پرداخت نشدن سود به سپرده گذاران تعاونی‌های موسسه کاسپین با نظر مرجع قضایی است
مدیر کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی با توصیه اینکه مردم به خاطر چند واحد سود بیشتر در موسسات غیرمجاز سپرده گذاری نکنند، گفت: پرداخت نشدن سود به سپرده گذاران تعاونی‌های ادغام شده در کاسپین با نظر مراجع قضایی بوده است.
عباس کمره‌ای در گفتگو با ایرنا درباره اینکه سپرده گذاران تعاونی‌های ادغام شده در کاسپین می گویند که سود حساب‌های آنها صفر شده است، اظهار داشت: اصل بحث این است که هشت تعاونی غیرمجاز براساس مصوبه شورای پول و اعتبار منحل شدند، مراحل انحلال را هم طی کردند و هر کدام هیات تسویه دارند.
موسسه کاسپین در ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ به شرط انحلال هشت تعاونی فرشتگان، الزهراء، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، پیوند مشهد، بدر توس و امید جلین از شورای پول و اعتبار مجوز گرفت.
وی با یادآوری اینکه این تعاونی‌ها بدون مجوز بانک مرکزی کار می کردند، گفت: اینها سودهای بالایی به سپرده‌های مردم می دادند و چون تحت نظارت نبودند و سپرده قانونی نزد بانک مرکزی نمی گذاشتند، دارایی‌ها را به هر شکلی که می خواستند مصرف می کردند یا تسهیلات می دادند یا ملک و دارایی‌های دیگر می خریدند.
مدیر کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی ادامه داد: با مصوبه شورای پول و اعتبار این هشت تعاونی منحل شده و موسسه جدیدی به نام کاسپین را شکل دادند و قرار شد بعد از انحلال کامل آنها کاسپین امور آنها را ساماندهی کند و پاسخگو باشد.
وی تصریح کرد: اگر در آن مقطع اصلا کاسپین ایجاد نمی‌شد، چون این تعاونی‌ها مجوزی از بانک مرکزی نداشتند، سپرده‌گذاران باید از طریق مراجع قضایی شکایت می کردند.
نامبرده افزود: روند نقل و انتقال دارایی‌های این تعاونی‌ها به موسسه جدید امری پیچیده است، زیرا سپرده‌ها و دارایی‌ها باید به دقت رصد و شناسایی شود و گاهی دارایی‌ها یا تسهیلات پرداخت شده کیفیت لازم را ندارد.
وی گفت: درباره قیمت گذاری دارایی‌های این تعاونی‌ها هم باید گفت که این موضوع ارتباطی به بانک مرکزی ندارد و هیات‌های تسویه با همکاری مرجع قضایی در این زمینه تصمیم می‌گیرند.
کمره‌ای درباره اینکه مردم نسبت به پرداخت نشدن سود اعتراض دارند، گفت: این تعاونی‌ها شهریور ۹۴ منحل شدند و پس از آن فعالیتی نداشتند که به آنها سود تعلق گیرد، زیرا سود باید ناشی از عملکرد و فعالیت باشد و وقتی موسسه‌ای منحل شده، دیگر سودی ندارد.
وی با تاکید بر اینکه تصمیم گیری درباره سود تنها به عهده بانک مرکزی نبود، گفت: این تصمیم با کمک مرجع قضایی و جلساتی که بانک مرکزی داشته، اتخاذ شده است، زیرا وقتی یک موسسه فعالیت اقتصادی ندارد، نمی‌توانسته دارایی جدید بخرد یا تسهیلات بدهد.
مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در پاسخ به اینکه برخی سپرده‌گذاران می گویند پس از صدور مجوز کاسپین در آنجا حساب افتتاح کرده‌اند، گفت: مشکل این است که در یک فرآیند قضایی به کاسپین دستور داده شد تابلوهای تمام شعب هشت تعاونی را به کاسپین تبدیل و برای سپرده‌گذاران دفترچه جدید صادر کند، ولی در عمل اینها شعب دارای مجوز کاسپین نبودند.
به گفته وی، به تازگی بانک مرکزی مجوز ۲۰ شعبه را به کاسپین داده است که این شعب دارای کد هستند و روالی که درباره سایر بانک‌ها و موسسات اعتباری رعایت می شود، برای آنها هم طی شده است.
کمره‌ای درباره سپرده گیری کاسپین در ۱۴ ماه گذشته اظهار داشت: پس از آنکه تابلو و دفترچه‌های این تعاونی‌ها با رای مرجع قضایی به کاسپین تغییر یافت، این تعاونی‌ها در لوای کاسپین مبادرت به جذب سپرده با سودهای غیرمتعارف برای خود کردند.
وی با ابراز امیدواری از اینکه دارایی‌های این تعاونی‌ها جوابگوی سپرده گذاران باشد، گفت: بانک مرکزی اعلام کرده است که هیات مدیره و مدیران این تعاونی‌ها و هیات‌های تسویه آنها باید پاسخگوی هر گونه کسری در پرداخت‌ها باشند.
مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی گفت: باید ابتدا پرسید که این موسسات غیرمجاز می خواستند در چه فعالیتی سرمایه گذاری کنند که بالای ۴۰ درصد سود عاید آنها کند، در حالی که باید سرمایه‌گذاری طوری باشد که هم سود سپرده گذار را بدهند هم هزینه‌های خود را پوشش دهند و هم برای خود سود کسب کنند.
کمرئی درباره تبدیل تابلوی تعاونی غیرمجاز وحدت به موسسه اعتباری توسعه در برخی استان‌ها گفت: بانک مرکزی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، اما همیشه مظلوم بوده است؛ در مورد این تعاونی و مباحث مربوط به آن هم به اندازه کافی مکاتبات انجام شده است و مشغول رایزنی هستیم.
مدیرکل نظارت بر بانک‌ها موسسات اعتباری بانک مرکزی همچنین در ادامه با بیان اینکه بانک‌ها در حال حاضر با برخی مشکلات مواجه هستند، اما ورشکسته نیستند، گفت: مردم این اطمینان را داشته باشند که بانک مرکزی نظارت کاملی بر سیستم بانکی دارد.
به گزارش تسنیم، وی ضمن رد برخی شایعات در فضای مجازی و اظهار نظرهای برخی افراد در خصوص ورشکستگی بانک‌های کشور، افزود: در حال حاضر برخی بانک‌ها با مشکلاتی نظیر کمبود سرمایه، انباشت دارایی‌های غیر مولد و مطالبات غیرجاری بالاتر از استانداردهای بین‌المللی مواجه هستند و در شرایطی قرار دارند که عملکرد آنها در دو سال اخیر با اندکی سود همراه بوده است، اما بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر عملکرد آنها نظارت داشته و ورشکستگی بانک‌ها به سادگی صورت نمی گیرد.
وی درباره سر و سامان دادن به نرخ سود سپرده‌ها در سیستم بانکی کشور گفت: در حال حاضر به دلیل مشکلات و تنگناهای مختلف در ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری، رابطه نرخ تورم و نرخ سود سپرده مطابق نظریات علمی هم راستا و هم جهت نیست.

نسخه مناسب چاپ