افزایش ۱۵ درصدی مبارزه با آفت سن غلات در همدان
همدان ـ خبرنگار اطلاعات : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان با اشاره به این‌که مبارزه با آفت سن غلات در همدان ۱۵ درصد افزایش داشته است، گفت: امسال در ۱۵ هزار و ۲۲۴ هکتار از اراضی مبارزه با آفت سن انجام شده است.
جواد رشیدی ظهر در کارگروه اقتصاد کشاورزی و تنظیم بازار شهرستان همدان، افزود: امسال در ۶۰ هکتار از مزارع شهرستان همدان دانه روغنی کاملینا کشت شده که پیش‌بینی می‌شود از این میزان کشت ۴۰ تن دانه روغنی برداشت شود.
او با اشاره به این‌که امسال برای خرید گندم کشاورزان از حدود جغرافیایی از طریق GPS انجام می‌شود، افزود: ارائه معرفی‌نامه‌های رنگی و سبک برای جلوگیری از سوء استفاده و جعل و استفاده از ثبت حدود جغرافیایی از طریق GPS دو روش مناسب برای خریداری گندم کشاورزان است.
وی با بیان این‌که خرید گندم منحصر به شهرستان و استان نیست، اضافه کرد: ممکن است کشاورزان، گندم خود را به استان‌های مجاور هم بفروشند و ما نیز امکان خرید گندم کشاورزان دیگر استان‌ها را داریم.
او با تأکید بر این‌که پارسال مکان‌های دپوی گندم و جو از سوی تعاون روستایی با تأخیر اعلام شد، گفت: امسال فهرست انبارها سریعاً برای ارزیابی و تعیین انبارها مشخص می‌شود و انتظار داریم که امسال مشکل کمبود فضا وجود نداشته باشد.
رشیدی گفت: امسال با تغییر شرایط آب و هوا ریزش سن تأخیر داشت و در ۱۵ هزار و ۲۲۴ هکتار از اراضی مبارزه با آفت سن انجام شد که اولین ریزش ۱۷ فروردین بود و خاتمه ریزش سن نیز ۲ اردیبهشت اعلام شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان با تأکید بر این‌که خسارات ناشی از علف‌های هرز اگر بیشتر از خسارت سن نباشد کمتر از خسارت سن نیست، افزود: متأسفانه با وجود باد و بارندگی پراکنده مبارزه با علف‌ هرز با تأخیر آغاز شده است.
وی با بیان این‌که امسال در ۸۰ هزار و ۵۰ هکتار از اراضی مبارزه با علف هرز انجام شده است، اعلام کرد: میزان مبارزه با علف‌های هرز نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد کاهش دارد.
رشیدی با تأکید بر این‌که کشاورزان در مبارزه با پوره سن گندم اهتمام ویژه داشته باشند، افزود: مبارزه با پوره‌سن توسط ۱۸ تیم دیدبانی و در مزارع آغاز شده و تعاونی روستایی، تعاونی تولید و بسیج مهندسین به شمار ۱۰ نفر برای مبارزه با پوره سن حضور دارند.
وی تأمین دام برای هر استان در داخل کشور را امری بعید دانست و تأکید کرد: با توجه به بارندگی‌ها و وضع مناسب چراگاه‌ها دامداران تشویق به نگهداری دام‌ها شده‌اند و در سال‌های آینده گله‌ها پربارتر و غنی‌تر می‌شود.

نسخه مناسب چاپ