تحولات روز منطقه از نگاه حزب‌الله لبنان
مقاومت برای تحمیل شکستی سنگین به اسرائیل آماده‌ است
 

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله لبنان در گفتگوی اختصاصی با ایرنا به پرسش‌هایی درباره مسائل روز منطقه از جمله انتخابات ایران، نشست آمریکایی عربی ریاض و چشم انداز حضور حزب الله در سوریه پاسخ داد.
این گفت و گو در دفتر کار شیخ نعیم قاسم در حومه جنوبی بیروت انجام شد. او مثل دیگر مقام‌های حزب‌الله از جمله «سیدحسن نصرالله» دبیرکل، وسواس و دقت زیادی درباره واژه‌ها و جملات دارد. دو روز قبل از این گفتگو نتایج انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران اعلام شد که طی آن «حسن روحانی» بار دیگر به عنوان رئیس جمهوری برگزیده شد؛ در انتخاباتی که بیش از ۷۰ درصد از واجدان شرایط در آن شرکت کردند. شیخ نعیم قاسم تاکید کرد که حزب‌الله هیچ فرقی بین کاندیدای ریاست جمهوری قائل نیست؛ چرا که همه دولت‌ها در ایران از جمله دولت روحانی حامی حزب الله و مقاومت بوده‌اند. یک روز قبل از این مصاحبه نیز نشست مشترک رئیس جمهوری آمریکا با سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض عربستان سعودی برگزار شد که در این نشست پادشاه عربستان و رئیس جمهوری آمریکا تندترین حملات را علیه حزب الله مطرح کردند. شیخ نعیم قاسم این نشست را با هدف دزدیدن پول کشورهای عربی دانست چرا که قبل از آن قراردادهای صدها میلیارد دلاری بین آمریکا و عربستان امضا شد. او در عین حال گفت که حزب‌الله به فشار و تحریم و جنگ عادت دارد و خود را برای همه این گزینه‌ها آماده کرده است.شیخ نعیم قاسم در عین حال این احتمال را که اجلاس ریاض مقدمه جنگ جدیدی در منطقه باشد، رد کرد و گفت: هدف از تحرکات اخیر آمریکا در سوریه محدود کردن پیش روی‌های ارتش سوریه و همپیمانان آن است و نه ورود به یک جنگ تمام عیار. معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان بار دیگر بر موضع این حزب در ضرورت در اختیار داشتن سلاح تاکید کرد و گفت: سلاح حزب‌الله در خدمت امنیت و حاکمیت لبنان است و ارتباطی با مناسبات داخلی این کشور ندارد. شیخ قاسم کسانی را که خواستار خلع سلاح حزب‌الله هستند را متهم کرد که در خدمت منافع رژیم صهیونیستی سخن می گویند.او درباره احتمال تصویب تحریم‌های جدید علیه حزب‌الله در کنگره آمریکا هم گفت که این حزب همچنان منتظر می‌ماند و به اقتضای رخداد، تصمیم‌گیری خواهد کرد. شیخ نعیم قاسم بر ادامه حضور حزب‌الله در سوریه تاکید کرد اما در عین حال گفت که این حزب وقتی مناطقی را از دست تروریست‌ها آزاد می کند به دنبال ماندن در آن نیست چون این کار را وظیفه خود نمی داند. در ادامه متن کامل این گفت و گو می‌آید:
– بعد از گذشت هفده سال از آزادسازی جنوب لبنان چه صحنه‌ها و خاطره‌هایی از آن روز در ذهنتان مانده است؟
