اعلام تعرفه های برق در نقاط مختلف سیستان وبلوچستان
زاهدان – خبرنگار اطلاعات: ۱۴۶ روستا پارسال در استان سیستان و بلوچستان برق رسانی شد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان در جمع خبر نگاران با اعلام این که از سال ۹۰ تاکنون ۹۰۰ روستا در استان برقدار شده اند ، افزود : بر اساس سرشماری سال ۹۰ هیچ روستای بالای ۱۰ خانوار استان بدون برق نیست که این افتخاری برای این مجموعه به شمار می آید.
به گفته غلامعلی رخشانی مهر در بسیاری از شهرهای سیستان و بلوچستان از جمله چابهار، کنارک، زرآباد، نیکشهر، قصرقند و ۵شهر منطقه سیستان حتی روستایی با ۳خانوار جمعیت بدون برق نیست.
وی با اشاره به وجود ۳۶ هزار کیلومتر شبکه توزیع برق با بیش از ۲۲ هزار دستگاه ترانسفورماتور در سیستان وبلوچستان ،افزود: استان ۷۵۰ هزار مشترک برق دارد .
مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان پراکندگی و فاصله نقاط را یکی از چالش های استان در زمینه برق رسانی اعلام کرد و گفت :۲۷ درصد انشعابات سیستان و بلوچستان حاصل فعالیت ۴سال اخیر این شرکت است.
وی همچنین کاهش تلفات فنی برق از ۲۸ درصد به ۵ر ۱۲درصد کنونی را از موفقیت های شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان دانست وافزود: هیات دولت با پیگیری های استاندار با کاهش کاهش تعرفه برق در شهرهای مختلف استان از یک ماه تا ۹ ماه به تناسب گرمسیری موافقت کرد.
رخشانی مهر گفت: به موجب این تصمیم تعرفه نوع گرمسیر (۱) برای شهرهای چابهار، کنارک، نگور و دشت یاری با دوره زمانی ۹ ماهه (اول فروردین تا پایان آذر) و شهرهای ایرانشهر، دلگان، بزمان و سیستان (زابل، زهک، نیمروز، هامون و هیرمند) با دوره زمانی ۶ ماهه (اول فروردین تا پایان شهریور) تعیین شد.
وی اعلام کرد : همچنین تعرفه نوع گرمسیر (۲) شامل شهرهای جالق، سیرگان و ایراندگان با دوره زمانی سه ماهه (اول خرداد تا پایان مرداد)، تعرفه نوع گرمسیر (۳) برای شهرهای میرجاوه، روتک، گورین، نصرت‌آباد، سراوان، سوران و مهرستان با دوره زمانی
سه ماهه (اول خرداد تا پایان مرداد)، تعرفه نوع گرمسیر (۱) و (۳) برای شهرهای نیکشهر، قصرقند، فنوج، بنت و اسپکه با دوره‌های زمانی ۶ ماهه (اول اردیبهشت تا پایان مهر) و سه ماهه (فروردین، آبان و آذر) و شهرهای سرباز و راسک با دوره‌‌های زمانی ۶ ماهه (اول فروردین تا پایان شهریور) و یک ماهه (مهر) و تعرفه نوع گرمسیر (۴) شامل شهرهای زاهدان و خاش با دوره زمانی سه ماهه (اول خرداد تا پایان مرداد) تعیین شد.
او با تاکید براین که کاهش تعرفه برق به معنای افزایش برق مصرفی نیست،افزود:برای جلوگیری از کاهش افت ولتاژ برق باید شبکه‌های انتقال فوق توزیع در سیستان و بلوچستان ایجاد شود.
مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان گفت: بخشی از افت ولتاژ کاذب به دلیل ایراد در شبکه خانگی است که بخش عمده آن با ساخت خط ۶۳ ولت و خطوط برق برطرف می شود.
رخشانی مهر یاد آورشد : این شرکت با توجه به اهمیت برق رسانی به روستاها پارسال ۵۴۰ میلیارد ریال از منابع داخلی در این بخش سرمایه گذاری کرد.
وی خسارات ناشی ازبلایای طبیعی مانند سیل و توفان به شبکه توزیع برق سیستان و بلوچستان را درسال گذشته ۴۰میلیارد ریال اعلام کرد.
او با اشاره به این که کمبود برق در سیستان و بلوچستان وجود ندارد، گفت: ساخت یک نیروگاه ۳۰۰تا ۵۰۰ مگاواتی بزودی در استان آغاز خواهد شد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان افزود : ۲ نیروگاه سایت ستاد بحران و فضای سبز شهرداری زاهدان تا ۱۰ روز آینده به بهره برداری می رسد.
رخشانی مهراعلام کرد : هم اینک ۵۰۰‌۱خانوار زیر پوشش کمیته امداد و ۵۰۰ خانواده روستایی در استان در برنامه نصب نیروگاه خورشیدی قرار دارند.
وی افزود: همچنین محدودیتی در راه اندازی نیروگاه خانگی برق خورشیدی با ظرفیت تولیدی ۵ کیلو وات درساعت و خرید تضمینی آن توسط شرکت توزیع برق منطقه ای استان وجود ندارد.
به گفته او پارسال مراکز آموزشی، فرهنگی، ادارات بهداشت و درمان و پارک‌های سیستان و بلوچستان ۴۱۰ ۱ میلیارد ریال یارانه در زمینه برق دریافت کردند.

نسخه مناسب چاپ