توزیع کپسول های ضد ویروس تب کریمه کنگو در چهارمحال و بختیاری
شهر کرد –خبرنگار اطلاعات : کپسول « ریبا ویرین» در تمامی بیمارستان های استان چهارمحال و بختیاری توزیع شد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری با اعلام این مطلب افزود :‌تامین داروهای ضد ویروسی ، تهیه و توزیع لوازم نمونه گیری و ارائه آموزش های مرتبط با نحوه بکارگیری صحیح آنها از دیگر اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری و کنترل تب کریمه کنگو در استان است دکتر عبدالمجید فدایی گفت : خوشبختانه با انجام اقدامات پیشگیری و تعامل موثر بین ارگان های مرتبط با موضوع ،تاکنون موردی از ابتلا به تب کریمه کنگو در این استان گزارش نشده است.
وی افزود: تاکنون سه نمونه مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو به انیستیتو پاستور ایران ارسال و پاسخ هر سه مورد منفی گزارش شده است.
او با بیان این که هم اکنون تمامی مراکز بهداشتی و درمانی روستایی، شهری و شبانه روزی و بیمارستان ها آمادگی لازم برای شناسایی موارد مشکوک، نمونه گیری و اعلام نتایج آزمایشات را دارند اضافه کرد : در صورت مشاهده هرگونه علائمی مبنی بر ابتلا به این بیماری هم استانی ها ی عزیز می توانند با مراجعه به مراکز یادشده نسبت به سلامت خود اطمینان خاطر حاصل و با اقدام به موقع برای تشخیص و درمان از شیوع بیماری پیشگیری کنند.
دکتر فدایی از انجام تمهیدات لازم برای پیشگیری، بیمار یابی و درمان موارد ابتلا در استان خبر داد و افزود: برگزاری کمیته هماهنگی با حضور سرپرستان شبکه ها، مدیران گروه پیشگیری، روسای بیمارستان ها، متخصصین و مسئولان و نمایندگان اداره کل دامپزشکی در معاونت بهداشتی دانشگاه از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه بوده است.
وی از برگزاری جلسات متعدد آموزشی در شهرستان ها و بیمارستان ها ی استان با حضور کارشناسان بهداشتی، پزشکان خبر داد و گفت : برای اطلاع رسانی عمومی نیز تعداد ۱۸هزار جزوه آموزشی در زمینه معرفی این بیماری و راه های پیشگیری از ابتلاء به آن تهیه و در مراکز بهداشتی و درمانی، سازمان های دامپزشکی و بهزیستی و آموزش و پروش توزیع شده است.
بر اساس این گزارش، تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو به انگلیسی: Crimean Congo Haemorrhagic Fever (CCHFیک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.
گفتنی است، در سال ۱۳۹۶ این بیماری از طریق افغانستان و پاکستان وارد ایران شده و در بخش‌هایی از ایران شیوع پیدا کرده است. از آغاز سال ۱۳۹۶ تا کنون بیش از ۳۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که در استان‌های کرمانشاه، هرمزگان و اصفهان، سیستان و بلوچستان و مازندران بوده است.

نسخه مناسب چاپ