اخبار شهرستانها
شهدا سند افتخار ۸ سال دفاع مقدس هستند

مانه و سملقان- خبرنگار اطلاعات: به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس همزمان با برگزاری مراسم دعای ندبه، مراسم یاد و خاطر شهدای عشایر و روستای عشق آباد برگزار شد.

در این مراسم که با حضور قشرهای مختلف مسئولان اجرایی فرهنگی، خانواده‌های شهدا و ایثارگران دفاع مقدس و مدیر کل ستاد، بحران استان خراسان شمالی برگذار شد، فرمانده سپاه ناحیه مقاومت مانه و سملقان گفت: ۸ سال دفاع مقدس اوج و اقتدار نظام اسلامی است.

ابوالقاسم چمن افزود: گرامیداشت هفته دفاع مقدس و اجرای این برنامه‌ها بهانه‌ای است که یاد و خاطره شهدا را زنده نگه‌داریم و بتوانیم آن رشادت‌ها و ایثارگری‌های شهدا را برای نسل‌های بعدی بیان کنیم و آنها هم با ایمان راسخی که دارند ادامه دهنده راه‌ شهدا باشند.

در ادامه امام جمعه شهر قاضی که خود از ایثارگران دفاع مقدس است با بیان بخش‌هایی از خاطرات جنگ تحمیلی به تشریح رشادت‌های رزمندگان پرداخت و گفت بر لبان جوانان دفاع مقدس همیشه ذکر خدا و نام امام بود.

حجت‌الاسلام شریعتی نژاد افزود: شهدای دفاع مقدس روایتگران ایثار و رشادت و سند افتخار جنگ تحمیلی هستند که در دامن پاک مادران این سرزمین پرورش یافتند.

وی برگزاری مراسم یاد و خاطر شهدا را یک حرکت بسیار با اهمیت بر شمرد و گفت. این آیین‌ها رنگ و بوی معنوی خاص خود را دارند و باید پیام شهداکه همان پیروی از ولایت و رهبری است به نسل‌های آینده منتقل شود.

در پایان این مراسم به هر یک از خانواده‌های شهدا هدایایی اهدا و به حاضرین نیز یک جلد رساله رهبری ارائه شد.

تبریز، میزبان نوزدهمین همایش ملی صادرات غیر نفتی

تبریز- خبرنگار اطلاعات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از برگزاری نوزدهمین همایش ملی صادرات غیرنفتی در روزهای ۱۰ و ۱۱ مهر در تبریز خبر داد.

محمد، جعفر عظمایی در نشست کار گروه انتخاب صادرکنندگان نمونه آذربایجان شرقی همچنین اعلام کرد: از ۲۰ صادر کننده نمونه استانی قدردانی خواهد شد. وی افزود: آیین قدردانی از صادر کنندگان نمونه استانی، در برنامه جداگانه‌‌ای غیر از روزهای برگزاری همایش برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که جایگاه آذربایجان شرقی در بخش صادرات کشور باید حفظ شود، یادآور شد: تلاش برای رسیدن به اهداف چشم انداز بیست ساله و ایجاد ظرفیت‌های جدید برای توسعه صادرات غیرنفتی از جمله راهبردهای بلند مدت عرصه اقتصاد کشور در سال‌های اخیر بوده است.

عظمایی افزود: تحقق رشد صادرات غیرنفتی بدون حضور بخش خصوصی میسر نیست و دولت باید به عنوان حامی بخش خصوصی عمل کند.

به گفته وی توسعه صادرات غیرنفتی در آذربایجان‌شرقی می‌تواند نقش بسزایی در اشتغال و توسعه همه جانبه منطقه داشته باشد.

او اعلام کرد؛ همزمان با برگزاری نوزدهمین همایش صادرات غیرنفتی کارگاه آموزشی ابزارهای تسهیل تجارت و کسب کار الکترونیکی نیز برگزار خواهد شد.

خشک شدن پسته‌های دامغان بر شاخساران

دامغان- خبرنگار اطلاعات: ۶۵ درصد از مرغوبترین پسته جهان بر شاخه‌های باغهای دامغان خشک شده‌اند.

