جهانگیری: هیچ خطری مانند فساد، نظام را تهدید نمی‌کند
 

هیچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید نمی کند و دشمنان این نظام در تلاش هستند با بزرگ نمایی برخی تخلفات صورت گرفته، اعتماد مردم که مهمترین سرمایه کشور است را خدشه دار کنند.

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در جلسه اخیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان این مطلب تاکید کرد: امروز هیچ رسالتی مهم تر از حراست و حفاظت از نظام جمهوری اسلامی ایران بر عهده ما نیست.

وی با یادآوری این که هزاران جوان کشور در دوران دفاع مقدس و در راه حراست از این نظام جان خود را از دست دادند، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب خود پرچمدار مبارزه با فساد هستند و ما هم باید با جدیت و بدون هرگونه خط قرمز مبارزه با فساد را دنبال کنیم؛ چرا که مماشات و برخورد جناحی و دوگانه بزرگ ترین آفت مبارزه با فساد است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: مردم و رهبر معظم انقلاب به تلاش ها و پیگیری های جدی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی چشم دوخته اند؛ بنابراین لازم است و وظیفه حکم می کند که این ستاد با جدیت به دنبال پیگیری و برخورد با تخلفات باشد. ضمن آن که همه دستگاه های مسئول و مسئولین نظام باید در مبارزه با فساد صادق باشند.

وی با یادآوری این که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی براساس فرمان رهبر معظم انقلاب تشکیل شده است، تصریح کرد: باید از حمایت و پشتیبانی های ایشان در مبارزه با تخلفات و فساد استفاده کنیم و با متخلفین در هر رده و جایگاهی که هستند، برخورد کنیم. البته اگر به مدیری بی جهت اتهام زده شود هم باید از او دفاع کنیم؛ چراکه نظام مدیریتی و مدیران کشور یکی از مهم ترین سرمایه های کشور هستند.

جهانگیری همچنین بر ضرورت پرهیز از رسانه ای شدن مطالبی که فاقد سند و مدرک بوده و خودداری از بزرگنمایی تاکید کرد و اظهار داشت: جز با شفافیت و کمک رسانه ها نمی توانیم به اهداف مورد نظر در مبارزه با فساد دست پیدا کنیم.

وی افزود: نباید در برخورد با رسانه ها دوگانه عمل کرد تا موجبات دلسردی آنها فراهم شود. البته باید با کسانی که هدفشان انتشار اخبار غیرواقعی با هدف بدبین کردن مردم نسبت به نظام است هم برخورد شود.

معاون اول رئیس جمهوری با قدردانی از رسانه هایی که موضوع حقوق های نامتعارف را مطرح و جامعه و افکار عمومی را نسبت به این موضوع حساس کردند، افزود: اگرچه نهادها و دستگاه های نظارتی موضوع پرداخت های نامتعارف را از چندی قبل دنبال می کردند، اما با ورود رسانه ها به این موضوع، حساسیت ها دو چندان شد و اقدامات پیشگیرانه مناسبی در این خصوص صورت گرفت.

وی ادامه داد: پس از طرح موضوع حقوق های نامتعارف، شورای حقوق و دستمزد که بر اساس قانون بایستی از سال ۸۸ تشکیل می شد و تشکیل آن به تاخیر افتاده بود، بلافاصله جلسات خود را تشکیل داد و برای حقوق مقامات ارشد سیاسی و مدیران اجرایی سقف تعیین کرد و براساس قانون همه دستگاه ها و نهادها در قوای سه گانه برای تعیین سقف پرداخت حقوق ها باید به این شورا مراجعه کنند و از این به بعد هیچکس نباید از سقف های اعلام شده پرداخت یا دریافت بیشتری داشته باشد.

جهانگیری با اشاره به گزارش رئیس کل دیوان محاسبات کشور در خصوص رسیدگی به پرونده حقوق های نامتعارف تصریح کرد: دولت از اقدامات دیوان محاسبات و رسیدگی به این پرونده ها حمایت می کند و انتظار داریم که این گزارش هرچه سریعتر تکمیل و روند رسیدگی به این موضوع با سرعت انجام شود تا کسانی که در این جریان مرتکب تخلف از قانون شده اند به دستگاه قضایی معرفی شوند.

وی همچنین در ادامه این جلسه به موضوع املاک نجومی در شهرداری تهران اشاره و خاطرنشان کرد: این موضوع در رسانه ها منتشر شد و افکار عمومی را دچار رنجش کرد که لازم است سازمان بازرسی کل کشور، وزارت کشور ودبیرخانه ستاد پس از تکمیل گزارش دادستان کل کشور در خصوص این پرونده، پیگیری و بررسی جدی موضوع را به گونه ای انجام دهند که چنانچه واقعاً حقی از بیت المال ضایع شده و تخلفی صورت گرفته است با متخلفین برخورد شود.

معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت مبارزه جدی با فساد و فلسفه ایجاد ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی و نقش فراقوه ای آن در مبارزه با فساد افزود: در فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری تاکید شده است که ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی می تواند حتی دستگاه ها و نهادهای زیر نظر دفتر مقام معظم رهبری را هم مورد رسیدگی قرار دهد.

وی ادامه داد: بر این اساس چنانچه ستاد در روند رسیدگی به پرونده ای با مشکل یا بن بست مواجه شود، آن را به مقام معظم رهبری گزارش خواهد کرد تا موانع پیش رو از این طریق برطرف شود. جهانگیری همچنین به موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد و گفت: لازم است این موضوع با حساسیت و جدیت بررسی شود تا در صورت محرز شدن تخلف با عوامل آن برخورد قانونی شود؛ چرا که این انتظار منطقی مردم و بویژه فرهنگیان عزیز از دولت و نظام است که با جدیت به این موضوع رسیدگی کنند. البته صرف نظر از میزان تخلفی که در این صندوق اتفاق افتاده که حتما باید بطور دقیق و بدون اغماض رسیدگی شود، کسانی هم که قبل از روشن شدن ابعاد تخلف در این صندوق اقدام به انتشار اطلاعات و اعلام اعداد و ارقام مختلف کرده اند باید پاسخگوی اظهارات خود باشند و چنانچه اسناد و مدارکی از تخلفات در اختیار دارند باید در اختیار ستاد مبارزه با مفاسد و قوه قضاییه قرار دهند.

در این جلسه معاون اول قوه قضاییه هم ضمن قدردانی از مواضع معاون اول رئیس جمهوری در جدیت برای برخورد با متخلفین بدون درنظر گرفتن خط قرمز اظهار داشت: متاسفانه در برخی پرونده ها با وجود آنکه هنوز رسیدگی کامل نشده است، مطالبی از زبان برخی مسئولین در رسانه ها منتشر می شود که موجب سردرگم شدن مردم می گردد.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای افزود: ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی باید مواردی که در برخورد و مبارزه با فساد به طور کامل موفق نبوده ایم را آسیب شناسی و عوامل آن را شناسایی و برای رفع آنها سیاستگذاری کند.

وی همچنین با اشاره به موضوع حقوق های نامتعارف خاطرنشان کرد: باید مبانی حقوقی این موضوع به درستی روشن شود و با کسانی که واقعاً تخلف کرده اند، برخورد شود تا افکار عمومی قانع شوند.

وزیر کشور و رئیس کل سازمان بازرسی کل کشور هم در این نشست گزارشی درمورد موضوع املاک نجومی شهرداری تهران و اقدامات صورت گرفته ارائه کردند و مقرر شد پس از تکمیل گزارش دادستان کل کشور در خصوص این موضوع، وزارت کشور، وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی و دبیرخانه ستاد جلسه ای برای پیگیری و به نتیجه رساندن این پرونده برگزار و گزارش آن را ارسال کنند.

در این نشست همچنین مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی طراحی سامانه جامع اطلاعاتی کشور را لازمه شفاف سازی و پیشگیری از تخلفات دانست و گفت: اگر شفاف سازی وجود داشته باشد، کسانی که خارج از روال طبیعی و از طریق غیرقانونی به دارایی و اموال دست پیدا می کنند، فوراً مشخص می شوند.

وی افزود: متاسفانه نظام پرداخت در کشور در برخی مواقع ناعادلانه است و برخی مشاغل به بهانه تخصصی بودن حقوق های نامتعارفی دریافت می کنند که لازم است به این موضوع به صورت علمی، ریشه ای و کارشناسی پرداخته شود. رئیس کل دیوان محاسبات کشور هم در این جلسه به تشریح جزئیات گزارش قرائت شده در مجلس شورای اسلامی پیرامون حقوق های نامتعارف پرداخت و گزارشی از روند رسیدگی به پرونده مدیرانی که در این زمینه مرتکب تخلف شده اند، ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، دکتر عادل آذر افزود: در رسیدگی به این موضوع ۴۹۲ نفر از مدیران دستگاههای کشور اعم از قوای سه گانه و نهادهای عمومی بر طبق قوانین مرتکب تخلف شده اند و ۳۹۷ نفر هم حقوق های نامتعارف دریافت کرده اند که در مجموع باید ۲۳ میلیارد تومان به خزانه بازگردانده شود و تاکنون ۱۰ میلیارد تومان بازپس گرفته شده و پرونده برای بازپس گیری کل این مبلغ در حال پیگیری است.

نسخه مناسب چاپ