کوتاه از سراسر جهان
 

پوتین: آمریکا در امور سیاسی کشورهای جهان دخالت می کند
ایرنا: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: واشنگتن در امور سیاسی داخلی بسیاری از کشورها در مناطق مختلف جهان دخالت می کند اما از روسیه که به ادعای واشنگتن در انتخابات آمریکا دخالت کرده، ناراضی است. پوتین گفت: نمی خواهم کسی را آزرده خاطر کنم، اما ایالات متحده در تمامی نقاط جهان در کارزارهای انتخاباتی فعالانه دخالت می کند. وی افزود: در هر نقطه از جهان، کشورها از مقام های آمریکایی گلایه دارند که هدف دخالت در امور سیاسی داخلی قرار گرفته اند. رئیس جمهوری روسیه گفت: برای ما فرقی نمی کند چه کسی در راس قدرت ایالات متحده باشد چون تقریبا می دانیم چه چیزی رخ خواهد داد.

هافینگتون پست: دولت ترامپ با توطئه عربستان و امارات علیه ایران همراه است
تسنیم: یک روزنامه آمریکایی از همراهی دولت ترامپ با توطئه عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای بی ثبات کردن و تغییر نظام ایران خبر داد. هافینگتون پست نوشت، به نظر می رسد دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در هفته جاری گامی بالقوه و نزدیک تر را برای حمایت از تلاش های توطئه آمیز عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای بی ثبات کردن ایران برداشته و این تلاش های توطئه آمیز شامل سرنگون کردن احتمالی نظام اسلامی ایران و مجبور کردن قطر به همراهی با سیاست های کشورهای حاشیه خلیج فارس برای هدفگیری ایران و انتصاب یک افسر مجرب عملیات مخفیانه به عنوان رئیس عملیات ایران در آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است. انتصاب «مایکل دی آندرا» منتصب به «شاهزاده سیا» با سابقه نظارت بر عملیات شکار «بن لادن» به عنوان رئیس بخش عملیات ایران در سیا، نشان می دهد که سیا احتمالا رویکردی به مراتب عملیاتی تر و هم مسیر با رویکرد سرسختانه ترامپ با حمایت عربستان سعودی و امارات را برای مقابله با ایران در پیش خواهد گرفت که این رویکرد احتمالا شامل اعمال فشار برای تغییر نظام ایران نیز می شود.

مسلمانان چین مجبور به تغییر اسامی مذهبی فرزندان خود شدند
فارس: مقام‌های ارشد حزب کمونیست چین در غرب این کشور نوجوانان مسلمان زیر ۱۶ سال را مجبور به تغییر نام‌های مذهبی خود می‌ کنند. روزنامه «گاردین»، از تلاش حزب کمونیست چین در منطقه «سین کیانگ» در غرب این کشور برای مجبور ساختن نوجوانان مسلمان در تغییر نام‌های مذهبی به اسامی دیگر خبر داد. بر این اساس، در ماه مبارک رمضان مقام‌های این منطقه به همه نوجوانان زیر ۱۶ سال مسلمان دستور داده‌اند تا نام‌هایی که از دید پلیس منطقه به شدت مذهبی هستند را تغییر دهند.

پیوستن صدها دانشجوی سعودی در آمریکا به داعش
فارس: یک مرکز تحقیقاتی در آمریکا از پیوستن بیش از ۴۰۰ دانشجوی سعودی طی سه سال گذشته به گروه‌های تروریستی خبر داد. مرکز امور خلیج فارس در واشنگتن اعلام کرد که صدها دانشجویی که از عربستان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا پذیرش شده‌اند، طی سه سال گذشته به گروه‌ تروریستی داعش پیوسته‌اند. عربستان سعودی تلاش می‌کند ارتباطش با داعش و حمایت مادی و لجستیکی از آن را انکار کند اما انتشار این گزارش، این ارتباط را ثابت می‌کند.

ترامپ، اسم رمز معتادان آمریکایی!
ایرنا: نتایج آمار یک موسسه تحقیقاتی در مورد معتادان آمریکایی نشان می‌دهد که دونالد ترامپ به معروف‌ترین نامی تبدیل شده که معتادان این کشور در داد و ستد مواد مخدر از آن استفاده می‌کنند. موسسه تحقیقاتی «ادیکشن دات کام» با انتشار نتایج تحقیقات اخیر خود اعلام کرد: ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که نام او قبل و پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور همواره به دلیل رفتار و گفتار غیر متعارف او بر سر زبان‌ها بوده حالا به معروف‌ترین نام در میان معتادان این کشور تبدیل شده و معتادان، نام او را بعنوان رمز برای خرید یک ماده خاص مخدر مورد استفاده قرار می‌دهند.

کویت عضو غیر دائم شورای امنیت شد
فارس: دولت کویت عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد شد. کویت اعلام کرد که موفق به اخذ کرسی غیر دائم این شورا برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ شده است. کویت از ۱۹۲ رای شورای امنیت، ۱۸۸ رأی را کسب کرد. وزیر خارجه کویت اخیرا طی دیدار با سفرای کشورهای اسلامی از جمله ایران، خواستار حمایت این کشورها از کویت برای کسب عضویت دائم در شورای امنیت شده بود.

شورای امنیت ۱۸ شخص و شرکت کره شمالی را تحریم کرد
ایرنا: شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب یک قطعنامه‌ جدید تحریم‌های تازه‌ای علیه برخی اشخاص و سازمان‌های کره شمالی تصویب کرد. اضافه کردن نام ۱۸ شخص و شرکت‌ کره شمالی به فهرست سیاه سازمان ملل که باعث ایجاد محدودیت‌هایی مانند منع سفر و توقیف دارایی‌ها می‌شود، از جمله این تحریم ها است.

آخرین روزهای دیکتاتور عراق چگونه گذشت
فارس: روزنامه انگلیسی«ایندیپندنت» به روایت ۱۲ نگهبان آمریکایی «صدام حسین»دیکتاتور معدوم عراق و تلاش‌ آن‌ها در مهار جمعیتی که بر جنازه او آب دهان پرتاب می‌کردند، اشاره کرد. «ایندیپندنت» نوشت: براساس شنیده‌ها، صدام در آخرین روزها به موسیقی‌های «مری جین بلاژ» خواننده مشهور آمریکایی گوش می‌داد و در حالی‌که شبیه دراکولا شده بود و خود را با کلوچه سیر می‌کرد چشم انتظار دادگاه رسیدگی به جنایاتش علیه بشریت بود. بر اساس این گزارش، صدام می گفت که از اقدام‌های خشونت‌بار «عدی» پسر بزرگش که در جریان یک جشن و در اقدامی اشتباه با شلیک گلوله چند نفر را کشت و سبب شد وی در اقدامی تنبیهی مجموعه خودروهای گرانقیمت عدی از جمله «رولز رویس»، «پورشه» و «فراری» را بسوزاند به شدت ناراحت است.

نسخه مناسب چاپ