* اتفاقی که در ۲۵ مه ۲۰۰۰ (۴ خرداد ۱۳۷۹) در جریان آزادسازی جنوب لبنان روی داد یک اتفاق استثنایی در منطقه و در تاریخ نزاع با رژیم صهیونیستی به شمار می آید. این رویداد عبارت بود از آزاد سازی اراضی اشغال شده از سوی رژیم صهیونیستی بدون اینکه در قبال آن هیچ قید و شرط و تعهدی داده شود. اسرائیل بدون دخالت سیاسی منطقه ای یا بین‌المللی از لبنان فرار کرد. این اتفاق پیروزی مستقیم مقاومت بود که بدون دخالت و دست داشتن هیچ یک از کشورهای منطقه‌ای یا بین المللی به استثنای جمهوری اسلامی ایران و سوریه حاصل شد. مقاومت توانست خاک لبنان را که از سال ۱۹۷۸ یعنی به مدت ۲۲ سال در اشغال رژیم صهیونیستی به سر می‌برد آزاد کند و دشمن که به هیچ یک از قطعنامه‌های بین المللی پایبند نبود مجبور به عقب نشینی ذلیلانه از لبنان شد. اما درباره صحنه‌های این پیروزی که در ذهنم باقی مانده دو صحنه از ذهنم پاک نمی شود: اول ورود خودجوش مردم به گذرگاه‌هایی که نیروهای «آنطوان لحد» در آن حضور داشتند و عبور از این گذرگاه‌ها تا جایی که مزدوران دشمن چاره‌ای جز فرار پیش روی خود ندیدند. این صحنه به گونه‌ای بود که گویی مردم بی پناه امکانات نظامی در اختیار دارند. این صحنه روحیه و حس کرامت بالایی در خود نهفته دارد. صحنه دوم افتخار اسرائیل به فرار شبانه نیروهای اشغالگرش بدون زخمی شدن است. اسرائیل در حالی این مساله را پیروزی برای خود تلقی می کرد که این اتفاق مایه خفت و خواری زیادی برای آنها بود. علاوه بر اینکه اسرائیلی‌ها درحالی از لبنان خارج شدند که به مزدوران خود در گروه انطوان لحد خبری نداده بودند و آنها ناگهان خبر را از رسانه‌ها شنیدند. این صحنه‌های عزتمندانه حاوی روحیه بسیار بالایی بود. آزادسازی جنوب حقیقتا نشانه آن بود که اصرار و جدیت داشتن در فعالیت‌های مقاومانه منجر به آزاد سازی و پیروزی می شود و ما در حزب‌الله این الگو را پیش چشم جهانیان و ملت‌های مستضعف قرار می دهیم تا ببینند که چطور یک جمع کوچک به پیروزی دست پیدا می کند.
– نقش جمهوری اسلامی ایران را در این دستاورد چطور ارزیابی می کنید؟
*جمهوری اسلامی ایران نگین شرق و به منزله سر مقاومت و نماد عزت و آقایی و آزادسازی است و از همان لحظه اول شکل گیری مقاومت حزب‌الله، همه گونه حمایتی از حزب‌الله به عمل آورد و اگر ایران نبود ما این توانایی امروز را نداشتیم. آزادسازی جنوب به مدد حمایت‌های مادی و سیاسی و معنوی ایران در کنار حمایت نظامی سوریه از مقاومت حاصل شد و سوریه با حمایت از مقاومت در این پیروزی و آزادسازی سهیم است.
– آیا بعد از گذشت ۱۷ سال فکر می کنید مقاومت به خاطر این دستاورد بزرگ مورد مجازات قرار گرفته است؟
* حزب‌الله از همان لحظه اول شکل‌گیری مورد مجازات قرار گرفته است چون در برابر اسرائیلی ایستاده که استعمارگران جهان از آن حمایت به عمل می‌آورند و درصدد تحکیم موقعیت و توسعه آن و مقبولیت دادن به آن در منطقه هستند. حزب‌الله در هیچ یک از مراحل حیات خود حاضر به معامله بر سر مقاومت نشد و عزم خود را برای آزاد سازی خاک کشور جزم کرد و در جنگ‌های پی در پی سال‌های ۱۹۹۳، ۱۹۹۶، ۲۰۰۰، و ۲۰۰۶ مقابل اسرائیل ایستاد و هربار از جنگ‌ها قوی‌تر از قبل بیرون آمد. برای همین طبیعی است که آمریکا و اسرائیل و کشورهای دنباله روی آنها اقدام به تنبیه و آزار رساندن به آن کنند. حزب‌الله یک گروه ممانعت و مقاومت به حساب می‌آید و برخلاف رویکرد سیاسی موجود آزادسازی خاک لبنان را تحقق بخشید. حزب‌الله رویکرد منطقه را تغییر داد و معادله خاورمیانه جدید را شکست و مانع از تحقق اهداف استعمارگرانه شد و توانست الگویی قابل پیروی از مقاومت ارائه دهد برای همین نیز پیوسته در معرض حمله قرار دارد.
