مدل توسعه پایدار کشاورزی تا افق ۱۴۰۴عملیاتی می شود
 

قزوین – خبر نگار اطلاعات :‌ مدل توسعه پایدار کشاورزی با اتکا به انجام ۱۰ هزار پروژه تحقیقاتی و علمی تا افق ۱۴۰۴ در کشور عملیاتی می شود .
مدیر عامل کانون جهاد گران کشوردر آیین بزرگداشت هفته جهاد کشاورزی در قزوین افزود :با اجرایی شدن مدل توسعه پایدار کشاورزی امکان ایجاد ۱۰ میلیون شغل در حوزه کشاورزی و افزایش تولید ناخالص ملی تا ۱۵۰ میلیارد دلار در کشور فراهم می شود .
محمد تقی امان پور با تاکید براین که اجرای برنامه های توسعه ای با رویکرد جهادی امکانپذیر است، افزود : با پیاده سازی پروژه های توسعه پایدار کشاورزی امکان تولید ۱۰۰ میلیارد متر مکعب آب جدید ، امکان استفاده از آب های شور در حوزه کشاورزی ، افزایش راندمان آبیاری از ۴۰ درصد به ۸۵ درصد و استفاده از جانواران و گیاهان پر محصول در مقابل تنش های شوری و خشکی فراهم می شود .
وی یاد آورشد : تلاش جهاد گرانه نمی تواند بدون پشتوانه دانش و علم باشد و در این رابطه باید به دنبال انجام فعالیت هایی در راستای توسعه پایدار و پر کردن شکاف های موجود در عرصه اقتصادی و تولید باشیم .او تغییر و تحول در عرصه جهاد کشاورزی و دستیابی به توسعه پایدار کشاورزی را نیازمند الگوی مدیریت جهادی دانست وگفت :دستیابی به اهداف کمی و کیفی از برنامه های مدل توسعه پایدار کشاورزی در کشور است ودر این مدل رویکرد ها منجر به هم افزایی و امکان جذب سرمایه در حوزه درون بخشی می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز با اشاره به افزایش ظرفیت های تولید محصولات کشاورزی دراین استان گفت :در حال حاضر ازمرز تولید عبور کرده ایم
و در محور صادرات محصولات تولیدی فعالیت می کنیم .
اکبر متقی فر در باره فعالیت های انجام شده در حوزه استفاده بهینه از منابع آب و خاک در استان قزوین ، افزود : بر اساس برنامه پنجم توسعه پایدار ۱۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به سامانه آبیاری های نوین مجهز شد .
به گفته وی با اجرای این طرح تا ۵۰ درصد در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی می شود .
او یاد آورشد : پارسال اجرای این طرح در سطح ۲۰ هزار هکتاراز زمین های کشاورزی آغاز شد و برای امسال نیز برنامه گسترده ای در سطح ۴۵ هزار هکتار در دستور کار است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اجرای ۱۰۰۰ هکتار مجتمع گلخانه ای ، توسعه کشت گیاهان دارویی و جلوگیری از افزایش بیابانزایی را از دیگر برنامه های این سازمان در عرصه کار و تولید در بخش کشاورزی اعلام کرد .
در این آیین همچنین سایت قرآنی نون والقلم در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین فعال شد.

نسخه مناسب چاپ