امروز در تاریخ
شهادت ۷۲ تن از برجستگان جمهوری اسلامی
هفتم تیر ۱۳۶۰ انفجار بمبی که در یک کیف دستی قرارداده شده بود مقر دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در تهران را ویران کرد که ضمن آن ۷۲ تن از برجستگان جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسیدند.
این بمب درجریان نشست مقامات حزب منفجر شده بود. آیت الله سیدمحمد حسینی بهشتی رئیس قوه قضایی و دبیر کل حزب، چهار عضو کابینه و ۲۷ نماینده وقت مجلس ازجمله شهیدان این توطئه بودند.
———————————
پناهنده شدن امپراتور شکست خورده هند به ایران
بیست و هشتم ژوئن سال ۱۵۴۰ میلادی به دربار قزوین- پایتخت آن زمان ایران- خبر رسید که همایون شاه امپراتور هند قصد پناهنده شدن به ایران (دربار شاه طهماسب صفوی) را دارد. همایون شاه در جنگ هفدهم ماه می آن سال، از یک خان پشتون (افغان) شکست خورده بود و چون در دهلی هم معارضان و مخالفان فراوان داشت ترجیح داده بود که به ایران بیاید و پناهنده شود.
شاه طهماسب یکم پس از ورود همایون شاه به قزوین و دیدار و مذاکره، سپاهی در اختیار او قرار داد و همایون شاه با کمک این سپاه، تاج و تخت خود را بازیافت و این امر به بسط نفوذ فرهنگی ایران در هند انجامید که بیش از دو قرن (تا سلطه انگلیسی ها بر هند) ادامه داشت.

قائم مقام در باغ نگارستان اعدام شد!
در این روز در سال ۱۸۳۵ میلادی به دستور محمد شاه قاجار، میرزا ابوالقاسم قائم مقام صدر اعظم وقت ایران را که خود او بارها گفته بود که سلطنتش را مدیون کاردانی وی می داند تنها به این سبب که در صدد تغییر فرمانده گارد سلطنتی برآمده بود در باغ نگارستان خفه کردند، زیرا شاه سوگند خورده بود که خونش را نریزد!.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