– در سال ۲۰۰۰ که آزاد سازی اتفاق افتاد حزب الله جایگاه ویژه‌ای در جهان عرب پیدا کرد و تصاویر دبیرکل حزب الله در همه پایتخت‌ها و کشورهای عربی بر روی دست گرفته می‌شد. آیا حمله‌ها و تلاش‌های امروز برای تخریب چهره حزب‌الله وضعیت دیگری را ایجاد کرده است؟
*حزب الله با وجود همه فشارها هنوز هم الگویی درخشان و اثرگذار به شمار می‌آید که بهترین دستاورد را رقم زده است اگرچه همبستگی عاطفی برخی عرب‌ها و مسلمین با آن کاهش یافته است. از سال ۲۰۰۰ تا به امروز طرفداران مقاومت در دو دسته قرار داشته‌اند: یک گروه از مقاومت خوششان آمده و و تایید خود را از آن اعلام کرده‌اند و گروه دوم که همبستگی عاطفی با آن داشتند. با وجود همه توطئه‌ها می بینیم که گروه اول همچنان بر موضع خود ثابت قدم مانده و تعداد آن بیشتر هم شده است. این گروه از همه فعالیت‌های مقاومت محور در منطقه به ویژه در فلسطین حمایت عملی می کند به عنوان مثال نشست‌ها و سمینارهایی با حضور احزاب و گروه‌های عربی و اسلامی از کشورهای مختلف عربی تشکیل می‌دهد و موضع گیری‌هایی در حمایت و تایید مقاومت ابراز می کند. اما در رابطه با گروه دوم، بسیاری از آنها تحت تاثیر فشار حکومت‌ها دچار ترس شده و با تاثیر پذیری از رسانه‌های خبیث تایید عاطفی آنها از حزب‌الله فروکش کرده است. اما این مساله تاثیری بر روی هواداران واقعی و حامیان حاضر در صحنه مقاومت نداشته و این گروه افزایش نیز داشته است. تحولات اخیر باعث شد خیلی‌ها در مواضع قبلی خود تجدید نظر کنند؛ به ویژه پس از آنکه دشمنان حزب‌الله با ایجاد داعش، آن گروه مجرم و خون ریز و بی رحم را به عنوان جایگزینی برای مقاومت مطرح کردند. اما امروز این موج به نفع جریان حق و تایید مقاومت در حال فروکش کردن است. ما در مرحله اخیر مورد حمایت و تایید گروه‌ها و طوائفی قرار گرفتیم که پیش از این اعلام بی طرفی می‌کردند اما امروز بیشترین حمایت‌ها را از مقاومت به عمل می آورند. در هرصورت چیزی که برای ما اهمیت دارد تایید عملی از حزب‌الله است چرا که عواطف زودگذر بوده و در شرایط مختلف تغییر می کند.
– بعضی‌ها در لبنان با وجود اذعان به نقش رهبری حزب‌الله در آزادسازی خاک لبنان معتقدند که حزب الله باید سلاح خود را تحویل ارتش لبنان داده و به دولت قانونی کشور احترام بگذارد.
*کسانی که خواستار خلع سلاح حزب‌الله هستند این خواسته را از بعد اهتمام و توجه داشتن به سیادت کشور مطرح نمی کنند بلکه به دنبال اجرای تصمیمات آمریکا و اسرائیل هستند تا اسرائیل ترس و نگرانی از جانب نیروی بازدارنده حزب‌الله نداشته باشد. این عده به فکر خوش خدمتی به اسرائیل و آمریکا هستند چون سلاح حزب الله مقاومتی است که دستاورد سیادت ملی را برای کشور به ارمغان آورد و جز به نفع کشور مورد استفاده قرار نمی گیرد. حزب‌الله در داخل لبنان بخشی از بافت ملی و اجتماعی کشور است و افراد آن مانند دیگر شهروندان به حقوق و وظایف خود عمل می کنند. سلاح حزب‌الله نقشی در داخل کشور ندارد و فقط به جنگ با اسرائیل اختصاص دارد. ما به کسانی که خواستار خلع سلاح حزب‌الله هستند می‌گوییم: سزاوار نیست به بهانه خلع سلاح قدرت لبنان را از آن بگیرید و کشور را در معرض خطر بازگشت اشغالگران اسرائیلی قرار دهید.
– آیا معتقدید معادله «ارتش، ملت؛ مقاومت» همچنان به قوت و اثرگذاری قبل باقی است؟
* حزب‌الله یک گروه فعال و تاثیر گذار نه تنها در دفاع از لبنان است بلکه در اداره کشور و ترکیب قدرت و ثبات امنیتی کشور نیز سهم ایفا می کند. لبنان امروز برای سازندگی و پیشرفت و ثبات به حزب الله نیاز دارد. حزب‌الله نمی خواهد بر قدرت سیطره پیدا کرده و پیروزی‌های خود را دستمایه رسیدن به منافع مادی و سیاسی کند. حزب‌الله با عملکرد خود ثابت کرد که بخشی از این معادله سه ضلعی است که سه ضلع آن هم در مقابله با اسرائیل و هم در ساخت کشور در بعد داخلی نقش مکمل یکدیگر با ایفا می کنند. اشاره صریح بیانیه‌های وزارتی بر معادله سه گانه «ارتش، ملت، مقاومت» بدان معناست که بیشتر احزاب لبنان حضور مقاومت در ساختار کشور را برای برقراری ثبات در لبنان ضروری می دانند.
