دعوت مراجع، مسئولان و نهادها از مردم برای حضور در راهپیمایی روز قدس
سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس‌ جمهوری با دعوت از همه مردم ایران برای حضور گسترده و باشکوه در راهپیمایی روز جهانی قدس و حمایت از مردم مظلوم فلسطین، اختلافات منطقه و جهان اسلام را به نفع صهیونیسم و تروریسم دانست و تاکید کرد: برای مهار صهیونیسم و تروریسم در منطقه، وحدت دنیای اسلام باید تقویت شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دیروز در جلسه هیات دولت‌، گفت: یکی از فرصت‌هایی که انقلاب اسلامی‌در ماه مبارک رمضان برای ما به وجود آورد، استفاده از آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس و احیای مساله فلسطین بود.
وی با بیان این‌ که موضوع فلسطین و قدس شریف از جهات مختلف برای ما، مسلمانان و جهانیان حائز اهمیت است، تاکید کرد: هم ملت ایران و هم مسلمانان و سایر ملت‌های جهان به روز قدس به عنوان روزی که جهان موضوع فلسطین را فراموش نکند، احترام می‌گذارند.
روحانی با بیان این ‌که طی ۷۰ سال اشغال فلسطین، مردم منطقه و به ویژه مردم فلسطین و همسایگان این سرزمین در رنج و عذاب و تجاوز رژیم ظالم، جنایتکار و غاصب صهیونیستی و رژیم آپارتایدی هستند که بر مبنای نژادی‌، حکومت غاصبانه می‌کند، افزود: مساله فلسطین را نمی‌توان به هیچ عنوان فراموش کرد؛ گرچه صهیونیست‌ها در سال‌های اخیر با ترویج تروریسم در منطقه و مشکلاتی که برای مردم منطقه بوجود آوردند، به دنبال این بودند که موضوع فلسطین به فراموشی سپرده شود.
رئیس جمهوری با تاکید بر این ‌که روزجهانی قدس روز احیای مساله فلسطین است تا همه افکار عمومی‌جهان را متوجه آن کند، تاکید کرد: مساله فلسطین موضوع یک ظلم بزرگ و نابخشودنی و آوارگی بزرگ یک ملت است و ریشه بسیاری از مشکلات و معضلاتی که در منطقه داریم از آن نشات می‌گیرد.
وی گفت: امروز کمتر پیش می‌آید که صهیونیست‌ها در پشت یا روی پرده در اختلافاتی که در میان کشورهای منطقه است، مداخله نداشته باشند.
رئیس‌جمهوری با بیان این‌ که امروز موضوع تروریسم در منطقه، جهان را تحت فشار قرار داده و سبب نگرانی همگان شده است، اظهار داشت: تروریست‌هایی که در منطقه مجروح می‌شوند در بیمارستان‌های رژیم صهیونیستی مداوا می شوند‌،تروریست‌ها را مسلح می‌کنند و به نفع آنها در منطقه بمباران‌هایی انجام می‌دهند و آشکار و روشن است که آنان حامی‌تروریسم در منطقه هستند. وی تاکید کرد: ما امروز باید هم در بیان و شعار و هم از لحاظ مادی و معنوی از ملت مظلوم فلسطین حمایت کنیم و هم در مقام عمل باید اقداماتی انجام دهیم که نقشه‌های صهیونیسم را در این منطقه دچار مشکل کند. روحانی افزود: بی‌تردید اختلاف میان کشورهای منطقه و دنیای اسلام مانند اختلاف میان ایران و عربستان، قطر و عربستان، یمن وعربستان و همچنین مصر و ترکیه در نهایت به نفع صهیونیسم جهانی و اسرائیل غاصب است.
رئیس جمهوری اظهار داشت: اگر می‌خواهیم صهیونیسم را در منطقه مهار کنیم باید در دنیای اسلام وحدت ایجاد شود و اختلافات را حل کنیم و بدانیم دمیدن در اختلافات به نفع صهیونیست‌ها است.
