کوتاه از سراسر جهان
 

مجری ایرانی «سی‌ان‌ان» به دلیل انتقاد از ترامپ اخراج شد
فارس: شبکه خبری سی‌ان‌ان اعلام کرد همکاری خود را با «رضا اصلان» مجری ایرانی-آمریکایی برنامه هفتگی « Believer» قطع کرده است. «اصلان» بعد از حملات تروریستی هفته گذشته روی پل «لندن بریج» در پایتخت انگلیس، به تندی از دونالد ترامپ رئیس‌‌جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود. وی در حساب کاربری‌اش در توئیتر ترامپ را «مایه شرم بشریت» خوانده و با استفاده از کلمه‌ای توهین‌آمیز به او حمله کرده بود.

دستورالعمل سازمان ملل برای استفاده از نام «خلیج فارس»
فارس: سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۴ دستورالعملی ویرایشی را به عنوان یادآوری صادر کرده که طی آن استفاده از نام صحیح «خلیج فارس» الزامی شده است .در این دستورالعمل ویرایشی که در ۱۸ اوت ۱۹۹۴ صادر شده، آمده است: «توجه کارکنان بار دیگر به دستورالعمل ویرایشی در خصوص استفاده از نام «خلیج فارس» جلب ‌شود زیرا هدف از این الحاقیه این است که نسبت به استفاده دقیق از این عبارت در مستندات، انتشارات و بیانیه‌های آماده شده از سوی دبیرخانه، دقت مبذول شود». در دستورالعمل مزبور آمده است: عبارت کامل «خلیج فارس» در تمامی موارد باید به جای عبارت کوتاه‌ «خلیج» مورد استفاده قرار گیرد و حتی در صورت تکرار عبارت نیز باید عبارت کامل درج شود.

پوشیدن لباس بارسلونا در عربستان ممنوع شد!
ایرنا: بعد از قطع روابط دیپلماتیک با قطر، پوشیدن پیراهن باشگاه بارسلونا در عربستان سعودی جرم محسوب می شود. عربستان سعودی پوشیدن پیراهن باشگاه بارسلونا را جرم اعلام کرده است و هرکسی که اقدام به پوشیدن پیراهن این باشگاه کند به ۱۳۵ هزار یورو جریمه مالی یا ۱۵ سال زندان محکوم خواهد شد. علت اصلی تصمیم عربستان سعودی درباره ممنوعیت پوشیدن پیراهن باشگاه بارسا به نام خطوط هوایی قطر اسپانسر مالی این باشگاه مربوط می شود که روی پیراهن باشگاه بارسلونا قرار دارد. چند روز پیش عربستان، امارات، مصر، یمن و بحرین ارتباط دیپلماتیک خود را با قطر به بهانه حمایت از گروه تروریستی داعش قطع کردند.

رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا: ترامپ باید کمی بخوابد!
ایسنا: رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور توصیه کرد کمی بخوابد. نانسی پلوسی، در مورد موضع ترامپ در قبال جیمز کومی رئیس پیشین اف‌بی‌آی اعلام کرد: من کل روز به این فکر کردم که به شما بگویم رئیس‌جمهور چه کاری باید انجام دهد، به نظر من ترامپ باید کمی بخوابد. وی پس از این اظهارات در پیامی در توئیتر خطاب به دونالد ترامپ نوشت: آیا شما مطمئن هستید که به اندازه کافی می‌خوابید؟ پلوسی ادامه داد: شما باید کمی توان و بنیه خود را جمع کنید تا افکار خود را منسجم کنید.

ایجاد پایگاه نظامی داعش در منطقه «غور» افغانستان
ایرنا: گروه تروریستی داعش یک پایگاه آموزشی نظامی جدید در منطقه غور افغانستان ایجاد کرد. پلیس منطقه غور اعلام کرد : تصاویری مربوط به پایگاهی در مناطق مرکزی افغانستان که گروه تروریستی داعش به تازگی در آنجا ایجاد کرده، تهیه شده است. در همین حال،منابع خبری افغانستان اعلام کردند: هشت پلیس در شهرستان «نادعلی» هلمند در حمله ای هوایی کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند، اما حمله کنندگان تاکنون شناسایی نشدند.

دادگاه عالی برزیل رای به بیگناهی «میشل تمر» داد
مهر: دادگاه عالی برزیل رئیس جمهوری این کشور را از اتهامات وارده در خصوص فساد مالی تبرئه کرد و رای به بیگناهی «میشل تمر» از اتهامات وارده علیه وی داد. رسیدگی دادگاه عالی برزیل به اتهام سوء استفاده میشل تمر از منابع مالی غیرقانونی برای رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۴ می توانست وی را مجبور به کناره گیری از قدرت کند. تمر از سال گذشته و پس از آنکه «دیلما روسف» به دلیل فساد مالی و استفاده از منابع مالی غیر قانونی در انتخابات، از قدرت کنار رفت به عنوان رئیس جمهوری موقت برزیل سرکار آمد.

اتریش پوشش روبند را ممنوع کرد
مهر: پوشش روبند براساس قانون جدید در اتریش، دراماکن عمومی این کشور از اول اکتبر آینده ممنوع خواهد بود. به موجب این قانون جدید که پارلمان اتریش ماه می گذشته با آن موافقت و رئیس جمهوری این کشور این هفته آن را تایید کرد، کسی که این قانون را نقض کند به پرداخت جریمه به مبلغ ۱۵۰ یورو معادل ۱۶۸ دلار محکوم می شود. همچنین بر اساس این قانون، انتشار هرگونه مفاهیمی درترویج افراط گرایی ممنوع است و مهاجران باید برنامه ای موسوم به «برنامه ادغام» را بپذیرند.

تروریست معروف نروژی تغییر نام داد
ایسنا: «آندرس بریویک» ترویست نروژی از تغییر نام خود خبر داد. این تروریست که به ۲۱ سال حبس محکوم شده نام خود را به «فوتولف هانسن» تغییر داده است. وکیل برویک اعلام کرد دلیل این اقدام برای وی نیز مشخص نیست. بریویک ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱ در دو حمله تروریستی ۷۷ نفر را در اسلو به گلوله بست که درپی آن به ۲۱ سال زندان محکوم شد.

نسخه مناسب چاپ