نخستین کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار در ایران برگزار می‌شود
سرویس سیاسی – اجتماعی:معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست از اجرای ۱۶۹ پروژه بدون ارزیابی زیست محیطی در دولت قبل خبر داد و گفت:همه پروژه‌های توسعه‌‌ای کشور در دولت یازدهم گزارش ارزیابی دریافت کرده‌اند.
به گزارش مهر، سعید متصدی با تاکید بر این که محیط زیست باید سرلوحه امور باشد، گفت: ساماندهی فعالیت‌های توسعه ای بر مبنای توسعه پایدار، تقویت مشارکت تخصصی، توسعه فعالیت سلامت محور و بهره گیری از فناوری‌های سازگار با محیط زیست برخی اهداف و برنامه‌های ما بود.
وی ادامه داد: فعالیت توسعه‌‌ای بر مبنای اصول توسعه پایدار یکی از ابزارهای کارآمد ارزیابی اثرات زیست محیطی است که در این دوره با جدیت و با استفاده از توان علمی‌و دانشگاهی کشور و تغییر فرآیند اجرا شد‌.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اکنون مانند بقیه کشورها بهره گیری از الگوهای علمی‌ارزیابی در کشور در حال انجام است. در ارتباط با ارزیابی زیست محیطی در کمیته‌های استانی نظر نمایندگان دستگاه‌های تخصصی و استادان دانشگاه‌ها را در شوراها درج می‌کنیم‌.
وی تاکید کرد: اولین راهبرد ما پایداری توسعه است و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی حتما قبل از هر اقدامی‌نظر محیط زیست را نسبت به فعالیت‌های خود می‌گیرند و این نشان دهنده تعامل سازنده سازمان محیط زیست با بخش‌های دولتی و غیردولتی است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که برای جذب مشارکت مردم اقدام کردیم، گفت: نمونه آن سامانه پایش جامع و برخط آلودگی هوا بود که مردم می‌توانند اطلاعات کامل ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا را به صورت آنلاین دریافت کنند.
گزارش وزارت بهداشت در زمینه کاهش مرگ و میر و بیماری‌های منتسب به آلودگی هوا در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۵ می‌گوید از ۸ هزار مرگ در سال ۹۲ براثر بیماری‌های منتسب به آلودگی هوا امروز به ۵ هزار تا ۵۵۰۰ مورد رسیده ایم که البته هنوز عدد زیادی است اما بسیار کمتر شده است.
متصدی خاطرنشان کرد: اکنون با بحث تغییر اقلیم و مساله گرد و غبار رو به رو هستیم و همگام با جامعه جهانی پیش می‌رویم و تاکنون سه سند اصلی دارای عملکرد مطلوب شامل مشارکت داوطلبانه کشور برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، اقتصاد کم کربن و راهبرد ملی مقابله تغییر اقلیم تدوین شده است.
وی تاکید کرد: منشا اصلی تغییر اقلیم انسان و فعالیت‌های صنعتی تشدید کننده این پدیده است و راهبرد اصلی بهره گیری از فناوری‌های محیط زیستی را داریم. امروز صنعتی مجوز می‌گیرد که به روز و سازگار با محیط زیست باشد. از سال ۱۳۹۲ به هیچ نیروگاهی با راندمان زیر ۵۰ درصد مجوز نداده ایم و هر کدام که مجوز گرفته اند راندمان بالای ۵۸ درصد را داشته است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: نیروگاه‌های کشور از کمترین میزان مصرف آب برخوردارند و تخصیص منابع کشور را به سمتی سوق دادیم که بیشتر حفظ شود. همچنین سعی کردیم بحث بازیافت و اقتصاد دوار را در کشور دنبال کنیم و بیشتر مواد خام و اولیه خود را از بازیافت به دست آوریم. همچنین بازچرخانی آب برای جبران کمبود آب هدف اصلی است.
متصدی تاکید کرد: بیشترین فعالیت برای مبارزه با گرد و غبار در این دولت بوده است. در دولت‌های قبل مبنا بر کنترل نکردن گرد و غبار بود و آن را پدیده ای طبیعی اعلام می‌کردند. ما نشان دادیم که حتی می‌شود پدیده‌های طبیعی را کنترل کرد و آثارشان را کاهش داد. با روش‌هایی مثل آبگیری بیش از ۸۰ درصد هورالعظیم یا احیای برخی تالاب‌های خشک شده که حتی بعضا آنها را برای فعالیت‌های نفتی خشک کرده بودند.
وی گفت: همزمان با اجرای فعالیت‌های نفتی مالچ پاشی در شش تا هفت هزار هکتار از اراضی انجام می‌شود. همچنین اخذ چهار بیانیه بین‌المللی ویژه گرد و غبار از برنامه‌های ما بوده است تا جایی که ماه آینده از ۱۲ تا ۱۴ تیر ماه نخستین و بزرگترین کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار در ایران برگزار خواهد شد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: گرد وغبار قابل کنترل اما زمان بر و نیازمند فعالیت همه‌‌جانبه است. فعالیت‌های بسیار زیادی هم در زمینه کاهش آلودگی هوا داشتیم از جمله اصلاح استانداردهای سوخت بنزین و گازوئیل، حذف بنزین پتروشیمی، کنترل بخارات بنزین، ارتقای استاندارد خودروها و سیستم معاینه فنی یکپارچه و کاهش میزان مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها از ۴۵ درصد در سال ۹۲ به زیر ۸ درصد در سال ۹۵ برخی از این اقدامات بود.
متصدی ادامه داد: در چند سال اخیر پروژه‌هایی که مورد قبول قرار گرفته بودند،موظف شدند تا هم واحدهای HSEایجاد کنند و هم گزارش ارزیابی فعالیت‌هایشان را ارائه دهند، این در حالیست که در گذشته گزارش ارزیابی‌هایی که صورت می‌گرفت خاک می‌خورد و مورد توجه قرار نمی‌گرفت. در این دوره چند پروژه را حتی به خاطر بی‌توجهی به محورهای گزارش متوقف کردیم که خط لوله دماوند، امام زاده‌هاشم و فیروزکوه یکی از آنها بود.
متصدی افزود: در مجموع سعی کرده‌ایم طوری حرکت کنیم تا هم چرخ‌های توسعه کشور بچرخد و هم این چرخ‌ها محیط زیست را پایمال نکند. امروز بین صنعت و محیط زیست تعامل برقرارشده است. ارتقای راندمان نیروگاه‌های کشور و کاهش میزان مصرف آب در صنعت و فشار نیاوردن به منابع طبیعی با بازیافت از جمله راهکارهای زیست محیطی است که به توسعه کمک می‌کند.
متصدی در مورد پسماند زباله‌های پزشکی اظهارداشت: در این زمینه بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت اختلاف نظر وجود دارد. وزارت بهداشت معتقد است پس از اتوکلاو، پسماندهای عفونی عادی می‌شوند ولی ما هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم و در دیداری که با نمایندگان WHO داشتیم این مساله تائید نشد. پسماندها از نظر خطرآفرینی باید تقسیم‌بندی شوند و هزینه‌ای که پیمانکاران برای جمع آوری پسماندهای بیمارستانی دریافت می‌کنند نباید با سایر پسماندها یکسان باشد زیرا میزان خطر آنها متفاوت است.

نسخه مناسب چاپ