تنظیم برنامه‌های جدید مالیاتی به نفع اجاره بلند مدت واحدهای مسکونی
 

سرویس اقتصادی: وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی به دنبال تنظیم برنامه‌های نظام مالیاتی کشور به نفع اجاره‌های بلند مدت و اخذ مالیات از افرادی است که دارای بیش از یک واحد مسکونی هستند.

آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه مدیریت زمین بسیار پیچیده است، گفت: در ایران، زمین ابزار حفظ ارزش پول است و هر وقت اقتصاد دچار تلاطم می‌شود، پول به سمت طلا یا زمین می‌رود. در حوزه زمین سیاستهای مالیاتی باید به نحوی باشد که اگر افراد خواستند با زمین یا مسکن و به طور کلی مستغلات کاسبی کنند که البته از نظر ما هم هیچ اشکالی ندارد حداقل باید مالیات کسب وکار خود را بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه با همکاری وزارت اقتصاد باید به مدلی برسیم که این کار عملی شود، افزود: همچنین سیاستگذاری مالی باید به نفع اجاره‌های بلند مدت باشد و هر چه زمان اجاره بیشتر باشد، هم به نفع موجر و هم مستاجر است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در بسیاری از کشورها اجاره، روش تامین مسکن است و ۳۰ تا ۴۰ درصد مسکن به طریق اجاره تامین می‌شود. در کشور ما هم ممکن است افرادی مایل باشند در کسب و کار سرمایه‌گذاری کنند یا دارایی خود را به ملک تبدیل کنند که دولت باید امکان هر دو روش را فراهم کند.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه مسکن مهر بزرگترین نفع ملی این است که دولت به تعهدات قبلی پایبند باشد و همین امر است که ثبات اقتصادی ایجاد می‌کند. بنابراین بنده هم چه خشنود باشم چه نباشم، تمامی تعهدات قبلی را پاسخگو خواهم بود و باید کاری کنیم که رضایتمندی متقاضی مسکن مهر از مسکن تحویل گرفته افزایش یابد.

نامبرده با اشاره به اینکه به گسترش حق انتخاب مردم بسیار حساس هستم، گفت: در جزئیات داخل واحدهای مسکن مهر دست متقاضیان را باز می‌گذاریم و حق انتخابهای جدیدی تعریف خواهیم کرد که متقاضی در صورت تمایل می‌تواند هزینه آن را بپردازد. وی با توجه به رشد جمعیت شهری ایران بعد از انقلاب اظهار داشت: جمعیت شهری ایران بعد از انقلاب ۲۰۰ درصد رشد داشته که این برای یک بازه زمانی ۳۰ ساله فوق‌العاده شتابان است. آخوندی خاطر نشان کرد: این امر می‌تواند آثار تهدید کننده‌ای برای کیفیت زندگی داشته باشد که آن را در رانندگی‌های پرخطر و ترافیک مشاهده می‌کنیم. توسعه سریع شهرنشینی نیازمند زیر ساختهای مختلف است که متوازن و متعادل باشد. وی با اشاره به اینکه مدیریت زمین هم در سطح سرزمین و هم در شهر و حومه قابل بحث است، اضافه کرد: اگر در تهران طرح جامع تصویب می‌کنیم، این برای ۲۵ سال باید رخ دهد. الان جمعیت تهران در شب۵ر۸ میلیون نفر و در روز بیشتر از این تعداد است.

این وزیر کابینه ادامه داد: از اواخر دهه۴۰ و اوایل۵۰ بحث این بود که باید در محدوده۱۲۰ کیلومتری شهر تهران صنایع را کنترل کنیم و البته این زنگ خطر مربوط به ۴۰ سال قبل است؛ یعنی زمانی که جمعیت تهران ۳ میلیون نفر بود آژیر خطر به صدا در آمد، اما الان با کمال افتخار از اول جاده تهران تا قم تابلوی شهرک صنعتی می‌بینیم که آینده تهران را به شدت می‌تواند مورد مخاطره قرار دهد و این وضع در گرمسار و فیروزکوه هم رخ داده است. وی تاکید کرد: مدیریت زمین پیچیده است و برای برخی منافع بسیار زیادی دارد که به مقامات سیاسی فشار وارد کنند تا این کنترلها را بشکنند، ولی ما اگر متعهد به منافع ملی هستیم و منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح می‌دهیم،نباید تسلیم شویم.وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: اگر تهران را با مجموعه پیرامونی بنگریم، الان حوزه نفوذ شهر تهران به بالای ۱۲ میلیون نفر در حال گسترش است یعنی ۱۸ درصد جمعیت ایران قرار بود کیفیت زندگی را در حومه تهران یعنی هشتگرد، اندیشه و پردیس نسبت به مرکز برتری دهیم و دسترسی آسان و سریع برقرار کنیم، ولی هنوز خدمات در حومه پائین‌تر از مرکز بوده و به نوعی حاشیه‌نشینی نسبت به ارتقاء زندگی در حومه سامان یافته است.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌خواهیم با زمین کاسبی کنیم، افزود: مدیریت زمین وسیله سیاستگذاری برای تامین خدمات شهری و توزیع جمعیت است. مدیریت زمین ضمنا باید در کمک به شهرداریها باشد، البته شهرداریهای قانونمند و متکی به طرحهای تدوین شده شهری .

آخوندی همچنین در جمع خبرنگاران در مورد امکان افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر از ۱۵ سال به ۲۰ سال اظهار داشت: در این مورد هیچ مصوبه جدیدی تصویب نشده و اگر زمان بازپرداخت تسهیلات ۱۵ سال بود، همان زمان پابرجاست، زیرا این مصوبات از سوی بانک مرکزی تعیین می‌شود و دولت نمی‌تواند برای این بانک تعیین تکلیف کند.

در ادامه این مراسم مهندس احمد اصغر مهرآبادی مدیرعامل پیشین سازمان ملی زمین و مسکن که اکنون به سمت قائم مقام وزیر و مجری ویژه طرح مسکن مهر معرفی شده است، گفت: در کل کشور در نقاط شهری ۲ میلیون و۱۵۵ هزار واحد مسکن مهر در دست احداث است که بیش از یک میلیون واحد آن افتتاح شده است.وی افزود: در واقع ۵۰ درصد از تعهدات مسکن مهر در نقاط شهری انجام شده و ۵۰ درصد آن باقی‌مانده که واحدهای افتتاح نشده دارای ۱۳ نوع مشکل هستند.

مهرآبادی ادامه داد: سعی می‌کنیم در شورای جدیدی که به دستور وزیر تشکیل خواهیم داد، خط مشی‌ها و شیوه‌های رفع مشکلات را تدوین کنیم.همچنین مهندس سیدمحمد پژمان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل جدید سازمان ملی زمین و مسکن اظهار داشت: تمامی امکانات سازمان آماده برای تکمیل طرح مسکن مهر است و کیفی‌سازی وضع واحدهای آن در دستور کار قرار دارد.

نسخه مناسب چاپ