مصر خواستار تحریم ترکیه به دلیل حمایت از قطر شد
سرویس خارجی:رئیس جمهوری مصر از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خواست تا ترکیه را به دلیل حمایت آنکارا از دوحه تحریم کنند.
در این رابطه، سایت انگلیسی «میدل ایست مانیتور» در گزارش خود اعلام کرد: عبد الفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، رهبران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را به گسترش تحریم‌هایشان علیه ترکیه همانند اقدام‌ علیه قطر دعوت کرد تا آنکارا از حمایت خود از دوحه و حمایت مالی از گروه‌های تروریستی دست بکشد.این سایت به نقل از برخی منابع نوشت، السیسی این موضوع را در دیدارش با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در قاهره مطرح کرد.این سایت افزود: سیسی تاکنون پاسخی برای این پیشنهاد خود دریافت نکرده است اما منابع مذکور از استقبال کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از این پیشنهاد با هدف توقف کمک‌های ترکیه به قطر خبر دادند.
در چنین شرایطی،«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه در آنکارا، منزوی کردن قطر از سوی برخی کشورهای همسایه را محکوم کرد و گفت: منزوی کردن قطر در تناقض با ارزش های اسلامی و به مثابه صدور حکم اعدام علیه دوحه است.اردوغان همچنین در تماس تلفنی با «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهوری فرانسه و امیر قطر، به بررسی بحران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پرداخت. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز که با دعوت رسمی سران سعودی به این کشور سفر کرده است، با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، در خصوص بحران قطر دیدار و گفتگو کرد. در همین حال، شبکه الجزیره اعلام کرد: اردوغان پیشنهاد ایجاد پایگاه نظامی در عربستان را به سران سعودی داده ولی هنوز پاسخی در این زمینه دریافت نکرده است. از سویی، برخی مقامات سعودی در ریاض، از رد این درخواست ترکیه توسط عربستان خبر دادند.در همین حال،«خالد بن محمد العطیه»، وزیر دفاع قطر و«روبرتا بینوتی»، وزیر دفاع ایتالیا تلفنی درباره تحولات و تنش در منطقه گفتگو کردند.
«ترزا می»، نخست وزیر انگلیس نیز در سخنانی، همه طرف‌های بحران منطقه خلیج فارس را به آرامش و گفتگو دعوت کرد و از دوحه نیز خواست بر همکاری‌های خود برای مقابله با افراط‌ گرایی و تروریسم بیفزاید.
همچنین، «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان و «بوریس جانسون»،وزیر خارجه انگلیس در لندن با یکدیگر دیدار و درباره تحولات منطقه رایزنی کردند. الجبیر اعلام کرد: مطالبات برای توقف حمایت قطر از تروریسم جهانی است و منحصر به شورای همکاری خلیج فارس نیست.وی همچنین در سخنانی اظهار داشت: ریاض در حال تهیه فهرستی از شکایت‎ها درباره قطر است که به زودی اعلام خواهد شد. همچنین، وزیران خارجه عربستان، بحرین و امارات متحده عربی با تشدید تنش های سیاسی با قطر خواستار افزایش فشارها بر دوحه و تشدید برخوردها با این کشور شدند .از طرفی، «علی بن صمیخ المری»، رئیس کمیته ملی حقوق بشر قطر درباره محاصره کشورش توسط عربستان و ‌همپیمانانش گفت: پیامدهای این تحریم‌ها تخریب‌کننده و بدتر از دیوار برلین هستند.
از سوی دیگر، سه کشور عربستان،‌ امارات و بحرین نیز در پاسخ به اظهارات صمیغ المری، در بیانیه مشترکی اعلام کردند: تصمیم برای تحریم قطر، حقی حاکمیتی و با هدف حفاظت از امنیت ملی این کشورها است ! همچنین، رسانه آمریکایی نیوزویک با اشاره به دیدار هفته گذشته نخست وزیر پاکستان و پادشاه عربستان، از اولتیماتوم ریاض به اسلام آباد برای پایان دادن به موضع بی طرفی خود در قبال بحران قطر خبر داد واعلام کرد:رژیم سعودی، پاکستان را تحت فشار قرار داده است تا از میان این کشور و قطر یکی را برای خود انتخاب کند.
رژیم آل‌خلیفه نیز پای شیعیان بحرین و جمعیت الوفاق این کشور را نیز به مناقشاتش با قطر به اتهام حمایت آنها از دوحه باز کرد. در این راستا، جمعیت الوفاق بحرین در واکنش به جنجال رسانه‌ای اخیر علیه خود اعلام کرد: ما هیچ ارتباطی با مناقشه میان کشورهای حاشیه خلیج فارس با دولت قطر نداریم. دوحه نیز ادعای بحرین را در این باره تکذیب کرد. در چنین شرایطی، وزارت دفاع قطر از آغاز رزمایش دریایی مشترک با آمریکا در آبهای خلیج فارس با هدف افزایش توانمندی های خود خبر داد . در همین حال، «عبدالباری عطوان»، تحلیلگر مشهور عرب، در مقاله ای درباره سیاست های دوگانه و متناقض آمریکا در قبال کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نوشت: آمریکا از کشورهای عرب این منطقه، همانند عروسک های خیمه شب بازی استفاده می کند. وی در ادامه آورده است: کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس همانند مهره های شطرنجی هستند که آمریکا با مهارت، آنها را در زمان و جهت مناسب به حرکت در می آورد.

نسخه مناسب چاپ