رئیس صندوق حمایت از توسعه کشاورزی دامغان با اعلام این خبر افزود: خوشه‌های پسته باغ‌های دامغان به علت گرمی هوا و کمبود آب امسال خشک شده‌اند که این درصد خشک شدن در برخی از مناطق به ۶۵درصد هم می‌رسد.

مرتضی نادعلیزاده گفت: پسته دامغان همواره از لحاظ کمبود آب و گرمی هوا دچار مشکل بوده است و راه حل این مشکل انتقال آب دریای خزر به استان سمنان و دامغان است.

وی افزود: پارسال علاوه بر گرمازدگی، استفاده بی‌رویه از سموم دفع آفات نیز یکی از دلایل پایین آمدن میزان تولید محصول پسته در این شهرستان بود.

وی همچنین از آغاز بکار، ترمینال پسته در این شهرستان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود با آغاز بکار این ترمینال بسیاری از مشکلات پیش روی پسته‌کاران حل شود.

وی افزود: ایجاد ترمینال پسته سورتینگ محصولات پسته را به دنبال دارد و استفاده از روش‌ها و تکنولوژی جدید و همچنین بسته‌بندی‌های مناسب برای افزایش سوددهی بهره‌برداران و معرفی پسته این شهرستان که مرغوبترین پسته جهان محسوب می‌شود مفید است.

وی با اشاره به پتانسیل بالای پسته دامغان در تبدیل به محصول خشک یادآور شد: در دامغان از ۵ر۲ کیلوگرم پسته‌تر شاه پسند یک کیلوگرم پسته خشک می‌شود و این از لحاظ کیفیت بسیار مناسب است

کلنگ ساخت ایستگاه آتش‌نشانی البرز ارومیه به زمین زده شد

ارومیه ـ خبرنگار اطلاعات: کلنگ ساخت ایستگاه ۸ آتش‌نشانی منطقه البرز ارومیه به زمین زده شد.

محمد حضرت‌پور شهردار ارومیه در مراسمی که به همین مناسبت در محل ساخت ساختمان ایستگاه برگزار شد، گفت: دو ایستگاه دیگر در منطقه گلمان و المهدی تا پایان امسال ساخته خواهد شد.

وی افزود: سیاست شهرداری، محله محور کردن دستگاه‌های خدمات رسان از جمله آتش‌نشانی است.

وی اضافه کرد: با هدف حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر شهر با تصویب شورای شهر ارومیه ۳۰ هزار واحد مسکونی در مناطق ۲ و ۳ شهرداری ارومیه زیرپوشش بیمه حوادث قرار گرفته‌اند.

وی بار مالی این طرح را برای شهرداری ارومیه ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: هر یک از واحدهای مسکونی واقع در این مناطق در مقابل حوادث غیرمترقبه تا سقف ۲۰ میلیون تومان از بیمه طرف قرارداد خسارت می‌گیرند.

ساختمان ایستگاه ۸ آتش‌نشانی البرز ارومیه به صورت چند منظوره در ۱۸۰۰ مترمربع زیربنا ساخته می‌شود و برای آتش‌نشانی یک فرهنگسرای محله‌ای و یک ناحیه برای شهرداری منطقه یک در این مجموعه ایجاد می‌شود. مراسم رژه آتش‌نشانان ارومیه از دیگر برنامه‌های روز آتش‌نشانی و ایمنی در ارومیه بود.

در این مراسم آتش‌نشانان ناوگان خودروهای سبک امداد و نجات، اطفاء حریق و پیشرو، خودروهای سنگین، نیمه سنگین و عملیات در ارتفاع را به نمایش گذاشتند.

مکان‌یابی سایت دفن پسماندهای خطرناک خراسان رضوی

مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی گفت: پس از بررسی‌های انجام شده توسط تیم کارشناسی، معصوم‌آباد واقع در محور ترانزیتی مشهد ـ باغچه به عنوان اولویت اول دفن پسماندهای خطرناک استان انتخاب شد.

