بازتاب جهانی حمله موشکی سپاه به تروریست‌ها
شمار زیادی از تروریست‌ها دراین حمله به هلاکت رسیدند و تجهیزات، سامانه‌ها و سلاح‌های آنان منهدم شد
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: مقر تروریست‌های تکفیری و داعش در منطقه دیرالزور سوریه، ۱۱ روز پس از حوادث تروریستی این گروه در تهران، در یک عملیات موشکی مورد اصابت موشک‌های بالستیک سپاه پاسداران قرار گرفت
عملیات موشکی ایران با نام “لیلة‌القدر” در آخرین ساعات یکشنبه ۲۸ خرداد توسط نیروی هوافضای سپاه اجرا شد و طی آن چند فروند موشک بالستیک میان برد مواضع تروریست‌های تکفیری (مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی) در منطقه دیرالزور سوریه (فاصله حدود ۶۵۰ کیلومتری تاخاک ایران ) را مورد اصابت قرار دادند.
تعداد این موشک‌ها، شش فروند و از نوع بالستیک میان‌برد زمین به زمین بوده که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شد و پس از عبور از آسمان عراق، به طور دقیق به اهداف از قبل پیش بینی شده اصابت کرد.
گزارش‌های اولیه از هلاکت شمار زیادی از تروریست‌ها و انهدام تجهیزات، سامانه‌ها و سلاح‌های آنان حکایت دارد.
سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در این باره گفت: در اطراف دیرالزور پایگاه‌های فرماندهی، مراکز ساخت و تولید خودروهای انتحاری و مراکز تجمع آنها توسط موشک‌های میان برد مورد هدف قرار گرفت. دشمنان باید بدانند تهران، لندن و پاریس نیست و این یک کار کوچکی بود که انجام شد و اگر دست از پا خطا کنند ضربات مهلک‌تر بر سر آنها فرود خواهد آمد.
وی اظهار داشت: این موشک‌ها از ایران شلیک شد و بر فراز عراق عبور کرد و در سوریه فرود آمد و توسط هواپیماهای بدون سرنشینی که از اطراف دمشق به پرواز درآمده بود بر فراز دیرالزور اصابت‌ها را به طور همزمان برای ما در ایران مخابره می‌کرد.
حاجی‌زاده با بیان این که همه موشک‌ها دقیقا به محل مورد نظر اصابت کرد، افزود: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مساله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست.
سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران هم با بیان این که در عملیات لیلة‌القدر‌، شش فروند موشک بالستیک میان برد، به اهداف مختلفی در بُردهای ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتری شلیک شد، افزود: اهدافی که در این عملیات هدف قرار دادیم، مقرهای فرماندهی، ودپوی تجهیزات انتحاری و لجستیکی در استان دیرالزور سوریه بوده است.
همچنین طبق اعلام سپاه پاسداران، این اقدام بخشی از انتقام سپاه از تروریست‌ها بابت حملات تروریستی اخیر آنها در تهران بوده است و در آن از موشک‌های ذوالفقار و قیام استفاده شد.
موشک بالستیک میان برد قیام ۲۹ مرداد ماه سال ۸۹ برای نخستین بار با موفقیت تست و شلیک شد.
‌این موشک دارای ویژگی‌های فنی و قدرت تاکتیکی منحصر به فرد است به طوری که آن را دروازه ورود ایران به عرصه جدید در ساخت موشک‌های بالستیک می نامند و گفته شده است این موشک خلاصه‌ای از تجربه ۲۵ ساله صنعت دفاعی کشور در عرصه هوافضا ست که نداشتن بالک به عنوان یکی از ویژگی‌های آن، علاوه بر افزایش سرعت، قابلیت پرتاب موشک از انواع لانچرهای خاص را به آن می‌دهد.
این موشک بالستیک بنا بر ماموریت‌های تعریف شده، می‌تواند اهداف را در فواصل مختلف مورد اصابت قرار دهد.
سرعت آماده سازی و شلیک موشک قیام، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم آن است و البته تمامی‌ویژگی‌ها از قبیل جنس، مواد و دیگر خصوصیات در این موشک رادارگریز مورد نظر قرار گرفته است.
همچنین موشک سوخت جامد، تاکتیکی و نقطه‌زن ذوالفقار، با برد ۷۰۰ کیلومتر است. این موشک ضدجمینگ و تعداد انبوه آن تاکنون در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفته است و نخستین بار در مراسم رژه نیروهای مسلح (شهریورماه سال قبل) در بندرعباس رونمایی شد.
