رئیس‌جمهوری: باید اقتصاد را به معنای واقعی به مردم واگذارکنیم
 

رئیس جمهوری با اشاره به حضور گسترده و پرشور مردم در انتخابات ۲۹ اردیبهشت، خواهان تقویت وحدت در جامعه و تلاش همگانی برای تحقق اهداف بلند کشور شد و تصریح کرد: مردم به ما رای بلاشرط ندادند. رای مردم مشروط است؛ مشروط به این که دولت، رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس در مسیر خواست و مطالبات آنان حرکت کنند، نه این که هر کس دنبال فکر، خط و جناح خود برود. جناح و فکر محفوظ و محترم، اما اساس، خواست و رای مردم است و ما به عنوان نمایندگان ملت، باید دنبال اجرای خواست مردم باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه سه شنبه در ضیافت افطار با رئیس و نمایندگان مجلس‌، انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم را به نزول باران رحمت الهی توصیف کرد و گفت: حضور پرشور مردم، تلاش دشمنانی را که می‌خواستند کشور را تحت فشار بیشتر قرار دهند، خنثی کرد.
وی افزود: رئیس جمهوری آمریکا به منطقه آمده بود، سران برخی کشورها را جمع کرده بودند و هدف اصلی آنها فشار به ملت ایران بود، اما در یک موقعیت تاریخی و استثنایی مردم پای صندوق آرا حضور یافتند و به خوبی پاسخ بدخواهان را دادند.
رئیس جمهوری با بیان این که بسیاری از مردم برای اولین بار در این انتخابات شرکت کردند و رای اولی‌ها با حضور باور نکردنی خود در این عرصه حماسه آفرینی کردند، آن را نشان شور و هیجان خاص بوجود آمده در این انتخابات دانست و از رهبری معظم انقلاب که با درایت این انتخابات را به درستی هدایت و ساماندهی کردند و از مردم که حضور باشکوهی در انتخابات داشتند و حرفشان را با صراحت و نجابت زدند و از ترکیب این درایت، نجابت و صراحت برای کشور در سطح جهان، امنیت، آرامش و عظمت آفریده شد، تشکر می‌کرد.
روحانی تصریح کرد: این حضور گسترده مردم نشان می‌دهد، اگر حاکمان در برابر مردم سعه صدر نشان دهند، مردم در برابر آن سعه صدر پاسخ مناسب می‌دهند؛ مردم در برابر این سعه صدر در انتخابات حضور پرشور خواهند داشت و فداکاری می‌کنند و با این فداکاری برای کشور عظمت می‌آفرینند. اگر ما هم در برابر مردم مهربان و فداکار باشیم، مردم به مسیر انقلاب و نظام اسلامی‌پاسخ مناسب می‌دهند.
وی از رئیس مجلس، هیات رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌که در این انتخابات حضوری فعال و تاثیرگذار در سطح کشور و در حوزه‌های انتخابیه داشتند هم تشکر و خاطرنشان کرد: این شور باید حفظ شود. اگر دولت و مجلس با هم باشند، این شور حفظ می‌شود. البته همه قوا باید با هم باشند، منتها سر و کار دولت بیشتر با نمایندگان مجلس است. این نمایندگان مجلس هستند که با رای به کابینه پیشنهادی دولت، به هیات دولت مشروعیت بیشتر می‌دهند تا کارشان را شروع کنند.
رئیس جمهوری گفت: از دید ما مجلس تنها یک مرجع قانونگذاری نیست و حتی تنها مرجع قانونگذاری و نظارت هم نیست؛ از نظر ما مجلس نقش بسیار مهمی‌دارد و همان طور که امام(ره) فرمود، مجلس از نظر ما عصاره فضائل یک ملت بزرگ است. مجلس می‌تواند در کشور جریان سازی و فرهنگ سازی کند و انسجام و وحدت در جامعه بیافریند.
روحانی با تائید این گفته رئیس مجلس که بعد از انتخابات باید از مسائلی که در انتخابات پیش آمد بگذریم، اضافه کرد: در انتخابات مسائلی پیش می‌آید مقداری از آن طبیعی بوده و مقداری غیرطبیعی است، اما باید از این مسائل بگذریم و آنها را فراموش کنیم. باید به فکر آینده و اهدافمان باشیم.
