درآمد ناشی از ساخت و فروش ساختمان مشمول مالیات می‌شود
سرویس سیاسی – اجتماعی:جلسه هیات دولت دیروز به ریاست حجت‌‎الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‏ ‎ ‎جمهوری ‏برگزار شد.
وزارت نیرو در این جلسه گزارشی از بررسی وضع مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان به دلیل وقوع گرمای بی سابقه ارائه کرد.
بررسی اُفت ولتاژ برق در مناطق دور شبکه و اتخاذ تصمیمات لازم برای تأمین ولتاژ مناسب و همچنین تعیین تعرفه‌های برق در شرایط گرمسیری و تأمین آب شرب مورد نیاز از محورهای مورد بررسی در این گزارش بود.به دنبال آن،هیات وزیران با کاهش تعرفه برق در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان از یک ماه تا ۹ ماه به تناسب درجه گرمسیری آنها موافقت کرد.
به موجب این تصمیم، تعرفه نوع گرمسیر (۱) برای شهرهای چابهار، کنارک، نگور و دشت یاری با دوره زمانی ۹ ماهه (اول فروردین تا پایان آذر) و شهرهای ایرانشهر، دلگان، بزمان و سیستان (زابل، زهک، لیمروز،‌هامون و هیرمند) با دوره زمانی شش ماهه (اول فروردین تا پایان شهریور) تعیین شد.
همچنین تعرفه نوع گرمسیر (۲) شامل شهرهای جالق، سیرگان و ایراندگان با دوره زمانی سه ماهه (اول خرداد تا پایان مرداد)، تعرفه نوع گرمسیر (۳) برای شهرهای میرجاوه، روتک، گورین، نصرت آباد، سراوان، سوران و مهرستان با دوره زمانی سه ماهه (اول خرداد تا پایان مرداد)، تعرفه نوع گرمسیر (۱) و (۳) برای شهرهای نیکشهر، قصرقند، فنوج، بنت و اسپکه با دوره‌های زمانی شش ماهه (اول اردیبهشت تا پایان مهر) و سه ماهه (فروردین، آبان و آذر) و شهرهای سرباز و راسک با دوره‌های زمانی شش ماهه (اول فروردین تا پایان شهریور) و یک ماهه (مهر) و تعرفه نوع گرمسیر (۴) شامل شهرهای زاهدان و خاش با دوره زمانی سه ماهه (اول خرداد تا پایان مرداد) تعیین شد.
مالیات بردرآمد ساخت و فروش ساختمان
همچنین با تصویب هیات وزیران، درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان (عرصه و اعیانی) حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد خواهد بود.
دولت این تصمیم را با توجه به انقضای یک سال از تاریخ اجرای قانون مالیات‌های مستقیم و به منظور رفع مشکلات اجرایی ذینفعان موضوع اتخاذ کرد. به موجب این تصمیم، ارزش روز زمین در زمان فروش ساختمان احداث شده از ارزش روز فروش ساختمان کسر و بقیه آن در درآمد مشمول مالیات لحاظ می‌‌شود.
این تصمیم شامل ساختمان‌هایی خواهد شد که از اول سال ۱۳۹۵ پروانه ساختمانی اخذ کرده اند و شامل ساختمان‌هایی که تا پایان سال ۱۳۹۴ پروانه ساختمان اخذ شده است و حتی اتمام ساختمان هم بعد از سال ۹۴ باشد، نمی‌‌شود و ساختمان‌هایی که پروانه ساخت آنها قبل از سال ۱۳۹۴ باشد، صرفاً مشمول مالیات نقل و انتقال خواهد بود.
این تصمیم شامل ساخت و فروش ساختمان در شهرهای کمتر از یکصد هزار نفر نخواهد بود.
ضمناً در مورد نقل و انتقال ساختمان‌های نیمه تمام، مبلغ فروش هر مرحله به عنوان بهای تمام شده خریدار مرحله بعدی محسوب و از درآمد ناشی از ساخت و فروش املاک مذکور کسر می‌شود.