برخورداری از سکوی پرتاب متحرک و خودکشی، رادار گریزی، قابلیت نقطه زنی، سبک و تاکتیکی بودن از دیگر ویژگی‌های این موشک است.
واکنش به عملیات موشکی ایران
بسیاری از چهره‌های نام آشنای کشورمان در صفحات مجازی‌شان به حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به مواضع تروریست‌ها واکنش نشان دادند.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس،الیاس حضرتی نماینده مجلس‌، محمدعلی ابطحی رئیس دفتر و معاون رئیس دولت اصلاحات،مرتضی طلایی عضو شورای شهر تهران وامیری صالحی، معاون وزیر ارشاد به همین مناسبت پیام‌هایی را منتشر کردند.
وزیر خارجه کشورمان که در موریتانی به سر می‌برد، صبح دیروز به وقت محلی با انتشار توییتی تاکید کرد: توان موشکی ایران در دفاع مشروع و قانونی از شهروندانش است. توان موشکی ایران از شهروندانش در دفاع مشروع و قانونی حمایت می‌کند و هم‌زمان مبارزه مشترک جهانی با داعش و تروریسم افراط‌گرا را پیش می‌راند.
محسن رضایی هم نوشت: این شروع انتقام از داعش بود.سیلی بزرگتر در راه است.تروریسم نیز پیام اقتدار ایران را دریافت کند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم دیروز با حمایت قاطع از حمله موشکی به مواضع تروریست‌های تکفیری در سوریه تاکید کردند که جمهوری اسلامی‌ایران هرگونه تجاوز و ناامنی را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.
قاسمی: دولت سوریه مطلع بود
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، گفت: اقدام ایران در مبارزه با گروه‌ تروریستی، تکفیری و وهابی داعش با اطلاع دولت سوریه انجام و در پی این عملیات ضربات مهلکی به پیکره این گروه‌ها و مقر مرکزی آنها در دیرالزور وارد شد.
بهرام قاسمی‌اظهار داشت: ایران بر اساس سیاست اصولی، ثابت و تغییرناپذیر خود در مبارزه بی‌امان با گروه‌های تروریستی تکفیری وهابی و با در جریان گذاشتن دولت قانونی سوریه، ضربات مهلکی را بر پیکره گروه‌های تروریستی و مقر مرکزی آنها در دیرالزور وارد کرد. سخنگوی وزارت خارجه با بیان این‌ که ایران به عنوان یکی از قربانیان تروریسم همان‌طور که بارها اعلام کرده بر اساس مواضع انسانی، مترقیانه و اصولی‌اش مبارزهای مستمر با تروریسم داشته و خواهد داشت و با عزمی‌راسخ و استوار حرکتش در این مسیر را ادامه می‌دهد، افزود: در همین چارچوب از نظر ایران تروریسم در هر شکل، در هر کجا و تحت هر عنوان و بهانه‌ای که انجام شود، محکوم است.
قاسمی‌تأکید کرد: همان‌طور که بارها گفته‌ایم در دفاع از امنیت و ثباتمان هیچ‌گونه تعارفی نداریم و برای مقابله با تروریسم، ناامنی و بی‌ثباتی بیش‌ترین تلاش را به کار خواهیم برد و با هر عاملی که مخل این مسائل باشد به طور قاطعانه و ریشه‌ای برخورد می‌کنیم.
وی افزود: ایران در طول سال‌های اخیر بارها خطر تولید، ترویج، تسلیح و گسترش تروریسم تکفیری در سطح منطقه و جهان را یادآوری و با قربانیان این‌گونه حوادث در منطقه، کشورهای اروپایی و سایر نقاط جهان ابراز همدردی و همبستگی کرده و این اقدامات را محکوم کرده است.
قاسمی با بیان این‌که در ایران امنیت، دیپلماسی و توان دفاعی کشور منشعب از قدرت مردمسالاری و متکی بر مردم است، تأکید کرد: ایران برخلاف دیگران امنیت و ثبات را خریداری نمی‌کند؛ چراکه امنیت قابل خرید و فروش نیست و آنهایی که تصور می‌کنند با کشاندن پای دیگر کشورهای فرامنطقه‌ای می‌توانند امنیت و ثبات را برای خود تأمین کنند دچار اشتباهی فاحش و استراتژیک هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود افزود: ایران، ضمن بازخوانی و با یادآوری ایده”جهانی عاری از خشونت و افراط‌ گرایی” که توسط رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۴ در مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد ارائه شد و مورد تصویب قرار گرفت، از همه کشورها می‌خواهد به مبارزه واقعی با تروریسم و ریشه‌های آن که در تفکرات انحرافی و خطرناک تکفیری وهابی نهفته است، بپیوندند و این اطمینان را می‌دهد با همه قدرت با عناصر خود فروخته و جنایتکار این گروه‌های تروریستی که وابستگی‌شان به برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای محرز و قطعی است، ادامه خواهد داد.
