رئیس قوه قضائیه: ارتحال آیت الله‌هاشمی بیدار باش برای همه مسئولان است
 

سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه، آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی را مجاهدی خستگی ناپذیر و شخصیتی موثر در فراز و نشیب‌های انقلاب توصیف کرد و گفت: ارتحال ناگهانی و تکان دهنده ایشان، بیدار باشی برای همه مسئولان است تا خود را برای مسیر دشوار و بی نهایت پس از مرگ آماده کنند.
آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) و با تسلیت ارتحال آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: از خدا می‌خواهیم که روح ایشان را با ارواح طیبه شهدا، صدیقین و ائمه اطهار(ع) محشور کند.
وی اضافه کرد: آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی سال‌های متمادی قبل از انقلاب از مجاهدان خستگی ناپذیر، بعد از انقلاب یار صدیق حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری و در همه فراز و نشیب‌های انقلاب، شخصیتی تاثیر گذار بود.
رئیس قوه قضائیه با بیان این که ارتحال ایشان بسیار ناگهانی و تکان دهنده بود، اضافه کرد: این حادثه، سرنوشت محتوم همه ابناء بشر و خصوصا بیدار باشی برای همه ما مسئولان است تا همگی، خود را برای تنهایی و مسیر بی نهایت پس از مرگ آماده کنیم.
وی با بیان این که توجه به این معانی و عالم پس از مرگ، آثار مهمه‌ای در حیات دنیوی انسان دارد، روایت با مضمون «ذکر الموت افضل العباده» را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: درگذشت شخصیت‌های بزرگ این اثر را دارد که به نوعی بیدار باش برای قلوب همگان است تا مسیر آینده خود را بهتر بشناسند.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم، این قیام را قیامی معنادار و سرآغاز آخرین حرکت‌های منجر به انقلاب اسلامی دانست و اضافه کرد: رژیم طاغوت گمان می‌کرد که میان مردم و روحانیت فاصله انداخته است و شاید با انتشار مقاله‌ای توهین‌آمیز علیه حضرت امام(ره) قصد داشت این فاصله را بسنجد اما با حضور مردم بصیر در صحنه، این خیال باطل آنها از بین رفت.
آیت‌‌الله آملی لاریجانی افزود: نکته مهم در این حادثه آن بود موضوعی که به ذهن برخی شاید کوچک می‌آمد، در نظر اهل بصیرت مطلب مهمی تلقی شد و همین امر بود که موجب شد مردم به خوبی درک کنند که پشت صحنه توهین به امام خمینی(ره) مطلب دیگری است و آن طراحی رژیم برای جدایی مردم از روحانیت بود.
*تزاسلام منهای روحانیت
رئیس دستگاه قضایی با بیان این که تلاش برای انشقاق میان مردم و روحانیت هنوز هم وجود دارد به برخی دیدگاه‌ها از جمله تز اسلام منهای روحانیت اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که امام (ره) نسبت به آن بسیار حساسیت نشان می‌داد همین تز اسلام منهای روحانیت بود که آن را خیانت به اسلام و مردم می‌دانست. امروز هم تلاش‌هایی در این عرصه انجام می‌گیرد که برای خنثی کردن این نقشه‌های خائنانه باید مردم و روحانیت به هوش باشند.
او ادامه داد: مساله جدایی مردم از روحانیت فقط بحث اشخاص روحانی نیست بلکه مقصود افرادی که این دیدگاه را دنبال می‌کنند، جدا شدن مردم از تعالیم و آموزه‌های دینی است زیرا می‌دانند حاملان این آموزه‌ها، متخصصان و عالمان دین هستند.
رئیس قوه قضائیه با بیان این که حمله به روحانیت و اشخاص روحانی در باطن، حمله به تعالیم دینی است، اضافه کرد: ما این تعبیر را قبول نداریم که روحانیت یک قشر است بلکه از نگاه ما روحانیون متخصصانی هستند که تخصصشان بازنشر تعالیم و آموزه‌های دینی است.
وی با تاکید مجدد بر لزوم هوشیاری نسبت به تلاش‌های تفرقه افکنانه میان مردم و روحانیت اضافه کرد: هم روحانیت باید توجه کند که اعمال، گفتار و کردارش جذب کننده باشد نه دفع کننده و هم مردم باید با بصیرت هر چه بیشتر، ارتباط خود را با روحانیت حفظ کنند تا توطئه‌های خائنانه دشمن در این زمینه هیچ مجالی نداشته باشد.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اظهارات اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا و توصیه او به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری منتخب این کشور مبنی بر افزایش فشارها به ایران اظهارداشت: متاسفانه این شخص در آخرین لحظات حضور خود در کسوت وزارت امور خارجه و در زمان خداحافظی، بار دیگر زهر خود را ریخت.
رئیس دستگاه قضایی افزود: توصیه جان کری به ترامپ مبنی بر تشدید تحریم‌ها به منظور عقب نشینی ایران از توسعه برنامه موشکی و حمایت از جریان مقاومت در منطقه، نشان دهنده بازگشت آمریکا به نقطه اول و درس نگرفتن از تجربیاتی است که در این سال‌ها به دست آورده است.
او اضافه کرد: وجود معنوی حرم حضرت فاطمه معصومه (س) موجب جذب و جلب عالمان و بزرگان به شهر مقدس قم شده است و امروز قم به برکت مضجع شریف حضرت فاطمه معصومه (س) یکی از بزرگ‌ترین مراکز علمی جهان اسلام و بلکه با ملاحظه برخی امور، بزرگ‌ترین مرکز علمی جهان اسلام و تشیّع است.
رئیس دستگاه قضایی افزود: تدریس علوم و تعلیم و تعلم معارف اهل بیت(ع) و ترویج اخلاق اهل بیت (ع) در این شهر از ناحیه عالمان بزرگ به سراسر کشور و جهان اسلام نورافشانی می‌کند و ما باید خداوند را به جهت اعطای این نعمت بزرگ به کشورمان شکرگزار باشیم.
دراین جلسه ادامه بحث و بررسی پیرامون پیش نویس آیین نامه قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و مواد دیگری از این آیین نامه به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید. ‏

نسخه مناسب چاپ