سفر مجریان پروازی صدا و سیما به اصفهان!
چند سالی است چندین برنامه در صدا و سیمای مرکز اصفهان تولید و پخش می‌شود که اگر از انصاف نگذریم، طی سال‌های گذشته طرفداران پر و پا قرصی برای خود داشته‌اند و دارند.

هر چند شاهد اوج و فرودهایی در پخش این برنامه‌ بوده‌ایم که دلیل آن مشکلات حاشیه‌ای از سوی برخی از مجریان و میهمانان پایتخت‌نشین بوده است، اما این برنامه‌ها آهسته، اما پیوسته راه خود را تا امروز ادامه داده است. چند سالی است که استان‌ها و به خصوص اصفهان تولید برنامه‌های شاد و مفرح با حضور چهره‌های مشهور هنری را در دستور کار خود قرار داده، پای چهره‌های معروف اجرا به استان‌ها باز شده است و نام‌های آشنایی بر صندلی اجرای برنامه‌های تلویزیون تکیه زده‌اند، و این‌گونه شد که سنت «مجریان پروازی» در اصفهان به مانند دیگر مراکز تلویزیونی کشور شکل گرفت. هرچند هیچ کس منکر توانمندی مجریان نام‌آشنای کشور نیست و هر چند تعدادی از این افراد یا اصالتاً اصفهانی هستند و یا سال‌های کودکی خود را در این شهر گذرانده‌اند، اما باز هم سایه حضور این افراد و نام آنان بر سر توانمندی مجریان جوان اصفهانی سنگینی می‌کند و فرصت کسب تجربه را از آنها می‌گیرد.

از همه این‌ها که بگذریم تحمیل هزینه‌های گزاف به استان‌ها برای پرداخت دستمزد به این مجریان، ناآشنا بودن آنان با موقعیت و شرایط روز استان، تبدیل شدن موضوع یک برنامه استانی به مشکلات کلان در پایتخت و دور شدن از نقش محوری استان در این برنامه‌ها، از مشکلات دعوت از مجریان معروف صدا و سیما به استان‌ها است. قصه دعوت از مجریان پایتخت‌نشین آن‌قدر داغ شده و به نقطه اوج خود رسیده است که در بخشی از این برنامه‌ها، به صورت هفتگی و ماهانه نسبت به تغییر مجریان اقدام می‌کنند و در طول یک سال بینندگان یک برنامه شاهد اجرای چندین مجری هستند که به زعم کارشناسان موفق سیما، این خود می‌تواند ضربه بزرگی بر روند شکل‌گیری یک برنامه داشته باشد.

زیرا مجری یک برنامه شاخص اصلی و امضای یک برنامه است که باید ثابت بماند و هرگونه تغییری در آن، موجب ایجاد خدشه در روند تولید برنامه می‌شود. اما گویا برنامه‌سازان سیمای مرکز اصفهان این اصل را فراموش کرده‌اند و هر روز به دنبال نام جدید و چهره جدید هستند و گاه بسیاری از برنامه‌ریزان به قراردادهای بسته شده با مجریان خود تا پایان پایبند نیستند و با یک اشتباه و مشکل کوچک، این مسند را بازپس می‌گیرند و در اختیار دیگری قرار می‌دهند.

این وضع باعث شده است مجریان توانمند در اصفهان در گفتگو با میهمانان با حساسیت بیشتری برنامه را اجرا کنند تا شاهد مشکلی از این دست که چند سال پیش برای یکی از مجریان مشهور کشور در گفتگو با بازیگر زن سینمای ایران اتفاق افتاد، نباشند.

اصفهان ـ نفیسه یزدانی

نسخه مناسب چاپ