ارائه تسهیلات جدید گمرکی برای صادرکنندگان از ۱۷ تیر
سازمان گمرک بر اساس بخشنامه ای که به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده و از ۱۷ تیر اجرایی خواهد شد، تسهیلاتی را برای صادرکنندگان در نظر گرفته است .
به گزاش ایرنا به نقل از سازمان گمرک، پس از اجرایی شدن بخشنامه فوق در گمرکات، محموله اظهارنامه‌های صادراتی کنترل سطح یک (سبز) و دو(زرد) یا اظهارنامه‌های صادراتی متقاضی ارزیابی در محل که در سطح سه قرار گرفته اند نیازی به ورود به گمرک مبدا ندارند، موضوعی که زمان و هزینه زیادی را برای صادرکنندگان ایجاد کرده بود و حالا با تسهیلات جدید مستقیم به مرزهای خروجی هدایت می شوند.
در تسهیلات جدید فرآیند توزین که پیش از این در گمرک مبدأ انجام می شد و معطلی فراوانی برای کامیون‌ها ایجاد کرده بود،هم حذف شده است و آنها می توانند پس از بارگیری از انبار بدون معطلی، مستقیما به مرزهای خروجی حرکت کنند.
گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه جدید به صادرکنندگان مسیر سطح دو (زرد) این امکان را داده است که بررسی اظهارنامه و مدارک اسنادی تنها در گمرک مبدأ انجام شود و در گمرک مقصد دیگر نیازی به بررسی نخواهد بود.
این اقدام به صرفه جویی زمان برای صادرکنندگان کمک خواهد کرد. برای حامل‌های سطح‌های یک (سبز) و دو (زرد) از این پس نیازی به الصاق پلمب نیست و این فرآیند از این دو مسیر حذف شده است و آنها می توانند بدون پلمب به سمت مرزهای خروجی بروند. کالای صادراتی در مرز مورد ارزیابی کارشناسان گمرک قرار می‌گیرد و در صورت لزوم پلمب و از مرز خارج می شود، این روند معطلی کالای صادراتی را از مبدأ تا مرز به حداقل می رساند و دیگر نیازی نیست کالا یک بار در گمرک داخلی پلمب شده و بار دیگر در مرز مورد بررسی قرار گیرد و پروانه صادرکننده در مرز خروجی صادر می شود.

نسخه مناسب چاپ