در مورد اعیان احداث شده در املاک موقوفه، ارزش زمین در محاسبه درآمد مشمول مالیات ناشی از ساخت و فروش املاک منظور نخواهد شد.
هیات وزیران همچنین به منظور تسویه بدهی مسجل دولت بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مابه ‌التفاوت قیمت تضمینی محصولات کشاورزی با واگذاری اسناد خزانه اسلامی‌با حفظ قدرت خرید تا سررسید به قیمت اسمی‌تا سقف مبلغ ۹۵ هزار میلیارد ریال به طلبکاران موافقت کرد.
سقف واگذاری اسناد یاد شده در هر مرحله به میزان ۱۹ هزار میلیارد ریال خواهد بود.
همچنین تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال از این اعتبار برای تهاتر بدهی و طلب دولت به ستاد اجرایی‌فرمان حضرت امام (ره) و شرکت‌های وابسته به آن ستاد که حداقل ۳۰ درصد از سهام آنها متعلق به ستاد مذکور و شرکت‌های تابعه باشد، تعلق می‌گیرد.
گفتگو با اعضای دولت
به گزارش خبرنگار ما، در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری در باره آخرین وضع لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها توضیحاتی را ارائه داد. وی گفت: لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها در جلسات قبلی دولت با دو فوریت به تصویب رسید و چهارشنبه تقدیم مجلس شد و برای آن تقاضای دو فوریت داشتیم. پیش‌بینی می‌کنم این لایحه یکشنبه اعلام وصول شود و در دستور کار مجلس قرار بگیرد.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: این لایحه در چارچوب توجه ویژه به بخش بازرگانی، مسکن و به ویژه موضوع توجه به جوانان مطالبه‌ای است که زمان تبلیغات انتخاباتی دکتر روحانی مطرح شده بود. امیدواریم دو فوریت آن در مجلس تصویب و مجلس بلافاصله وارد جزئیات آن شود.
امیری تاکید کرد: اگر این لایحه به تصویب برسد و شورای نگهبان هم آن را تائید کند، قاعدتا معرفی کابینه دولت دوازدهم از سوی آقای رئیس جمهوری بر اساس ساختار جدید خواهد بود.
محمود واعظی، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات هم در باره این که اگر از ویبرای دولت دوازدهم دعوت شود، همکاری خواهد کرد، گفت: اگر از من دعوت شود چه در داخل کابینه و چه خارج از آن به طور حتم می‌خواهم به دولت آقای روحانی کمک کنم.
عضو کابینه دولت یازدهم در باره تعداد تغییرهایی که در کابینه دولت دوازدهم رخ خواهد داد، گفت: نمی‌توانم تعداد بگویم اما به هر حال تعدادی تغییر خواهند کرد.
واعظی در باره این که اعلام شده برای ورود به آمریکا باید فعالیت افراد در فضای مجازی بیان شود، گفت: با توجه به فعالیت‌هایی که داعش در کشورهای اروپایی و غربی انجام داده است و برخی عضو گیری‌های خود را از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهد، این کشورها بحث حقوق شهروندی را با توجه به امنیت در اولویت قرار داده اند.
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اکنون آنها از این روش می‌خواهند امنیت شهروندان خود را افزایش دهند.
شهیندخت مولاوردی‌، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در حال رایزنی با رئیس جمهوری برای حضور بیشتر زنان در دولت آینده هستیم، اما هنوز در باره تعداد و نوع وزارتخانه‌ها به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.
وی در پاسخ به سئوالی در باره ورود زنان به ورزشگاه‌ها تصریح کرد که این موضوع را باید وزارت ورزش و جوانان پاسخگو باشد.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره اظهارات امام جمعه ساوه و شکایت معاونت زنان و خانواده از وی گفت: معاونت حقوقی رئیس جمهوری در این زمینه پیگیری خواهد کرد.
امام جمعه ساوه در نماز جمعه هفته گذشته این شهر نسبت به استفاده از نمادهای رنگی از سوی زنان حامی‌روحانی در انتخابات الفاظ ناشایستی به کار برد.
