصولات صنعتی و معدنی شاهد معامله حدود ۶٫۸ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی بود که به لحاظ حجم و ارزش نسبت به مدت مشابه سال ۹۱ به ترتیب با رشد ۲۳ و ۵۵ درصدی مواجه شده است.

وی افزود: در این تالار بیش از ۵ میلیون تن انواع محصولات فولادی، یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن سنگ آهن،حدود ۲۱۲ هزار تن انواع مس، ۹۲ هزار تن انواع آلومینیوم، ۳۴ هزار و ۷۰۰ تن کک متالوژی، ۲۳۴۰ تن سولفور مولیبدن،۴۴۰ تن شمش روی و ۱۸۶ تن کنسانتره فلزات گرانبها مورد معامله قرار گرفت و به لحاظ ارزش، کلیه گروه های کالایی مذکور با افزایش ارزش معاملات مواجه شده اند.

ساعت ساز سپس با اشاره به معامله بیش از ۵٫۱ میلیون تن انواع کالا در تالار فرآورده‌های نفت و پتروشیمی در دو بخش داخلی و ‌صادراتی گفت: در این مدت ارزش معاملات انواع فرآورده های نفت و پتروشیمی در این تالار از مرز ۹۷ هزار میلیارد ریال عبور کرد که نسبت به سال ۱۳۹۱ به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب رشد ۲۸ و ۱۴۴ درصدی را تجربه کرده است.

وی افزود: در تالار فرآورده‌های نفت و پتروشیمی حدود ۱٫۹ میلیون تن انواع قیر ، ۱٫۱ میلیون تن انواع مواد پلیمری ، ۹۲۵ هزار تن وکیوم باتوم، ۵۹۵ هزار تن انواع مواد شیمیایی و ۲۸۹ هزار تن لوب کات توسط مشتریان خریداری شده است و از دیگر فرآورده های نفتی و پتروشیمی که در مدت مذکور معامله شد می توان به داد و ستد حدود ۴۸ هزار تن آیزوریسایکل، ۸۲ هزار تن گوگرد، ۳۵ هزار تن انواع حلال، ۸۵۳۰ تن انواع گاز و خوراک،۲۹۸۰ تن آیزوفید، ۲۴۶۸ تن انواع روغن و ۵۰۸ تن اکستراکت اشاره کرد.

مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران گفت: طی شش ماه نخست امسال نزدیک به ۱۸ هزار و ۳۳۰ تن انواع گندم، جو، ذرت و شکر و کنجاله به ارزش بیش از ۱۷۶ میلیارد ریال در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران به فروش رسید.

وی در پایان افزود: در این مدت معامله گران قراردادهای آتی توانسته اند بیش از یک میلیون و ۲۱ هزار قرارداد آتی را با ارزشی افزون بر ۱۲۴ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران منعقد کنند.

نسخه مناسب چاپ