وی افزود: ایران، برخلاف برخی قدرت‌های مدعی که امنیت و تروریسم را وسیله‌ای برای تجارت و کسب درآمد قرار داده اند و برخلاف شعارها و سیاست‌های اعلامی‌خود به رقص با منحط‌ ترین تفکرات قبیله‌ای و جاهلی می‌پردازند و از یک سو ادعای مبارزه با تروریسم را دارند و از سوی دیگر میلیاردها دلار سلاح به کشورهای اصلی حامی‌تروریست‌های تکفیری می‌فروشند، به مبارزه واقعی و مستمر برای ریشه‌کن شدن این گروه‌های تروریستی ادامه خواهد داد و حمله موشکی به مواضع و مقرهای تروریست‌های تکفیری در دیرالزور، صرفا سیلی کوچک و فقط هشداری برای بیداری آنانی بود که هنوز نمی‌توانند یا نتوانستند واقعیات منطقه و حد و مرز خود را به خوبی درک کند.
وی با تاکید بر این که امنیت ملت بزرگ و نظام و سرزمین ایران، خط قرمز ماست و در دفاع از آن مماشات نخواهیم کرد، تاکید کرد: ما قاطعانه و مجدانه به حامیان منطقه‌ای گروه‌های تروریستی تکفیری اخطار می‌کنیم دست از شرارت و کینه‌ورزی با مسلمانان مظلوم منطقه و ایران اسلامی‌بردارند و به مسیر عقلانیت، برادری، همبستگی اسلامی‌و تقویت جبهه واحد ضد صهیونیستی بازگردند.
بنا به این گزارش، مقام‌ها و فعالان سیاسی و حزبی از همه طیف‌های سیاسی کشور به طور یکپارچه حمله موشکی سپاه به مقر فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی داعش در منطقه دیرالزور سوریه را ستودند و آن را نشانه عزم جدی ایران در مبارزه با تروریسم و اقتدار نظام در مقابله با هر نوع تهدید دانستند.
بازتاب حمله موشکی ایران در رسانه‌های بین‌المللی
روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های بزرگ دنیا از جمله سی‌.ان‌.ان، گاردین، الجزیره، نیویورک تایمز و فاکس نیوز هم نسبت به حمله موشکی ایران به مقر تروریست‌ها در سوریه واکنش نشان دادند.
سی.ان‌.ان در گزارشی با انتخاب تیتر ” موشک‌های ایرانی نیروهای داعش را در شرق سوریه هدف گرفتند”‌، مصاحبه‌ای با چند کارشناس انجام داد و در خبر خود، اقدام ایران را عجیب و بی‌سابقه خواند. مجری شبکه «سی.ان.ان» اشاره کرد که ایران چند دهه است این موشک‌ها را در اختیار دارد، اما از آنها استفاده نکرده است. کارشناسان این برنامه هم دلیل ایران برای حمله به تروریست‌های داعش را انتقام از حمله اخیر به مجلس و حرم امام خمینی (ره) دانستند.
سی ان ان گزارش داد که در بیانیه سپاه در این باره اشاره شده که در پی جنایت تروریستی ۱۷ خردادماه ۹۶ تروریست‌های تکفیری در تهران که به شهادت ۱۸ نفز از مردم مظلوم و روزه دار و مجروحیت جمعی دیگر از هموطنان عزیز منجر شد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌اعلام کرد، ‘ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون پاسخ نمی‌گذارد.’
نیویورک تایمز، المانیتور، شینهوا، واشینگتن پست، «گاردین»، المصدر،‌هاآرتص، سیدنی مورنینگ هرالد و اکسپرس از جمله روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مهمی‌بودند که خبر حمله موشکی ایران را منتشر کردند.
«الجزیره» به نقل از سپاه پاسداران، به ارتباط بین حمله ۱۷ خرداد نیروهای تکفیری به تهران و حمله موشکی ایران به شهر دیرالزور اشاره کرد.
اکثر خبرگزاری‌های بین‌المللی از این که ایران با گذشت سه دهه از در اختیار داشتن این سلاح‌های موشکی برای نخستین بار از آنها استفاده کرد، ابراز تعجب کردند.
