۷۰۰۰میلیارد ریال سالانه برای معلولان در ایران هزینه می شود
مشهد: رئیس سازمان بهزیستی کشور هزینه ماهانه هر فرد معلول را ۱۵ میلیون ریال ذکر کردوگفت: سالانه هفت هزار میلیارد ریال برای معلولان کشور در ایران هزینه می شود که تامین نیمی از این مبلغ توسط خیرین صورت می گیرد.
انوشیروان محسنی بندپی در نشستی در بنیاد خیریه پیشگیری از معلولیت های مادرزادی در مشهد این هزینه را شامل ساخت بناها، تجهیزات، دارو و درمان اعلام کردوگفت: هر کجا خیرین به عنوان شرکای اجتماعی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی پیش قدم بوده اند دولت نیز با تصویب اعتبارات لازم و جداگانه آنها را در این مسیر یاری کرده است.
وی ادامه داد: تلاش ها و اقدامات دولت یازدهم در حوزه پیشگیری از معلولیت و آسیب های اجتماعی بسیار عینی بوده و تدوین برنامه های معلول زدایی در برنامه ششم توسعه نشانگر تلاش جدی دولت برای کاهش معلولیت در جامعه است.
رئیس سازمان بهزیستی یکی از برنامه های اصلی دولت یازدهم را برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی افتتاح مراکز خدماتی خواندو گفت: هم اکنون علم ژنتیک که در اختیار ایران است در سطح بالایی قرار دارد و در برخی موارد از بسیاری کشورها جلوتر نیز هستیم. با این شرایط ورود سالانه ۳۰ هزار نوزاد معلول به جامعه قابل درک وپسندیده نیست و نشان می دهد نیاز بیشتر به عملیاتی کردن علوم خود داریم.
محسنی افزود: پارسال ۹۰ هزار مورد غربالگری ژنتیکی زوجهای جوان در کشور صورت گرفت. دولت یازدهم با اجباری کردن آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج و رایگان کردن آن برای خانواده های کم بضاعت گامی بلند در مسیر کاهش معلولان جامعه برداشته که امیدواریم میزان تولد نوزادان معلول را تا حد چشمگیری کاهش دهد.
* کاهش ۲۵ درصدی تولد نوزادان معلول در مشهد
رئیس سازمان بهزیستی گفت: با ساخت بنیادهای ژنتیک در مشهد میزان تولد نوزادان معلول در این شهرستان ظرف چهار سال اخیر نسبت به مدت مشابه قبل ۲۵ درصد کاهش یافته است.
وی به پیشتازی خراسان رضوی در مشاوره و آزمایش ژنتیک اشاره و بیان کرد: این مراکز به زودی در ۳۰ شهرستان کم برخوردار در سطح کشور راه اندازی خواهد شد تا دیگر شاهد تولد نوزاد معلول در ایران نباشیم.با حضور رئیس سازمان بهزیستی در مشهد دو مرکز خدمات بهزیستی در بلوار توس و خواجه ربیع و یک مرکز کاهش آسیب اعتیاد در خواجه ربیع گشایش یافت.

نسخه مناسب چاپ