بیژن زنگنه وزیر نفت هم در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به این سئوال که با توجه به تحولات کنونی قطر میادین مشترک ما با این کشور در چه وضعی قرار خواهند گرفت؟ اظهار داشت: مساله خاصی وجود نخواهد داشت و هر دو طرف طبق روال کار خود را انجام خواهند داد. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که گفته می‌شود مذاکرات ایران با هند به دلیل توقع این کشور برای خرید گاز ارزانتر و مشابه آنچه به ترکیه ارسال می‌شود به شکست انجامیده و شرکتی روسی جای آن را گرفته است درست است گفت: این مساله که هندی‌ها آمده‌اند و درباره ترک‌ها با ما صحبت می‌کنند، دروغ بزرگی است.
زنگنه ادامه داد: با هندی‌ها سر این موضوع که اگر فرزاد B را توسعه دهند و با قیمت گازی که از ما برداشت می‌کنند به توافق نرسیدیم، دو راه را به موازات مذاکرات با هندی‌ها دنبال می‌کنیم؛ یکی این که شرکت گازپروم روسی درباره میدان فرزاد B و A پیشنهادهایی به ما داده است.
راه دیگر این که خودمان شروع کردیم به تکمیل کردن مطالعات تا اگر قرار شد به روش دیگری میدان را توسعه دهیم مطالعات آن را داشته باشیم و فرصت را از دست ندهیم.
وی درباره تشکیل کارگروه‌هایی در وزارت نفت، گفت: این کارگروه‌ها برای عقد قراردادهای بالا دستی نفت تشکیل شده است و برای بهره‌برداری پروژه‌ها نیست‌، ما برای هر کدام از میدان‌ها یک کار گروه تشکیل دادیم.
زنگنه اضافه کرد: هر کدام از این کارگروه‌ها یک بخش فنی دارد که طرح توسعه میدان را بررسی و با طرف خارجی مذاکره می‌کنند و هنگامی‌که به تفاهم رسیدند مسیری دارد که باید در شورای فنی ای که در سطح مدیریت برنامه ریزی تلفیقی است بررسی شود که اگر بعد از آن لازم شد به شورای عالی مخازن خواهد رفت.
وزیر نفت درباره تغییرات کابینه اظهار بی اطلاعی کرد و پیرامون بحث تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس و کاهش تولیدات آن گفت: این موضوع را تایید نمی‌کنم، در همان موقع هم گفتیم این تولید مستمر شروع شده است و جریان ادامه دارد و در حال تثبیت تولید در آنجا هستیم.
وزیر نفت پیرامون بحث ارسال گاز به ترکیه خاطرنشان کرد: متن حکم را نه ما و نه طرف مقابل نمی‌توانیم منتشر کنیم، چراکه غیر قانونی است اما می تواند در اختیار مراجع رسمی‌کشور قرار بگیرد اما بحث آن قابل تشریح است.
زنگنه در پایان با اشاره به صادرات نفت به اروپا خاطرنشان کرد: ما در صدد تنوع مشتریانمان هستیم، در سال‌های تحریم پنج مشتری داشتیم و الان مشتری‌ها اضافه شده اند و این روند ادامه دارد اما بدانید قیمت فروش نفت ما معمولا به شرق دور بیشتر از اروپاست.
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیرکشور دیروز در پی وقوع حادثه تیراندازی در مجلس شورای اسلامی‌و حرم امام خمینی (ره)‌، جلسه هیات دولت را ترک کرد.
وزیر نیرو هم در حاشیه جلسه هیات دولت درباره سدهای در دست ساخت هم گفت: اکنون قریب به ۹۰ سد در دست احداث داریم که در مراحل مختلف ساخت و اجرا هستند .
رئیس کل بانک مرکزی هم در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا مشکلات بانکی که با برجام حل نشده است و هنوز پابرجا باشد،وجود دارد؟ گفت: مشکلات بانکی که با برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) حل نشده است، اکنون و به تدریج یک روند رو به بهبود را دنبال می‌کند و باید روند را ادامه دهیم تا شرایط بهتر شود.

نسخه مناسب چاپ