خدمات دهی ۲۵ هزار پایگاه تابستانی به دانش آموزان
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش از فعالیت ۲۵ هزار پایگاه تابستانی در سال‌جاری خبر داد و گفت: ۵ میلیون دانش‌آموز از برنامه‌های اوقات فراغت استفاده خواهند کرد.
به گزارش خبرنگار ما، مهدی فیض در نشست خبری پیرامون فعالیت‌های تابستانی و اوقات فراغت دانش‌آموزان با بیان اینکه شعار فعالیت‌های تابستانی دانش‌آموزان، «هر دانش‌آموز یک مهارت» است، گفت: باید به فلسفه اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان توجه کنیم. در تابستان نباید به آمادگی دروسی همچون علوم و ریاضی توجه شود و خلاف فلسفه اوقات فراغت است.
وی به پایگاه‌های تابستانی اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته ۲۲ هزار و ۵۰۰ پایگاه داشتیم که امسال با افزایش ۲۰ درصدی به ۲۵ هزار پایگاه تابستانی می‌رسد.
وی اظهار داشت: اردوها با ۵ محور اعتقادی ـ معرفتی، علمی، فرهنگی، مهارت‌آموزی و کارآفرینی و تربیت بدنی و سلامت برگزار خواهد شد که ۱۸ ساعت محتوای آموزشی در شش هفته در پایگاه‌های تابستانی ارائه می‌شود.
فیض در خصوص هزینه و شهریه برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان افزود: دوره‌های تابستانی در کل خودگردان است، اما بودجه مختصری برای حمایت از این دوره‌ها درنظر گرفته‌ایم، اما هر پایگاه تابستانی خودش این مدل را طراحی می‌کند که برخی دوره‌ها رایگان و برخی دوره‌ها شهریه مصوب در آموزش و پرورش شهرستان خواهد داشت.
وی افزود: ۶۰ هزار نفر ساعت آموزش اختصاصی با موضوع آشنایی کارآفرینی و رویکرد اقتصاد مقاومتی در فعالیت‌های تابستانه در نظر گرفته شده است.
فیض تصریح کرد: یک اردوی ۴ هزار نفری برای مناطق محروم استان کرمان خواهیم داشت. این اردو با رویکرد کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی خواهد بود و در سه سطح ۷۰ ساعتی برای دانش‌آموزان آموزش خواهیم داشت.
به گفته وی سازمان جوانان هلال احمر، اردوی دوستی ویژه کانون‌ها، اردوی شکرانه ویژه مناطق محروم، المپیاد آمادگی و مسابقات گفتگوی بشردوستی، طرح شوق رویش و استفاده از فنون ریاضیات در سوانح را با حضور ۲۰ هزار دانش‌آموز برگزار می‌کند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جشنواره بازی‌های بومی محلی، ‌۴۴ عنوان فعالیت ادبی و هنری و مذهبی، جشنواره دست‌سازه دانش‌آموزان و اردوهای درون و برون‌استانی را برگزار می کند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره امنیت برگزاری اردوهای دانش آموزی گفت: اردو به طور طبیعی دارای ریسک‌هایی است ولی همکاران ما ایثار می کنند و ریسک اردوها را می پذیرند. آیین نامه اردوها مبنای عمل است و در آن مواردی چون عدم استفاده از خودروهای مستعمل آمده و تابع استانداردهایی است که در کشور وجود دارد. علاوه بر این برنامه هایی ‌ویژه توانمندسازی مدیران و مربیان برگزار کننده اردوها داریم و تلاش می کنیم اردوها در امنیت کامل برگزار شوند.

نسخه مناسب چاپ