انتشار اسناد دخالت آمریکا درکودتای ۲۸ مرداد
وزارت امور خارجه آمریکا اسناد دخالت این کشور در کودتای ۲۸مرداد علیه دکتر مصدق را پس از ۶۴سال منتشر کرد.
به گزارش ایسنا، در این اسناد که مربوط به مکاتبات محرمانه سفارت آمریکا در تهران با وزارت امور خارجه این کشور و سازمان جاسوسی سیا ست، به وضوح از نقش مستقیم آمریکا در مدیریت این کودتا و کنار زدن دولت منتخب دکتر مصدق پرده‌برداری شده است.
این اسناد که ۳۷۵قطعه سند را شامل می‌شود، نشان می‌دهد آمریکا مستقیما در سرنگونی دولت منتخب محمد مصدق و حمایت از دولت زاهدی ایفای نقش کرده است. بر اساس این اسناد، واشنگتن برای سرنگون کردن دولت مصدق برنامه‌ریزی داشته و کودتا را مستقیما مدیریت کرده است.
در یکی از این اسناد، رابط سیا و سفیر آمریکا در تهران در یک پیام محرمانه با اشاره به نزدیکی سرنگونی دولت مصدق، از دولت وقت آمریکا می‌خواهد پس از روی کار آمدن زاهدی فورا ۵میلیون دلار بودجه برای کمک به دولت او اختصاص دهد. این اسناد در قالب ۴محور کلی شامل «تلاش‌های آمریکا برای بررسی دولت مصدق از فوریه ۱۹۵۱تا فوریه ۱۹۵۲»، «بحران سیاسی جولای ۱۹۵۲ایران و تبعاتش»، «برنامه‌ریزی و اجرای عملیات آژاکس در آگوست ۱۹۵۳» و «روزهای پس از عملیات آژاکس از سپتامبر ۱۹۵۳تا دسامبر ۱۹۵۴» منتشر شده‌اند.
همچنین در یکی دیگر از ۳۷۵سند منتشر شده، سفیر آمریکا از محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران، می‌خواهد در بیانیه‌ای از ارتش و مردم بخواهد دستورات زاهدی را اجرا کنند. وزارت خارجه آمریکا پیش از این با وجود اثبات دخالت آمریکا در کودتای ۲۸مرداد و اعتراف برخی مقامات این کشور به نقش داشتن واشنگتن در این کودتا، از برداشتن طبقه‌بندی این اسناد به رغم اصرار تاریخ‌نگاران و اتمام زمان محرمانگی آنها خودداری کرده بود.

نسخه مناسب چاپ