رشد ۱۵۸ درصدی کشفیات مواد مخدر درکردستان
سنندج – خبرنگار اطلاعات :رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کردستان در نشست تخصصی رؤسای کمیته های شورای مبارزه با مواد مخدر استان از جمع آوری و دستگیری ۸۰۰ نفر که ۶۰۰ نفر از آنان خرده فروش وتوزیع کننده مواد مخدر هستند در سه ماهه اول امسال در سطح استان خبرداد و گفت : در این مدت ۲۵۱ طرح پاکسازی و ارتقای امنیت اجتماعی در کردستان به اجرا در آمده و آمارهای مستند بیانگر رشد ۱۵۸ درصدی کشفیات مواد مخدر دراین استان است.
سرهنگ عباس نظری همچنین خاطر نشان کرد : در مدت یاد شده۱۲۶ نفر معتاد متجاهر که ده نفر از آنان را بانوان تشکیل می دهند ،تحویل کمپ های ترک اعتیاد شده اند . مضافا” اینکه تعداد دستگیر شد گان خانم توزیع کننده مواد مخدر نیز در سه ماهه گذشته کمتر از چهار مورد بوده است .
وی نبود زیر ساخت های لازم برای نگهداری معتادین متجاهر را از مشکلات اصلی استان در خصوص جمع آوری این قبیل معتادان ذکر کرد و خاطر نشان کرد ساماندهی اماکن مخروبه که امروز به مکانی برای تجمع معتادان متجاهر تبدیل شده از خواسته های ما است که این مهم را همواره در جلسات به مسئو لان و دستگاه های اجرایی متولی گوشزد کرده ایم .
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کردستان بر اجرای دستور العمل مراقبت بعد از درمان و ترخیص از کمپ ها تأکیدو اظهار کرد اگر این دستورالعمل دراستان اجرایی شود ،کلید رفع بسیاری از مشکلات در حوزه اعتیاد می تواند قلمداد شود.
سرهنگ عباس نظری با بیان اینکه وضعیت کردستان دربحث اعتیاد یک وضعیت سفید است و این به آن معنا نیست که در امر مبارزه با این پدیده و مقابله با سودا گران مرگ کوتاهی شود افزود: پلیس توان جمع آوری معتادین را دارد ،اما متأسفانه ظرفیت نگهداری و تعداد کمپ های موجود جوابگو نیست و باید این ظرفیت دراستان با کمک دستگا ه های اجرایی افزایش یابد. در این نشست معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت : در حال حاضر ۹ هزار و ۴۷۳ نفر دراین استان تحت پوشش ۶۱ مرکز درمان سؤ مصرف مواد مخدر هستند که از این آمار ۳۸۰ نفر را بانوان تشکیل می دهند.
دکتر هومن نظری با اشاره به اینکه این مراکز از لحاظ بیمه ای تحت پوشش هستند و مراکز خصوصی هم در صورت عملکرد خوب تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.افزود: ۱۴ تخت ترک اعتیاد دریکی از مراکز درمان استان ویژه معتادین مواد مخدر صنعتی اختصاص یافته است.
درادامه این نشست دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با اشاره به تدوین و اجرای ۱۰۰۰ برنامه به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر درکردستان توسط سازمانهای مردم نهاد ، همایش ویژه تجلیل از فعالان عرصه مبارزه با اعتیاد برپایی نمایشگاههای عکس و تولیدات آثار بهبود یافتگان ربرگزاری مسابقات ورزشی ر اعزام سفیران اجتماعی و قهرمانان ورزشی ر اعزام سفیران اجتماعی و قهرمانان ورزشی به شهرها ربخشها و روستاهای استان رااز جمله برنامه های این هفته اعلام کرد.
سلیم کریمی از اعتیاد به عنوان چهار بحران اصلی در دنیا که بر اساس آمار موجود ۲۴۰ میلیون نفر در جهان به این بلای خانمانسوز آلوده شده اند نام برد و خاطر نشان کرد : پیشگیری از اعتیاد فقط کار دولت نیست بلکه مردم مهمترین مؤلفه فرهنگ سازی در راستای پیشگیری از اعتیاد هستند و باید درمردم باور و آگاهی لازم ایجاد شود که خود آنها اقدام به استعمال این مواد نکنند.

نسخه مناسب چاپ