تعیین عرصه و حریم ۵ اثر تاریخی استان ایلام
ایلام – خبرنگاراطلاعات:مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام از تعیین عرصه و حریم ۵ اثر تاریخی این استان خبر داد . عبدالمالک شنبه زاده گفت: عرصه و حریم این ۵ اثر ملی شامل محوطه های باستان شناختی کلگه ۱و ۲ و قلا دیمه ری، گورستان دم گرپرچینه، تپه ایشان، تپه چغاخاکی و آتشکده چهارطاقی تعیین و مصوب شده و مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته است.
وی با اشاره به این که تعیین عرصه و حریم آثار تاریخی با توجه به درجه اهمیت اثر و بر اساس کاوش و گمانه زنی گستره آثار به دست می آید، یادآور شد: عرصه و حریم مصوب آثار پس از ابلاغ معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، از طرف استاندار ایلام به دستگاه های خدمات رسان ابلاغ می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام تاکید کرد: بر این اساس، تمامی دستگاه های خدمات رسان موظفند در راستای حفظ حریم آثار تاریخی پیش از هرگونه ساخت و ساز در مجاورت این آثار هماهنگی لازم را با اداره کل میراث فرهنگی انجام دهند.
او اعلام کرد : محوطه های باستان شناختی کلگه ۱و ۲ متعلق به دوران ساسانی و اسلامی در شهرستان دهلران و محوطه باستان شناسی قلا دیمه ری مربوط به دوران اشکانی و ساسانی در شهرستان ایوان قرار دارند.
به گفته شنبه زاده گورستان دم گرپرچینه نیز که پیشینه آن به عصر مس و سنگ و مفرغ باز می گردد و تپه تاریخی ایشان (عین خوش) در شهرستان دهلران قرار دارند و تپه چغاخاکی و آتشکده چهارطاقی هم در شهرستان چرداول واقع شده اند.
وی با اعلام تعیین عرصه و حریم ۲۵ اثر تاریخی در استان ایلام، افزود :
حریم این آثار تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و بر اساس قانون هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد. گفتنی است ؛ استان ایلام دارای ۱۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری است که ۷۴۵ اثر آن در فهرست آثار ملی قرار دارد.

نسخه مناسب چاپ