معرفی ۵۸ کشاورز به دلیل آبیاری سبزیجات با فاضلاب به مراجع قضایی
همدان ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان با اشاره به توجه سلامت سبزی و صیفی گفت: سال گذشته ۵۸ کشاورز که از آب فاضلاب برای آبیاری سبزیجات استفاده می‌کردند به دستگاه قضایی معرفی شدند.
محمد خیراندیش در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان همدان، افزود: در برخی از استخرهای همدان از سیستم الکترولیز نمک برای پاکسازی آب استفاده می‌شود، در حالی که در گذشته از کُلر گازی برای گندزدایی آب استخرها استفاده می‌شد که با خطراتی نظیر آتش‌سوزی و مسمومیت مواجه بود که سلامت شهروندان را تهدید می‌کرد.
وی با بیان این‌که استخرهای خصوصی اقدام به استفاده سیستم الکترولیز نمک در استخرها کرده‌اند، افزود: در این میان به سازمان ورزش و جوانان استان فرصت داده شده بود که سیستم الکترولیز نمک را جایگزین کار کند که هیچ اقدامی از سوی این سازمان انجام نشد.
او با اشاره به نامه سازمان ورزش و جوانان به فرمانداری در زمینه صرف اعتبار ۳۵ میلیونی برای هر استخر برای تغییر سیستم پاکسازی آب گفت: این میزان هزینه، پول چندان زیادی برای استخرها نیست و سازمان ورزش و جوانان استان همدان باید این اقدام مهم را در سلامتی شهروندان در دستور کار قرار دهد.
وی با تاکید بر موضوع آلودگی آب رودخانه «خاکو» به فاضلاب روستای «چشین»، افزود: با تاکید فرماندار همدان نسبت به این موضوع امیدوارم که این مشکل هر چه زودتر حل شود. خیراندیش گفت: فرماندار همدان ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای این امر تخصیص داد که امیدواریم گزارشی از این پروژه توسط اداره آب و فاضلاب روستایی ارائه شود.
خیراندیش با اشاره به این‌که ۳۰ هکتار از اراضی کشت سبزی با آب فاضلاب شخم‌زده شد، اعلام کرد: مقرر شده است «امور آب» ۲ حلقه چاه برای کشاورزان حفر کند، تا بقیه کشاورزان برای سبزی‌های خود از آب تمیز و سالم استفاده کنند. وی یادآوری کرد:‌ سلامت کودهای شیمیایی و نیترات نیز بسیار مهم است اما این موارد اعتراض ما آبیاری سبزی با فاضلاب است که بدنه سبزی‌ها را هدف قرارداده و سلامت شهروندان را تهدید می‌کند.
او با اشاره به اعتراض کشاورزان که زمین‌های خود را با فاضلاب آبیاری می‌کنند، گفت: قرار نیست برای این‌که نان سبزی‌کارها قطع نشود بیماری سرطان از طریق سبزی آلوده به زندگی انسان‌‌ها وارد شود.

نسخه مناسب چاپ