– از سال ۲۰۰۶ به بعد همیشه احتمال تجاوز رژیم صهیونیستی مطرح بوده است. آیا فکر می کنید احتمال شکست دادن اسرائیل امروز و به مرور زمان بیشتر شده یا برعکس؟
* ما از سال ۲۰۰۶ امکانات خود را افزایش دادیم و با استفاده از تجربه جنگ ۳۳ روزه توانایی‌های انسانی و نظامی‌مان ارتقا یافت. همچنین ورود به میدان سوریه تجربه میدانی مهمی برای حزب‌الله بود. اگر بخواهیم بین ارتقای توانایی‌های حزب‌الله و رژیم صهونیستی – که او هم با استفاده از تجربه جنگ، در جهت رفع نواقص خود تلاش کرد – مقایسه‌ای داشته باشیم خواهیم دید که پیشرفت‌های ما بسیار بیشتر از آنها بوده است. امروز مقاومت می تواند همه جای فلسطین را به دقت هدف قرار دهد و این بدان معناست که همه جبهه داخلی اسرائیل در دایره خطر قرار گرفته است. اگر به ما حمله کند این اقدام منجر به ویرانی بالایی خواهد شد و حجم خرابی و ویرانی در اسرائیل بیشتر از خسارت‌های وارده به لبنان خواهد بود. با توجه به آرایش قدرت و سیر امور ما نسبت به شکست اسرائیل اطمینان داریم.
– به تازگی در ریاض یک نشست آمریکایی سعودی برگزار شد که در آن از حزب الله به عنوان گروهی تروریستی یاد شد. آیا شباهتی بین نشست ریاض و نشست شرم الشیخ در سال ۲۰۰۶ که حمله رژیم صهیونیستی به لبنان را در پی داشت وجود ندارد؟
* نشست بین ترامپ و سلمان به منظور دزدیدن پول کشورهای حاشیه خلیج فارس به صورت هدفمند و به نفع ایالات متحده آمریکا انجام گرفت. این مساله اگرچه مهمترین موضوع نشست بود اما آنها برای سرپوش نهادن بر تاثیرات منفی ناشی از سرقت پول ملت‌ها و سرمایه‌های آینده آن، سعی کردند علیه جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله و گروه‌های مقاومت موضع گیری منفی اتخاذ کنند. آنها بعد از عجز و ناتوانی و شکستشان در متوقف ساختن پیشرفت‌های ایران و الگو شدن حزب‌الله به عنوان یک نیروی مقاومت در منطقه نیاز به فریاد و ناله و شیون با صدای بلند داشتند. از نظر ما این نشست به مثابه شیون و زاری علیه حق طلبانی بود که قدرت حضور و تاثیرگذاری خود را به اثبات رساندند.
– آیا نگران نیستید که این نشست پوششی برای حمله نظامی به مقاومت باشد؟
* ما چیز تازه ای در این نشست ندیدیم و شرکت کنندگان در این نشست عاجز از تحقق اهدافی هستند که در طول سال‌ها توطئه و دسیسه چینی علیه ایران و حزب‌الله از تحقق آن ناتوان مانده اند. آنها می گویند که مرحله پس از این نشست متفاوت از مرحله پیش از آن خواهد بود ولی ما معتقد به چنین چیزی نیستیم و این اتفاق را در ادامه مرحله گذشته می دانیم، اما این مساله باید برای ملت‌ها کاملا ملموس شود که چطور حاکمانشان ثروت‌های این امت را به اسرائیل و آمریکا می فروشند و آنها را از خواب بیدار کند. اما ما به عنوان محور مقاومت یعنی در حزب‌الله و ایران خود را در جایگاه دفاع مشروع و قانونی می بینیم و از خود ایستادگی نشان می دهیم امیدواریم که آرزوهای این نشست به همت و زور بازو و سلاح رزمندگان مقاوم نقش بر آب شود.
– آیا این بدان معناست که شما انتظار جنگ علیه مقاومت را دارید؟
* معلوم نیست نشست ریاض به همان نتایجی بیانجامد که نشست سال ۲۰۰۶ شرم الشیخ در بر داشت. اما به هرحال در صورت حمله اسرائیل آماده دفاع از خودمان هستیم و شکستی بدتر از جنگ ۲۰۰۶ را به دشمن خواهیم چشاند. ما ترسی از تهدیدها به دل راه نمی دهیم و همواره آماده ایم و اظهارنظرها و سخنرانی‌ها نخواهد توانست تغییری در موقعیت میدانی به وجود آورد چراکه همه ابزارهای به کار رفته از سوی آنها برای تغییر معادله ناکام مانده و به شکست انجامیده است. آنها تروریسم تکفیری را برای مقابله با مقاومت تولید کردند اما این محصول هم به برکت مبارزه ایران و محور مقاومت شکست خورد. امروز این حیوان وحشی شکست خورده و به سمی علیه سازندگان خود تبدیل شده است. ما واکنشی به یاوه‌گویی‌های آنها نشان نخواهیم داد و از موضع دفاع و ایستادگی، اقدامی هم تراز و مناسب رفتار آنها انجام خواهیم داد.

نسخه مناسب چاپ