تیتر برخی از این روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری را می خوانیم:
گاردین: ایران در حمله موشکی خود به مقر داعش در سوریه، تروریست‌ها را مورد هدف قرار داد
واشنگتن پست: ایران هشدار داده حمله موشکی به داعش در سوریه می‌تواند تکرار شود
اسکای نیوزعربی: انتقام ایران از داعش در سوریه
نیویورک تایمز: ایران برای تلافی حملات تروریستی تهران، به داعشی‌ها موشک پرتاب کرد
سی.ان.بی.سی: سپاه انقلابی ایران به خاطر حملات تهران، ‌به سوریه حمله کرد
اکس نیوز: در پاسخ به حملات تهران، ایران علیه داعش در سوریه دست به حمله زد
المنار: در پاسخ به تجاوزهای تروریست‌ها به تهران،‌ موشک‌های سپاه ایران پایگاه‌های تروریست‌ها در دیرالزور را مورد هدف قرار دادند
همچنین رسانه‌های کشورهای عربی و بخش عربی رسانه‌های جهانی، دیروز به بازتاب و انتشار خبر عملیات سپاه پاسداران ایران از خاک کشورمان علیه گروه تروریستی داعش در دیرالزور سوریه پرداختند.
بخش عربی خبرگزاری سی ان ان آمریکا در خبری با تیتر’ حمله موشکی سپاه پاسدران به مقر فرماندهی تروریست‌ها در دیرالزور’، اطلاعیه روابط عمومی‌سپاه پاسداران درباره اصابت ۶ موشک به مواضع داعش در سوریه را منتشر کرد.
بخش عربی خبرگزاری فرانسه هم در خبری فوری اعلام کرد که سپاه پاسداران ایران چند فروند موشک از غرب ایران به مواضع تروریست‌ها در دیرالزور سوریه شلیک کرد.
رویترز عربی هم نوشت: ایران موشک‌هایی در پاسخ به حملات هفته گذشته گروه تروریستی داعش، به سمت شرق سوریه شلیک کرد و پایگاه‌های این گروه تروریستی در این منطقه را مورد هدف قرار داد.
بخش عربی خبرگزاری آناتولی ترکیه هم گزارش داد که ایران در پاسخ به حمله تروریست‌ها به مرقد امام راحل به دیرالزور حمله کرد.
شبکه خبری روسیه الیوم هم با انتشار خبر حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در استان دیرالزور سوریه این عملیات را در پاسخ به دو حمله تروریستی اخیر در تهران دانست.
شبکه اسکای نیوز عربی هم در واکنش به حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع تروریست‌ها در دیرالزور نوشت: ایران از داعش در سوریه انتقام گرفت.
شبکه خبری العربیه عربستان که ابتدا این خبر را به طور فوری گزارش داده بود با انتشار بیانیه سپاه اعلام کرد که ایران می‌گوید، مواضع داعش را با استفاده از موشک‌های میان برد هدف قرار داده است
شبکه خبری الجزیره قطر هم با انتشار خبر عملیات موشکی سپاه پاسداران ایران در دیرالزور سوریه گزارش داد که ایران برای نخستین بار با موشک‌های زمین به زمین میان بُرد آنچه که مواضع تکفیری‌ها و تروریست‌ها در دیرالزور می‌داند هدف قرار داد.
روزنامه الاهرام مصر هم در صفحه توییتر خود در واکنش به حمله موشکی سپاه پاسداران نوشت: ایران برای نخستین بار در خاک خود اهدافی را در سوریه با موشک هدف قرار داد.
پایگاه خبری عربی ۴۸ فلسطین هم نوشت: در پاسخ به حملات تروریستی تهران،‌ ایران دیرالزور سوریه را مورد هدف قرار داد.
روزنامه الشرق الاوسط عربستان، روزنامه نزدیک به حاکمیت این کشور، هم نوشت : ایران ۶ موشک بالستیک میان برد به چند هدف در سوریه شلیک کرد که از حریم هوایی عراق عبور کرده است.
کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل هم گزارش داد که ایران برای نخستین بار موشک‌های شهاب ۳ با برد ۱۲۰۰ کیلومتر را به سمت سوریه شلیک کرد.
همچنین روزنامه لبنانی البناء با اشاره به این که موشک‌های شلیک شده از سوی ایران به سوی مقر داعش در دیرالزور سوریه برای نخستین بار در خارج از میدان مانور مورد استفاده قرار گرفت این رخداد را پیش از همه حاوی پیام برای آمریکایی‌ها دانست.
