رئیس جمهوری آمریکا وزیر خارجه را مامور بهبود روابط با روسیه کرد
سرویس خارجی:وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: رئیس‌جمهوری این کشور از وی خواسته برای بازسازی روابط مسکو – واشنگتن بدون توجه به اتهامات و بحران سیاسی درباره روابط احتمالی روسیه با کمپین وی، تلاش کند.
رکس تیلرسون در این باره گفت: روابط آمریکا و روسیه در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد و هر روز در حال ضعیف شدن است به همین دلیل ترامپ از من خواسته برای ایجاد ثبات در این روابط و اعتمادسازی مجدد تلاش کنم.
این دیپلمات ارشد آمریکایی تاکید کرد: ترامپ صراحتا از من خواست بدون اینکه اجازه دهم تحقیقات در مساله روسیه شرایط را تحت تاثیر قرار دهد برای بهبود این روابط تلاش کنم.این در حالی است که پایگاه اینترسپت با استناد به یک سند فوق محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا گزارش داد، پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا هکرهایی از اداره اطلاعات ارتش روسیه مکررا برای نفوذ در سیستم رای‌گیری تلاش کردند.
ان.‌اس.‌ای در این گزارش مشخص نکرده است که آیا اقدام هکرها تاثیری در نتیجه نهایی داشته است یا خیر.
در همین حال،مقامات پکن ضمن ابراز خشم و انزجار خود از سخنان وزیر دفاع آمریکا که چین را به عدم رعایت موازین حقوق بین الملل و تضعیف ثبات منطقه ای متهم ساخت، این اظهارات را غیرمسئولانه خواندند.
در خبری دیگر خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه مدعی شد که «دیوید رنک» کاردار سفارت آمریکا در چین در اعتراض به آنچه سیاست‌های زیست محیطی رئیس جمهوری آمریکا اعلام شده، از سمت خود استعفا کرد. خبر دیگر اینکه،رییس جمهوری آمریکا از کوتاهی وزیر دادگستری خود در رابطه با فرمان مهاجرتی انتقاد کرد و برگزاری نشستی سریع برای بررسی این فرمان در دیوان عالی این کشور را خواستار شد.
وی وزیر دادگستری آمریکا را ملزم دانست تا نشست بررسی این فرمان را در دیوان عالی آمریکا تسریع کند و به دنبال تدابیر بهتری برای اجرای آن باشد.
در همین رابطه، پیتر کینگ رئیس کمیته ضد ‏تروریسم در مجلس نمایندگان آمریکا با اعلام پشتیبانی از دستور منع مهاجرتی ترامپ ‏علیه شش کشور عمدتا مسلمان، خواستار گسترش ‏جاسوسی از جامعه مسلمانان و مساجد آمریکا به بهانه ‏مهار خطر تروریسم شد.‏

نسخه مناسب چاپ