وی فلسفه برگزاری انتخابات و رجوع به صندوق آرا را حصول پیشرفت و ارتقای معیشت و منزلت و حل مشکلات مردم دانست و اظهار داشت: دولت بدون یاری مجلس و اساسا قوای سه گانه بدون کمک یکدیگر و بدون کمک سایر ارکان کشور و همه اینها بدون هدایت و حمایت مقام معظم رهبری نمی‌توانند به اهداف بلند کشور دست یابند.
رئیس جمهوری با بیان این که همه مسائل دیگر مثل انتخابات فرع و مسیر رسیدن به اهداف بلند کشور مثل رشد و حل مشکلات مردم است، تصریح کرد: همه باید کمک کنند. نه فقط ۲۴ میلیون نفری که به کاندیدای منتخب رای دادند، بلکه ۱۶ میلیون نفر دیگر و حتی حدود ۱۵ میلیون نفر دیگری که به هر دلیل رای ندادند، همه باید در کنار هم به حل مشکلات کشور کمک کنند.
روحانی خاطرنشان کرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند بر مشکلات بزرگ کشور مثل اشتغال و رسیدن به رشد حداقل ۸ درصدی فائق آید. مگر می‌شود با رشد ۴ درصدی هدف ایجاد ۹۵۵ هزار شغل در سال را محقق کرد. خود تحقق رشد ۸ درصدی که در برنامه آمده است چگونه باید حاصل شود، چقدر سرمایه‌گذاری سالانه می‌خواهد؟
وی گفت: اگر می‌خواهیم مشکل اشتغال را درست کنیم و با فقر مبارزه کنیم، باید همه به هم کمک کنیم. شعارها و اهداف همه کاندیداها در این انتخابات تقریبا یکی بود و فقط با شیوه‌های متفاوت بیان شد. همه به دنبال رفع مشکل اشتغال، رشد اقتصادی و حفظ برجام بودند. همه بر سر این که اهداف اصلی کدامند، اتفاق نظر داشتیم و حالا باید تحقق این اهداف را دنبال کنیم.
رئیس جمهوری اضافه کرد: یک نکته مهم برای تحقق این اهداف این است که باید سیاست از عرصه اقتصاد کنار برود. سیاست تا حالا سوار اسب اقتصاد بوده است. اگر بخواهیم اقتصاد کشور را درست کنیم، باید این وضع برعکس شود. باید به اقتصاد به عنوان هدف اول نگاه کنیم، چنان که بارها رهبری تاکید کرده اند که اقتصاد هدف اول و اصلی است.
روحانی اظهار داشت: باید سیاست از عرصه اقتصاد کناربرود تا میدان برای بخش خصوصی باز شود. باید دولت اقتصاد را رها کند؛ نه دولت بنگاه دار خوبی است و نه عزیزان نظامی‌ما. باید اقتصاد را به مردم واگذار کنیم و یک میدان رقابت آزاد برای مردم بوجود بیاوریم.
وی تصریح کرد: شما نمایندگان، خودتان در برنامه آورده‌اید که بخشی از سرمایه‌گذاری لازم در پنج سال آینده باید از خارج تامین شود و سرمایه داخلی برای تحقق اهداف برنامه‌ای کشور کافی نیست. در ۲۰ سال گذشته کمتر از پنج میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده‌ایم که با این ارقام تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی و ایجاد ۹۵۵ هزار شغل ممکن نیست.
لاریجانی: هدف همه قوا و مسئولین باید تقویت اقتصاد ملی باشد
پیش از سخنان رئیس جمهوری، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس با تبریک ماه مبارک رمضان و تأکید بر ضرورت بهره گیری از فیوضات این ماه، گفت: خوشبختانه انتخابات ریاست جمهوری با حضور گسترده مردم برگزار شد و دولت دوازدهم در حال استقرار است و امیدواریم رئیس جمهوری اعضای کابینه را در زمان مقتضی به مجلس معرفی کند تا کشور زودتر در مدار اجرایی قرار گیرد.
وی با اشاره به این که هر دولتی باید براساس یک پارادایم مسلط و حرف و آرمانی شکل گیرد، اظهار داشت: امروز با چالش‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه هستیم و همان طور که رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) فرمودند همه باید در این زمینه پایدار باشیم و استقامت کنیم.
لاریجانی با بیان این که امروز قوای مختلف با هدایت‌های مقام معظم رهبری همین تفکر را دنبال می‌کنند، خاطر نشان کرد: امروز مسأله اصلی در کشور وضع اقتصادی است و اقتصاد ملی کشور ما دچار مشکل اساسی و جدی است.