سیدمجتبی علوی مقدم در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان با بیان این که دومین مکان به عنوان ذخیره آتی دفن پسماندهای خطرناک استان، بخش یونسی بجستان است، افزود: انتخاب این مکان‌ها پس از اخذ استعلام کتبی از دستگاه‌های اجرایی مرتبط نهایی می‌شود.

وی با بیان این که استعلام‌ها توسط اداره کل محیط زیست استان و با مشخص کردن مدت معین اخذ می‌شود، افزود: بدیهی است دستگاه‌های اجرایی در صورتی که زمان تعیین شده پاسخ ندهند، به منزله پاسخ مثبت تلقی شده و تبعات آتی به عهده آن دستگاه خواهد بود.

وی در ادامه به بررسی گزارش عملیاتی دانشگاه علوم پزشکی درباره دفن پسماندهای پزشکی پرداخت و اظهار داشت: جمع‌آوری زباله‌های خطرناک از بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها و مطب‌ها، توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری صورت می‌گیرد.

علوی مقدم با اشاره به این که تا پایان سال گذشته ۷ر۹۰ درصد از مراکز پزشکی استان به سیستم جمع‌آوری زباله‌های خطرناک مجهز شدند. یادآور شد: تمام بیمارستان‌های دولتی استان تا پایان سال ۹۲ وارد این سیستم خواهند شد.

وی بر لزوم نظارت دانشگاه علوم پزشکی بر وضع پسماندهای خطرناک مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی تاکید کرد و گفت: در جلسه آینده کار گروه مدیریت پسماند گزارش عملکرد نظام پزشکی از اقدامات انجام شده در این حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی دانشگاه علوم پزشکی را مسئول اصلی اعمال قانون در بخش خصوصی اعلام کرد و گفت: برنامه اعمال مدیریت پسماند برای هر مرکز درمانی خصوصی به طور خاص باید توسط این ارگان پیگیری شود.

در این جلسه همچنین مقرر شد چگونگی دفن پسماندهای کشاورزی توسط سازمان جهاد کشاورزی در جلسه آینده کار گروه بررسی شود.

گرامیداشت سالگرد سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی

بجنورد ـ خبرنگار اطلاعات: معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: باتوجه به حضور تاریخی و پربرکت مقام معظم رهبری در استان ۱۸ تا ۲۸ مهر در کل استان به عنوان «دهه آشنایی با مرجعیت و احکام تقلید» نامگذاری شده است.

محمدرضا رحیمی با اشاره به اجرای طرح آشنایی دانش‌آموزان با مراجع و احکام تقلید در سال‌های گذشته در مدارس استان، افزود: پیشتر این طرح در قالب طراحی پوستر و بروشور در زمینة معرفی و آشنایی هر چه بیشتر دانش‌آموزان با مراجع تقلید انجام می‌گرفت. وی گفت: امسال باتوجه به ایام حضور پربرکت رهبری در خراسان شمالی، ۱۰ روز با این عنوان نامگذاری شده است و این طرح متفاوت از سال‌های گذشته، به صورت چهره به چهره اجرا می‌شود.

وی افزود: در همین زمینه جلسه توجیهی با معاونین شهرستان‌ها و مناطق برگزار و مقرر شد این طرح به صورت معرفی مراجع، شرایط تقلید و مقلد به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه توسط معلمان در کلاس‌ها آموزش داده شود.

او یادآور شد: باتوجه به این‌که در طرح قبلی فقط علاقه‌مندان مشارکت داشتند و دانش‌آموزان به سوالات و توضیحات دسترسی نداشتند این طرح به صورت درون کلاسی در قالب چهره به چهره برای همه دانش‌آموزان مدارس به ویژه کسانی که به سن تکلیف رسیده‌اند، اجرا می‌شود.

