‏لزوم تغییر نگرش شرکت‌های دانش بنیان
اصفهان ـ خبرنگار اطلاعات: شرکت‌های دانش بنیان باید انتظاراتشان را از مجموعه‌های دولتی به صفر برسانند چرا که تجربه نشان داده است هر جایی شرکت‌ها مستقل عمل کرده‌اند، موفق بوده اند.
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیان این مطلب افزود: دولت‌ها وظایفی دارند که انجام می‌دهند ولی شرکت‌های دانش بنیان باید متفاوت فکر کنند. حمید سعادت نیا گفت: شرکت‌های مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی نباید انتظار داشته باشند همه مشکلات را مسولان شهرک حل کنند چون این کار جواب نمی‌دهد و این چالش را باید خودمان حل کنیم و اگر شرکت‌ها بخواهند فعالیتشان ادامه داشته باشد، باید مشکلی را در یکی از بخش‌های مختلف همچون صنعت حل کنند؛ به طوریکه برای حل یک مشکل، منافع مشترکی با آنها پیدا کنند که یکی از آنها سرمایه گذاری به صورت (بی – او – تی) است. او، ادامه داد: شرکت ما در این خصوص ورود پیدا کرده است و از سرباره‌های تولیدی در شرکت فولادمبارکه علاوه بر استحصال دوباره آهن، مصالح ساختمانی نیز تولید می‌کنیم که این کار به سود دو طرف است.
وی گفت: شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری از لحاظ مالی ضعیف هستند و لازم است مکانیزیم‌های جدیدی برای ورود آنها برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف فراهم شود. او افزود: خوشبختانه در ۳ سال گذشته تسهیلات خوبی برای شرکت‌های دانش بنیان فراهم شده است که مهمترین آنها معافیت‌های مالیاتی بود که از دی پارسال اجرایی شده است.
او در ادامه با اشاره به این که شرکت‌های ایرانی در بخش اجرای خدمات مهندسی بسیار قوی هستند اما تا نیمه سال ۹۵ مسایلی همچون اعمال تحریم‌ها سبب شده بود تا نتوانند با شرکت‌های خارجی همکاری کنند گفت: این همکاری دوباره شروع شده است و شرکت‌های
دانش بنیان ایرانی سهم شرکت‌های خارجی را در اجرای طرح‌های صنعتی در کشور به حداقل ممکن رسانده‌اند و در تلاشیم تا از طریق معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، سهم شرکت‌های داخلی را در اجرای طرح‌های صنعتی در کشور افزایش دهیم.
او، مهمترین ضعف کشور در اجرای طرح‌های صنعتی را، ضعف مدیریت صنعتی دانست که غیر از مدیریت امور اجتماعی است و گفت: طولانی شدن اجرای طرح‌ها، دوباره کاری کردن و اجرای طرح‌ها با هزینه‌های زیاد ناشی از ضعف مدیریت صنعتی بوده که این ضعف با برنامه ریزی‌های انجام شده در حال بر طرف شدن است.
سعادت نیا افزود: اگر بتوانیم زمان طرح‌های فولادسازی را به استانداردهای جهانی برسانیم و یک طرح فولادسازی را ۲ تا ۳ ساله اجرا کنیم می‌توانیم ظرفیت تولید فولاد را در کشور به ۵۵ میلیون تن در سال
برسانیم.
او گفت: با توجه به تاکید بر تکمیل زنجیره فولاد در کشور به عنوان یکی از برنامه‌های اساسی دولت در ستاد اقتصاد مقاومتی و ابلاغ دولت به برخی از بانک‌های عامل برای افزایش همکاری‌ها با صنایع به ویژه در بخش تولید فولاد و آهن، هنوز برخی از پروژه‌های ما به دلیل عدم تامین منابع مالی و عدم حمایت، متوقف شده‌اند و همچنین برخی از آنها به دلیل عدم پرداخت‌های منظم با مشکل نقدینگی روبرو هستند.

نسخه مناسب چاپ