رئیس جمهوری با بیان این که باید اختلافات و معضلات منطقه توسط کشورهای منطقه حل و فصل شود، افزود: باید با زبان برادرانه و دوستانه بر مبنای منافع بلند مدت منطقه از طریق گفتگو و راه حل‌های سیاسی مسائل منطقه را رفع کنیم و این آن چیزی است که رژیم صهیونیستی نمی‌خواهد.
روحانی تاکید کرد: هرچه فعالیت تروریسم در منطقه افزایش یابد، به نفع صهیونیست‌ها خواهد بود چرا که همه اموال، ذخایر و نیروی انسانی کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم صرف خواهد شد و رژیم صهیونیستی با خیال راحت به تجاوز خود ادامه می دهد و موضوع فلسطین کم کم به عنوان موضوع دوم در جهان اسلام مطرح می‌شود.
وی با بیان این که مبارزه با تروریسم‌‌، علیه صهیونیست‌ها و به نفع جهان اسلام است، اظهار داشت: ایران به مردم عراق برای مبارزه با تروریسم کمک کرده است و امیدواریم به زودی موصل آزاد شود و آزادی موصل به عنوان رمز پیروزی ملت‌های منطقه در برابر توطئه تروریست‌ها باشد و روز جشن برای همه ملت‌هایی باشد که علیه تروریسم در حال مبارزه هستند.
روحانی گفت: ایران به عنوان یک هدف اصلی برای صلح و ثبات منطقه به همه ملت‌هایی که با تروریسم مبارزه می‌کنند، کمک و از آنان حمایت می‌کند. رئیس جمهوری افزود: ایران اجازه نمی‌دهد تروریسم در منطقه گسترش پیدا کند واگر اربابان تروریسم تصمیم گرفتند میدان فعالیت تروریست‌ها را به سرزمین مقدس ایران بکشانند، باید بدانند که ایران نه به تروریست‌ها و نه به اربابان آنها این اجازه را نخواهد داد. وی اظهار داشت: از ابتدا اعلام کردیم موشک‌های ما دفاعی است و از کسی برای قدرت دفاعی خود اجازه نمی‌گیریم.
روحانی با بیان این که تصمیم ایران برای مبارزه با تروریسم یک تصمیم ارگانی، جناحی و فردی نیست بلکه تصمیم همه ملت ایران است، افزود: اقدام علیه مقر تروریست‌ها تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است و حتی اختیارات بالاتر از این اقدام هم به نیروهای مسلح خود داده ایم. ما اجازه نخواهیم داد که تروریست‌ها بخواهند ایران را میدان تاخت و تاز خود قرار بدهند و اربابان آنها هم باید بدانند که ایران با سایر کشورهای منطقه تفاوت دارد.
رئیس جمهوری تاکید کرد: حاکمان جدید در آمریکا هم باید کاملا بدانند اینجا ایران است و اگر تصور کردند می‌توانند ملت ایران را با لایحه و طرح جدید و اقداماتشان در سنا و کنگره تحت فشار قرار دهند، دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند.
وی افزود: ظاهرا حاکمان جدید در آمریکا باید توجه داشته باشند مردم ایران در برابر هرگونه تهدید و فشار پاسخ متناسب خواهند داد؛ ملت ایران نه ساکت می‌ماند و نه تهدید و فشار را تحمل می‌کند و پاسخ متناسب می‌دهد، کما این که در مواقع دیگر هم این پاسخ را داده است.