برنامه موشکی ایران تهدید نیست
ژنرال ‘رابرت جی گارد’ دستیار پیشین وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین الملل با تاکید بر اهمیت جنگ ‏سپاه پاسداران با داعش، خواستار همکاری با سپاه علیه افراط‎ ‎ گرایی شد و گفت: برنامه موشکی جمهوری اسلامی‌هیچ تهدیدی ‏برای صلح و ثبات بین المللی نیست.
وی که ریاست مرکز تحقیقات کنترل تسلیحات و منع غنی سازی در واشنگتن را بر عهده دارد، در گفتگویی اختصاصی با ایرنا ‏هشدار داد که هرگونه تلاش کنگره برای ارتباط دادن سپاه پاسداران به تروریسم، ضد امنیت ملی ایالات متحده خواهد بود.‏
ژنرال گارد با زیر سئوال بردن استدلال طرح تحریم‌های اخیر سنای آمریکا به بهانه تهدیدآمیز بودن برنامه موشکی بالستیک ‏ایران افزود: من هیچ مشکلی در برنامه موشکی ایران نمی‌بینم. برد این موشک‌ها، سامانه دفاع موشکی را که در اروپا ‏ایجاد کرده ایم، تهدید نمی‌کند. من از حامیان ایده برچیدن سامانه دفاع موشکی از خاک اروپا بوده ام، چون تهدیدی از سوی ‏موشک‌های ایران برای آن مناطق وجود ندارد.‏
دستیار پیشین وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به این پرسش که چرا کنگره آمریکا به برنامه دفاعی موشکی ایران ایراد گرفته است و آن را ‏یک تهدید می‌داند؟’، گفت: آنها یک خطر بالقوه می‌بینند که به نظرشان این برنامه موشکی به تولید موشک‌های دوربرد خواهد ‏انجامید. همچنین اعضای دو حزب در کنگره دوست دارند که نشان دهند که نسبت به امنیت کشور حساس هستند.
ژنرال گارد با بیان این که سپاه پاسداران در حال جنگیدن با دشمنان افراط گرای آمریکا مانند داعش است، افزود: ما مدعی ‏هستیم که داعش تهدید بزرگی برای کشور ماست. هرچند میان ایالات متحده و ایران اختلاف نظر وجود دارد، اما ما دارای منافع ‏مشترکی هستیم که باید در زمان خودش آن را مبنای همکاری قرار دهیم. ‏
وی در پاسخ به این سئوال که آیا پنتاگون و وزیر دفاع آمریکا با این نظریه وی موافق هستند گفت: وزیر دفاع آمریکا ‏به دشمنی با ایران شهرت داشته است. اما در قامت وزیر دفاع، او باید به مصالح اساسی دو کشور توجه داشته باشد تا زمانی که ‏ایجاب می‌کند، به همکاری بر اساس منافع مشترکمان روی آورد. من به همین خاطر همیشه طرفدار ادامه دیپلماسی، همکاری بر ‏اساس منافع مشترک و رسیدن به یک مبنا برای حل مسایل اختلافی بوده ام.‏
این مقام سابق پنتاگون با پرابهام توصیف کردن انگیزه و دلایل برخی سیاستمداران آمریکایی برای مرتبط کردن سپاه پاسداران با ‏تروریسم گفت: برای من روشن نیست که جزئیات ادعا شده درباره ارتباط سپاه با تروریسم چیست. من نمی‌دانم تا چه اندازه ایران ‏در حمایت از تروریسم دست دارد. زدن برچسب پشتیبانی از تروریسم آسان و ثابت کردن آن دشوار است. تروریستی خواندن هر مجموعه‌، نیازمند برآورده شدن چند شرط لازم است که به نظر من هیچ کدام آنها ‏درباره سپاه پاسداران مصداق پیدا نمی‌کند. در صورتی که سپاه پاسداران یک گروه تروریستی نامیده شود، تنش میان نیروهای ‏سپاه و نیروهای ما در منطقه افزایش پیدا خواهد کرد؛ آن هم درست زمانی که هر دو ما در حال جنگیدن با دشمن مشترک ‏هستیم. چنین اقدامی‌غیرسازنده و ضد امنیت خود ما خواهد بود.‏
ظریف:توان موشکی ایران پیشران مبارزه جهانی با تروریسم است
محمدجواد ظریف در توییترش در واکنش به حمله موشکی سپاه پاسداران به تروریست‌ها اعلام کرد : توان موشکی ایران از شهروندانش مشروع و قانونی حمایت می‌کند و همزمان مبارزه مشترک جهانی با داعش و تروریسم افراط گرا را به پیش می‌راند.

نسخه مناسب چاپ