جذب ۱۵۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه گردشگری چهارمحال و بختیاری
شهرکرد- خبرنگار اطلاعات : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از جذب ۱۵۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در سال جاری توسط بخش خصوصی برای توسعه گردشگری این استان خبر داد.
بهمن عسگری سوادجانی در نشست خبری با خبرنگاران استان افزود: این میزان سرمایه گذاری در زمینه ایجاد هتل ها، اقامتگاه های بوم گردی، مرمت خانه های تاریخی، راه اندازی مجتمع های گردشگری و ایجاد زیرساخت ها و امکانات گردشگری در استان جذب می شود.
وی با بیان این که شرایط جذب سرمایه گذاری بخش گردشگری در استان مساعد است، گفت: هر فعالی که بخواهد در حوزه گردشگری سرمایه گذاری کند فقط با داشتن ۲۵ درصد از سرمایه اولیه طرح پیشنهادی خود می تواند برای تامین ۷۵ درصد سرمایه موردنیاز از تسهیلات پیش بینی شده در این حوزه استفاده کند.
او اضافه کرد: سال گذشته ۳۲۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به متقاضیان در استان اعطا شد.وی در ادامه به برنامه های این سازمان در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: در حوزه گردشگری بهره برداری از مجتمع گردشگری چغاخور، راه اندازی شرکت تعاونی تهلیجان، ساخت مجموعه تفریحی، گردشگری و سرگرمی در منظریه و ایجاد اردوگاه تفریحی چم زین در دستور کار قرار دارد.
عسگری سوادجانی از ورود حدود۵۰۰۰ گردشگر خارجی به استان در سال گذشته خبر داد و گفت: این تعداد گردشگر بیشتر از کشورهای آلمان، ایتالیا، چین و کره جنوبی بوده است.
وی افزود : بنا داریم در برنامه های مشترک با استان اصفهان، زمینه ورود گردشگران بیشتری را به این استان فراهم کنیم.عسگری سوادجانی همچنین از ایجاد ۱۰۵۰ شغل در حوزه صنایع دستی استان خبر داد و گفت: با راه اندازی کارگاه های صنایع دستی و در اختیار قرار دادن تسهیلات لازم به علاقمندان این حوزه مشاغل خانگی و کارگاهی را توسعه دادیم.
وی ادامه داد: در سال گذشته ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات در حوزه صنایع دستی به متقاضیان پرداخت شد.
او راه اندازی فروشگاه دائمی عرضه صنایع دستی در شهرکرد، راه اندازی فروشگاه مرکزی خرید تضمینی صنایع دستی، احیای گلیم در منطقه موگویی، آموزش رایگان و ساخت کارگاه های تولید صنایع دستی را از اقدامات دولت یازدهم در این حوزه برشمرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین از راه اندازی ۱۱ موزه جدید در استان در دولت یازدهم خبر داد و گفت: برخی از این موزه ها از جمله موزه بلدیه شهر بروجن نخستین بار ایجاد شده است.
وی تعمیر و مرمت بناها، راه اندازی تشکل های میراث فرهنگی و احیای خانه های تاریخی استان را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه میراث فرهنگی برشمرد.
به گفته وی تاکنون ۱۱ هزار شیء تاریخی در استان شناسایی و در موزه ها و بناهای تاریخی استان حراست می شود.
وی با بیان این که در حدود ۴۰۰۰شغل در سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان در دولت یازدهم ایجاد شده است، افزود: از این تعداد ۱۳۱۲ نفر زیر پوشش بیمه صنایع دستی قرار دارند.

نسخه مناسب چاپ