دانش آموزان‎ ‎استثنایی استان یزد

خوش درخشیدند

یزد- خبرنگار اطلاعات: دانش آموزان استثنایی استان یزد بار دیگر در مسابقات کشوری خوش درخشیدند.‏

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش استثنایی استان یزد، مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی دانش آموزان استثنایی مرحله کشوری به میزبانی شهر مقدس مشهد برگزار شد که در این دوره از مسابقات دانش آموزان استثنایی افتخاراتی را برای استان به ارمغان آوردند.‏

از میان این دانش آموزان علی محمد کدویی در رشته ظریف کاری و محمدرضا کهد نارویی در رشته مشبک کاری، برگزیده کشوری شدند.‏

همچنین آزاده حاتمی در رشته شودان مقام دوم کشوری، زهرا مسیبی در رشته گویرانی رتبه دوم کشوری و فاطمه حیدری و کبری کارگر در رشته گویرانی رتبه سوم کشوری را از آن خود کردند. ‏

سید محمد فلاح زاده و مهدی‌هاشمی نیز در رشته تنیس روی میز رتبه پنجم کشوری را کسب کردند.

برقراری امنیت و آرامش در شهرک نوبنیاد ساری

ساری ـ‌ خبرنگار اطلاعات: امنیت و آرامش در شهرک نوبنیاد ساری با اجرای طرح امنیت و پاکسازی مناطق آلوده برقرار شد.

شهرک نوبنیاد ساری که مکانی برای تجمع و خرید و فروش مواد مخدر شده بود با اجرای طرح ضربتی نیروی انتظامی مازندران از وجود افراد بزهکار پاکسازی و از تصرف قاچاقچیان مواد مخدر خارج شد.

فرمانده نیروی انتظامی مازندران با حضور در این مکان و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای پاکسازی نقاط آلوده تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید کمک کنند، افزود: ما باید هم طرح پاکسازی و هم سالم‌سازی محیطی را داشته باشیم.

سردار مسعود جعفری‌نسب با بیان اینکه در کمترین زمان شهرک نوبنیاد را از وجود معتادین پاک کردیم، اضافه کرد: این شهرک که ۳۰ سال جزو مناطق آلوده به حساب می‌آمد بعد از یک هفته از امنیت و آرامش برخوردار شد.

او گفت: بعد از پاکسازی منطقه مطالبات مردم عوض شد و ساکنان محل خواهان ایجاد سالن ورزشی، برخورداری از آسفالت مناسب، ایجاد مدرسه و بهره‌مندی از دیگر امکانات رفاهی و خدماتی هستند، این در حالی است که مهمترین خواست ساکنان محل تا چند وقت پیش ایجاد امنیت و آرامش بود.

فرمانده نیروی انتظامی مازندران از پاکسازی محله غفاری و ترک محله ساری نیز در آینده نزدیک خبر داد و افزود: طرح‌های پاکسازی نقاط آلوده استان تا ایجاد امنیت کامل در استان اجرا می‌شود.

ضرورت تشکیل کمیسیون

سلامت و محیط زیست در شورای شهر اراک

اراک ـ خبرنگار اطلاعات: دانشگاه علوم پزشکی اراک در نامه‌ای به رئیس شورای اسلامی شهر اراک پیشنهاد کرد، کمیسیون سلامت و محیط زیست، در شورای اسلامی شهر اراک تشکیل شود.

مهدی میرزا بابایی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان این مطلب افزود: این پیشنهاد با توجه به اهمیت موضوع سلامتی و مسائل زیست محیطی ارائه شد.

وی ابراز امیدواری کرد: با شکل‌گیری این کمیسیون بیش از پیش شاهد ارتقای سطح سلامت شهروندان و توجه افکار عمومی و مسئولین ارشد به این مقوله مهم باشیم.

این کمیسیون در کلانشهرهای دیگر نیز تشکیل شده و متولی سیاستگذاری‌های کلان سلامت و مسائل زیست محیطی در حوزه مدیریت شهری است.

ورود ایران به مذاکرات و ارتباط با

جامعه جهانی پراهمیت است

شیراز ـ خبرنگار اطلاعات: ورود ایران به مذاکرات و ارتباط با جامعه جهانی پراهمیت است و دولت ترکیه نیز انتظار گسترش مراودات با ایران را دارد چرا که رابطه ایران و ترکیه می‌تواند در منطقه بسیار مؤثر باشد.

