تویسرکان نامزد کسب نشان جغرافیایی منبت در همدان
همدان- خبرنگار اطلاعات: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان گفت: شهرستان تویسرکان به عنوان نامزد کسب نشان جغرافیایی منبت استان همدان معرفی شده و با مساعدت رئیس سازمان میراث فرهنگی، اختصاص اعتبار برای ساخت نمایشگاه مبل در این شهرستان در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان در جمع خبرنگاران افزود: مسوولان مرتبط و تصمیم گیران در عرصه ملی پرونده شهرهای مختلف کشور را بررسی و با توجه به امتیازات شاخص‌های شهر ملایر آن شهر را به عنوان یکی از شهرهای ملی انتخاب کرد ه اند.
علی مالمیر ادامه داد: یکی از شاخص‌های مد نظر برای کسب این عنوان، تراکم کارگاه‌های تولید منبت در سطح شهر به عنوان شهر ملی (نه شهرستان) و مراکز فروش و فروشگاه‌ها،گردش مالی، وجود زیرساخت‌هایی چون شهرک تولیدی و نمایشگاه‌های منبت و کارگاه های منبت بود.
وی افزود: در حوزه منبت شهرهایی مانند ملایر، آباده، تویسرکان و قم فعالیت دارند و پیش از این، شهر آباده در استان فارس به‌ عنوان شهر دارای نشان جغرافیایی معرفی شده بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان به ظرفیت‌های موجود در منبت تویسرکان پرداخت و گفت: شهرستان تویسرکان نیز از ظرفیت بسیار بالایی در تولید منبت برخوردار است و سبک خاص خود را دارد، اما چون بیشتر کارگاه‌های تولیدی این شهرستان در روستاها و نه شهرها متمرکز است، می‌توان آن را یکی از دلایل عدم انتخاب نام برد.
وی یادآور شد: از طرف دیگر تعداد فروشگاه‌ها در سطح شهر بسیار محدود است و از زیرساخت‌هایی چون نمایشگاه برخوردار نیست، بنابراین امکان کسب عنوان شهر ملی را ندارد اما از امکان خوبی برای کسب عنوان پراهمیت نشان جغرافیایی برخوردار است.

نسخه مناسب چاپ