رئیس مجلس با اشاره به این که براساس پایش‌های به عمل آمده در دولت و مجلس حدود ۲۰ مسأله مهم در کشور وجود دارد که باید نسبت به حل آنها کار کارشناسی صورت گیرد، گفت: متأسفانه امروز اقتصاد ملی ما ضعیف است و معتقدیم اگر این مسأله رونق پیدا کند، بسیاری از چالش‌ها برطرف خواهد شد.
وی با تأکید بر این که تابلوی اصلی دولت دوازدهم باید رونق اقتصاد ملی باشد، اظهار داشت: ساماندهی اقتصاد کشور، تنها بر عهده چند دستگاه یا وزارتخانه نیست، بلکه باید همه قوا و مسئولین از عمق جان آن را درک و تلاش کنند.
لاریجانی با اشاره به این که باید برای ساماندهی اقتصاد هزینه‌ها را کاهش و تفکر کارآفرینی را در میان جوانان گسترش دهیم و زمینه را برای حضور آنها در عرصه‌های مختلف فراهم کنیم، گفت: دانشگاه‌های ما باید نسبت به رونق اقتصادی و تولید ملی در کشور احساس مسئولیت و حلقه‌های لازم برای اتصال دانش و تولید را در کشور ایجاد کنند.
رئیس مجلس ادامه داد: باید تفکر فرهنگی در جامعه به سمتی برود که اقتصاد ملی کشور در آن تقویت شود و کار به عنوان یک ارزش مطرح باشد.
وی با اشاره به این که متناسب با شرایط امروز کشور دولت باید تابلوی رونق اقتصاد ملی را در دست داشته باشد و چینش نیروهای خود را متناسب با آن انجام دهد، اظهار داشت: افرادی باید کارها را برعهده بگیرند که ابتکار کافی برای توسعه و رونق اقتصادی را دارا بوده و تجربه کافی داشته و برای انجام اقدامات، انقلابی باشند و توانمندی لازم برای ایجاد رونق اقتصاد ملی را داشته باشند.
لاریجانی ادامه داد: خواسته مجلس از دولت این است که براساس این نکات اصلی چینش نیروها شکل بگیرد تا در چهار سال آینده بتوانیم شاهد انجام اقدامات گسترده و مهم برای توسعه کشور باشیم.
رئیس مجلس گفت: نباید احزاب و گروه‌ها در زمینه چینش نیروها در دولت بخواهند سهم خواهی کنند، بلکه مهم این است که افراد کاردان و شایسته برای انجام امور کشور به کار گرفته شوند.
وی با اشاره به حضور نیروهای کارآمد در دولت یازدهم از جمله وزیر جهاد کشاورزی که مورد تأیید همه گروه‌ها و جناح‌ها هستند، گفت: در چینش نیروها خط بازی و سیاسی کاری اهمیتی ندارد بلکه مهم استفاده از نیروهای کارآمد است که می‌توانند برای کشور به خوبی کار کنند و امور را سامان دهند.
لاریجانی افزود: در شرایط کنونی آنچه باعث می‌شود که دولت توفیق پیدا کند، این است که بتواند میان قوا هماهنگی ایجاد کند و ملاحظات رهبری را در امور مد نظر قرار دهد. رئیس مجلس خاطر نشان کرد: در موضوع هسته‌ای دولت و مجلس تلاش خوبی را انجام دادند اما اگر هدایت‌های رهبری در این زمینه نبود‌، هرگز به توفیق دست پیدا نمی‌کردیم‌.
وی با تأکید بر این که دولت برای تقویت بیش از پیش کارآمدی خود و رفع چالش‌ها، باید در کشور هماهنگی و همدلی ایجاد کند، گفت: ما در کشور با چالش‌های زیادی روبرو هستیم و برطرف کردن این چالش‌ها و انجام امور همواره با مشکلاتی روبرو است.
لاریجانی با اشاره به تأکیدات دین مبین اسلام و پیامبر اکرم(ص) بر ضرروت عدم کینه ورزی مسلمانان نسبت به همدیگر، افزود: باید از انجام امور و ایراد سخنانی که موجب بدبینی می‌شود، پرهیز کنیم، چرا که باید نسبت به یکدیگر گذشت و شرایط را با حلم و صبوری برای توسعه همگرایی ملی در کشور
فراهم کنیم.

نسخه مناسب چاپ