جمیل چیچک، رئیس مجلس ترکیه با بیان مطلب بالا در حاشیه دیدار از اماکن تاریخی و فرهنگی شیراز افزود: این دیدار که بعد از انتخابات ایران است، باعث دستیابی به نقاط مشترکی بین دولت ایران و ترکیه شده است.

او با اشاره به این مطلب که هدفگذاری برای گسترش روابط در آینده از جمله برنامه‌ها در دیدار با مسئولان جمهوری اسلامی بود، گفت: بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران ایجاد رابطه جدید در فکر کشورهای مختلف است که در این میان امید است تا دولت جدید ایران به فکر رفع مشکلات گذشته باشد.

رئیس مجلس ترکیه با اشاره به سفر خود به شیراز و بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی این شهر گفت: شیراز در تاریخ و فرهنگ اسلامی دارای ویژگی‌های خاصی است و شاعران بزرگ این دیار، خود را در ذهن و زبان مسلمانان جای داده‌اند.

او یادآور شد: شیراز با اشعار و غزل حافظ و سعدی به شهرت جهانی دست پیدا کرده است تا جایی که در عصر کنونی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد.

اشعار حافظ و سعدی تأثیر بسیار زیادی در ادبیات دیوانی ما دارد تا جایی که اگر متفکرین و علمای دینی بخواهند مباحث سخت و مشکل را به مردم ارائه کنند در برخی مواقع از اشعار این بزرگان استفاده می‌کنند.

شهردار قم در پست خود ابقا شد

قم ـ خبرنگار اطلاعات: مهندس محمد دلبری، با رای قاطع شورای اسلامی شهر در مقام خود به عنوان شهردار قم ابقا شد.

عباس ذاکریان، سخنگوی شورای اسلامی شهر قم، یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب دلبری به عنوان شهردار قم را بالا رفتن میزان رضایتمندی عمومی از شهرداری بیان کرد.

او پس از پایان جلسه شورای شهر قم گفت: شورای اسلامی شهر قم پس از روز تحلیف وارد بحث انتخاب شهردار شد و کمیته‌ای در این زمینه تشکیل و معیارهای لازم در این خصوص تدوین شد.

او افزود: پس از ارائه برنامه‌های دلبری، شورای اسلامی شهر اقدام به رأی‌گیری در خصوص انتخاب شهردار کرد و در نهایت ۱۹ نفر از ۲۱ عضو شورای اسلامی شهر به دلبری رای دادند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد آتش‌زر، رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به این که دلبری یکی از گزینه‌های تصدی مسئولیت شهرداری قم بود، گفت: پس از اینکه ابهامات برطرف شد ۱۹ نفر از اعضای شورا به او رأی دادند.

آتش‌زر پس از انتخاب محمد دلبری به عنوان شهردار قم گفت: با توجه به اینکه شورای اسلامی شهرتهران در روز اول کاری خود شهردار را انتخاب کرد و شهرهای تبریز و اصفهان نیز شهرداران خود را ابقا کردند ما نیز نسبت به انتخاب شهردار قم اهتمام و دغدغه‌ جدی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر قم در دور سوم نسبت به انتخاب سه شهردار اقدام کرد، افزود: با توجه به اینکه به ثبات مدیریت اهتمام داشتیم اعضای شورای اسلامی شهر از دلبری دعوت کردند و او به سئوالات پاسخ داد و برخی از ابهامات برطرف شد.

وی با اشاره به اینکه بنده پیش‌بینی می‌کردم که ۱۴ یا ۱۵ نفر از اعضای شورای اسلامی شهر به دلبری رأی بدهند، اضافه کرد: پس از اینکه ابهامات برطرف شد ۱۹ نفر از اعضای شورا به او رأی دادند و انتخاب ایشان را به مردم تبریک می‌گویم.

نسخه مناسب چاپ