من با طبیعتم
 

15 خرداد روز جهانی محیط زیست نیز بود و ۱۶ تا ۲۲ خرداد هفته محیط زیست در ایران است.
مراسم این هفته معمولا راهپیمایی‌های خیابانی، همایش‌های دوچرخه‌سواری، نمایش، مسابقات نقاشی و مقاله‌نویسی بین کودکان و نوجوانان، درختکاری، ‌فعالیت‌های مربوط به بازیافت، پاکسازی و… است.
هر سال نیز یکی از مسایلی که شدیدا محیط‌زیست را تهدید می‌کند به عنوان شعار هفته محیط‌زیست انتخاب می‌شود.
شعار امسال «من با طبیعتم» است.
همه ما، کوچک و بزرگ، خرد یا کلان، می‌بایست برای حفظ زندگی خودمان، زندگی همه زیستمندان کره زمین را نیز حفظ کنیم و بدانیم هر نفسی که می‌کشیم وابسته به نفس کشیدن سایر موجودات و بقای همه عناصر در طبیعت است. طبیعت، همچون مادری مهربان انسان را در دامن خود می‌پروراند و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه‌های خود را به پای او می‌ریزد. تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت احترام بگذارند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست را به هم زده است.
اگر محیط زیست در خطر نابودی قرار دارد، اگر برخی گونه‌های جانوری و گیاهی برای همیشه از بین رفته‌اند، اگر بسیاری افراد با تشنگی و گرسنگی و بیماری روبرو هستند، اگر هر روز درختان بسیاری با قساوت، بریده می‌شوند، اگر آب‌ها به هدر رفته یا آلوده می‌شوند، اگر جنگل‌های طبیعی ازمیان می‌روند برای این است که بسیاری از بزرگترها در گذشته و امروز با طبیعت دوست و همراه نبوده‌ یا نیستند و باید هرچه زودتر از این راه ویرانگر برگردند.
تنهاراه نجات
اگر کودکان و نوجوانان‌، راه‌های درست دوستی با طبیعت و زندگی سالم را بیاموزند، در بزرگسالی رفتاری ندارند که باعث نابودی زمین شوند. کافی است بدانیم:
با کم‌کردن مصرف و استفاده درست از کاغذ و مداد، درختان کمتری قطع می‌شوند.
با بستن پنجره‌ها برای خنک ماندن داخل خانه، روشن نماندن لامپ‌های اضافی، استفاده کمتر از ماشین شخصی، به اندازه خوردن و آشامیدن و هدرندادن مواد غذایی و آب آشامیدنی،کوتاه کردن زمانی که در یخچال و فریزر باز است، به کاهش گرمای زمین کمک کنید. استفاده از استخرهای عمومی و پرنکردن وان و استخر خانگی، کارواش رفتن و ماشین را در خانه نشستن،با شیر باز مسواک نکردن و زمان حمام و شستشو را کوتاه کردن، ذخیره آبی شهر و روستای‌ ما دیرتر تمام می‌شود.
حیوانات اهلی را آزار ندادن، محدوده زندگی حیات‌وحش را با زباله و سروصدا و ورود بی اجازه آلوده نکردن، شکار نکردن و کم کردن زباله و پسماند، زندگی بسیاری از گیاهان و حیوانات را نجات می‌دهد.
شما چند راه دیگر برای این که با طبیعت همراه و مهربان باشید، می شناسید؟

code

نسخه مناسب چاپ