دعوت مراجع
آیت‌الله العظمی‌جوادی آملی از مراجع تقلید در پیامی، آحاد ملت ایران را به حضور گسترده در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت کردند و اظهار داشتند: حضور در «راهپیمایی روز قدس»، هم امنیت داخلی را تضمین می‌کند، هم امان مسلمانان را حفظ می‌کند، هم امنیت و امان «قدس» را تامین می‌کند، هم امنیت و امان فلسطینی‌های مطرود و مظلوم را تامین می‌کند و هم استکبار و صهیونیست را محکوم و مخذول می‌کند.‌ آیت‌الله العظمی‌نوری همدانی هم در پیامی‌بر حضور مردم در روز قدس تاکید کردند و از ملت مسلمان ایران و همه آزادیخواهان جهان خواستند در این روز به میدان بیایند.‌در بخشی از این پیام آمده است: بر مردم مسلمان و متحد ایران اسلامی‌و کل آزادیخواهان جهان لازم است در روز قدس به میدان بیاییند و با شکوه، شعور و مشت‌های گره کرده، حرکت کنند. این مبارزه و این فرهنگ، فرهنگ از بین بردن رژیم صهیونیستی دوام دارد و ان شاالله این توفیق برای همه مسلمان‌ها حاصل و این غده سرطانی با توفیق پروردگار متعال نابود خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ما،اعضای هیات دولت هم دیروز در پایان جلسه خود، با اشاره به اهمیت روز جهانی قدس، از مردم برای حضور در راهپیمایی این روز دعوت کردند.
حاج سید حسن خمینی یادگار گرامی‌امام هم روز جهانی قدس را گرامی‌داشت.
به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:
روز قدس‌، روز دفاع از مظلوم است. روز اعلام انزجار از ظلم و ستم است و ظلم سر منشأ تمامى بدى‌ها و زشتى‌هاست. عدالتخواهان‌، ظلم را در هیچ کجا بر‌نمى‌تابند و به همین دلیل هرگز بر زخم فلسطین و درد کهنه‌ى فلسطینیان چشم نمى پوشند.
دعوت نهادها وسازمان‌های مختلف
در بیانیه جامعه روحانیت مبارز به این مناسبت آمده است: به عنوان قطره ای از دریای توفنده ملت ایران، مردم را به شرکت در نمایش عزم و آگاهی در «راهپیمایی روز جهانی قدس» فرامی‌خواند. ایرانیان مؤمن و هوادار مظلوم، مانند همیشه، در میدان ستم ستیزی پیشگام خواهند بود و با سردادن فریاد آگاهی و اقتدار، از آرمان‌ والای امام خمینی و خلف صالحش حمایت خواهند کرد.‌در پیام حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات آمده است:
اینک که برخی از کشورهای مرتجع و عوامل مزدور استکبار، طوق بندگی غاصبین را به گردن انداخته و جنگ نیابتی اشغالگران قدس شریف را علیه کشورهای مسلمان در یمن، عراق، سوریه و سایر بلاد اسلامی‌در پیش گرفته‌اند، برماست که مبارزات مردم مظلوم فلسطین و حماسه‌های جاودان شهیدان مدافع حرم را ارج نهاده و بار دیگر، با شرکت در راهپیمایی دشمن شکن روز جهانی قدس همگام با تمامی‌ملت‌های بیدار، شعار سرنگونی اسرائیل جنایت پیشه را سردهیم.
کمیته حمایت از انقلاب اسلامی‌مردم فلسطین در نهاد ریاست جمهوری،جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت امور خارجه، جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی،جمعیت ایثارگران،مجمع التقریب مذاهب‌،اتحادیه بین المللی سازمان‌های غیر دولتی حامی ملت فلسطین،خانه احزاب ایران،جهاد دانشگاهی،حزب مردمسالاری،شورای نگهبان،حزب موتلفه اسلامی،سازمان حج و زیارت،بنیاد ۱۵ خرداد،جامعه اسلامی مهندسین،ستاد اجرایی فرمان حضرت امام،سازمان اداری و استخدامی کشور و جامعه اسلامی دندانپزشکان هم در پیام‌ها و بیانیه ای جداگانه مردم مومن وروزه دار کشورمان را به حضور هرچه گسترده تر در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت کردند.

نسخه مناسب چاپ