کوتاه از سراسر جهان
 

نخست‌وزیر مالزی: جهان اسلام ازدرون خودتهدیدمی شود

ایسنا: نخست‌وزیر مالزی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل ضمن تاکید بر اینکه تمامی مسلمانان صلح دوست سراسر جهان باید علیه افراط گرایانی که از مذهب برای انجام خشونت‌ استفاده می‌کنند، متحد بمانند، گفت: اعتدال، کلید پیروزی درجنگی است که علیه آینده اسلام آغاز شده است.«نجیب تون رزاق» گفت: افراط گرایان در سراسر جهان جان افراد را گرفته و فرصت‌ها را ضایع می‌کنند. این مساله بر همه ما تاثیر می‌گذارد اما تنها افراد با ایمان و اعتقاد بیشترین ضرر را می‌بینند. معتقدم که امروزه بزرگترین تهدید علیه مسلمانان، از داخل جهان اسلام است و نه از جهان بیرون.وی افزود: درگیری میان سنی و شیعه جان و معیشت میلیون‌ها مسلمان را از سوریه و لبنان تا عراق و پاکستان تهدید می‌کند. رزاق با اشاره به جامعه مسلمانان ادامه داد: مذهب ما که بر صلح و شکیبایی استوار است توسط افراط گرایانی که استدلال‌های غلطی را برای افزایش تفرقه و توجیه خشونت به کار می‌گیرند، تحریف شده است. در سراسر جهان اسلام‌، افراط گرایان برنامه افراطی و منحرف خودشان را در لباس مذهب می‌پوشانند و خانواده‌ها، کشورها و امت را از هم می‌پاشند.

۳سال جاسوسی از ارتباطات اجتماعی آمریکایی ها

فارس: طبق اسناد به تازگی فاش شده و مصاحبه با مقامات، آژانس امنیت ملی آمریکا از سال ۲۰۱۰، جمع آوری گسترده اطلاعات برای ایجاد نمودارهای پیشرفته از ارتباطات اجتماعی مردم آمریکا را توسعه داده است. طبق گزارش روزنامه نیویورک تایمز که با استناد به افشاگری‌های «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا تهیه شده، مأموران این آژانس با تحلیل شنودهای جمع‌آوری شده، علاوه بر ردیابی افراد تحت نظر، ارتباطات اجتماعی آنها را نیز رصد می‌کردند.

تظاهرات جمهوری‌خواهان دراسپانیا

ایرنا: صدها تن از مردم اسپانیا در انتقاد از خانواده سلطنتی در ‌مادرید تظاهرات کردند و خواستار برکناری «خوان کارلوس» پادشاه این کشور، لغو حکومت پادشاهی و ایجاد حکومت جمهوری شدند. معترضان بنرهایی با خود حمل می‌کردند که روی آنها نوشته شده بود: «شاه باید برکنار شود!» و «فردا اسپانیا حکومت جمهوری خواهد داشت».شمار زیادی از نیروهای پلیس ضمن کنترل این تظاهرات، مسیر منتهی به کاخ سلطنتی را مسدود کرده بودند.

«برلوسکونی» دولت ایتالیا رابه لبه پرتگاه کشاند

ایسنا:معاون نخست‌وزیر ایتالیا از استعفای تمام وزرای هم‌حزبی «سیلویو برلوسکونی» نخست‌وزیر اسبق از کابینه این کشور خبر داد.برلوسکونی پیشتر به وزرای حزبش توصیه کرده بود در اعتراض به عملکرد «انریکو لتا» نخست‌وزیر این کشور ،در آستانه رأی اعتماد پارلمان، از سمت خود کناره‌گیری کنند.«لتا» پیش از این تهدید کرده بود که اگر کابینه در پارلمان از وی حمایت نکند، از سمت خود استعفا می‌کند. وی برلوسکونی را به تلاش برای تحمیل نظرات خود به کابینه متهم کرده است.

تعلیق معاون واحد جنگ هسته‌ای ارتش آمریکا

مهر:ژنرال «تیم گیاردینا» به دلیل در جریان افتادن پرونده‌ جزایی وی در واحد بازرسی نیروی دریایی، از سمت خود و تمامی فعالیت‌های امنیتی معلق شد. مقامات پنتاگون ضمن تایید این خبر اعلام کردندکه تعلیق مقامی از خدمت در این سطح، اقدامی کم‌سابقه به شمار می‌آید.ژنرال «رابرت کیلر» فرمانده این واحد گفت که «تیم گیاردینا» از روز ۳ سپتامبر از سمت خود معلق شده است.

اعتراض مسکوبه حکم «ویکتوربوت»

فارس: وزارت امور خارجه روسیه معتقد است که حکم دادگاه آمریکا که محکومیت شهروند روس «ویکتور بوت» به ۲۵ سال حبس را مورد تایید قرار داده، ناعادلانه و سیاسی است.در بیانیه رسمی وزارت خارجه روسیه آمده است: دادگاه به این واقعیت توجه نکرده است که بوت توسط مامورین اطلاعاتی آمریکا در خاک تایلند و به صورت غیرقانونی بازداشت و به ایالات متحده منتقل شده و در زمان بازجویی‌ در شرایط فیزیکی و روانی دشواری قرار داشته است.

«سیمور هرش» : روایت مرگ بن لادن دروغ است

ایرنا: سیمور هرش، روزنامه نگار سرشناس آمریکایی وبرنده جایزه «پولیتزر» معتقد است: روایتی که از سوی مقامات آمریکایی درباره حمله‌ ۲۰۱۱ که باعث کشته شدن اسامه بن لادن شد، یک دروغ بزرگ بود.وی تاکید کرد؛ حتی یک کلمه از روایت دولت باراک اوباما در خصوص آنچه که اتفاق افتاد راست نبود.همچنین هرش به شدت از رسانه‌های آمریکایی به دلیل ناتوانی به چالش کشیدن کاخ سفیددرمورد مسائل اصلی روز، از افشای برنامه‌های جاسوسی سازمان امنیت ملی گرفته تا حملات پهپادها و طرح حمله نظامی به سوریه، شدیدا انتقاد کرد.

نسخه مناسب چاپ