غرش موشک‌های ایرانی؛ وحشت در اردوگاه دشمن
۶ موشک ۶ پیام
بخش دوم و پایانی
 

شلیک موشک به سوی مقرهای فرماندهی داعش در دیرالزور سوریه، حاوی شش پیام مهم است، پیام‌هایی که حتما تاکنون مخاطبانش به خوبی آن را دریافت کرده‌اند.به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین دلیریان در یادداشتی نوشت: نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اقدامی مهم، ۶ فروند موشک بالستیک به سوی مواضع مهم متعلق به تروریست‌ها در استان دیرالزور سوریه شلیک کرد و این موشک‌ها با دقت بالایی به اهداف برخورد کردند.از نظر نگارنده، این اقدام سپاه دارای ۶ پیام مهم است که در ذیل به آنها اشاره می‌شود:
پیام اول: انتقام
سپاه پاسداران پس از حملات تروریستی کور به مجلس شورای اسلامی و حرم امام که گروهک تروریستی داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته بود، اعلام کرده بود که حتما به این اقدام تروریستی پاسخی قاطع خواهد داد.همان زمان، سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه نیز در گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کرد: به این اقدام تروریست‌ها و حامیان‌شان “پاسخ سختی” خواهیم داد.پس از اعلام این موضوع، دادن پاسخی قاطع به تروریست‌ها در دستور کار سپاه قرار گرفت و سپاه پاسداران در عملیاتی بی‌سابقه و بسیار حساس، با شش فروند موشک بالستیک، پاسخی درخور به آن اقدام تروریستی در تهران داد.
در این عملیات، شش فروند موشک بالستیک ذوالفقار و قیام به سوی مواضع تروریست‌ها در استان دیرالزور سوریه شلیک شد. مواضعی که هدف موشک‌های نقطه‌زن سپاه قرار گرفت، مقرهای فرماندهی کنترل میادین نبرد داعش و همچنین محل‌های نگهداری تجهیزات لجستیکی آنها، در سطح استان دیرالزور سوریه بود.حملات موشکی سپاه، بنا بر گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، منجر به هلاکت شمار زیادی از تروریست‌های تکفیری و نابودی بخش زیادی از توان لجستیکی آنها شده است؛ گفته شده که از جمله کسانی که در این حملات کشته شده است، داماد ابوبکر البغدادی سرکرده داعش بوده است.این، پیام روشنی به گروهک تروریستی داعش بود که تهران، لندن و پاریس نیست و سپاه انتقام سختی از تروریست‌ها بابت اقدامات‌شان خواهد گرفت.
پیام دوم: موشک‌های آماده شلیک
یکی از مهمترین پیام‌های عملیات موشکی سپاه علیه تروریست‌های داعشی، این بود که سپاه برای انجام هر گونه عملیات موشکی مشابه، موشک‌هایی دقیق و نقطه‌زنی بسیاری در اختیار دارد. در دنیای کنونی که عصر جنگ‌های نیابتی و غیرنیابتی است و تهدیدات، لحظه به لحظه علیه کشورهای مستقل افزایش پیدا می‌کند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داد که در حوزه امنیت ملی کشورمان، دست روی ماشه است. سپاه که، پیش از این نیز با رونمایی از چندین شهر موشکی زیرزمینی، حجم انبوهی از موشک‌های بالستیک خود را به نمایش گذاشته بود، نشان داد که در مقابله با هر دشمنی، با استفاده از موشک‌های خودش، جدی است، موشک‌هایی با کاربردهای متنوع که هر کدام می‌تواند در ماموریت‌های مختلفی با سرهای جنگی متفاوتی حضور داشته باشند.
پیام سوم: دقت بالای موشک‌ها
در بخش نظامی این عملیات، سپاه موضوعی بسیار مهم را به اثبات رساند و آن، اثبات دقت بالای موشک‌هایش بود. اگر چه سپاه پاسداران از اصابت دقیق موشک‌هایش به اهداف از پیش تعیین شده، اطمینان کامل داشت اما برای اینکه این موضوع را مستندسازی کرده و به تصویر بکشد، قبل از شلیک موشک‌ها، پهپادهای خود را از حومه دمشق به دیرالزور اعزام کرده و این پهپادها مشغول گشت‌زنی بالای سر اهدافی شدند که قرار بود موشک‌ها به آنجا اصابت کنند که نهایتا، روز گذشته فیلم اصابت تعدادی از موشک‌ها به اهدافی در شهر المیادین، منتشر شد.در فیلم‌های منتشره، واضح است که با رسیدن موشک‌ها به اهداف، پهپادهای سپاه به راحتی لحظات تاریخی اصابت موشک‌ها به مقرهای داعش را ثبت کردند، اهدافی که شامل ساختمان‌های فرماندهی داعش در استان دیرالزور بودند.سپاه پاسداران در این عملیات از موشک‌های ذوالفقار و قیام استفاده کرده است که هر دوی این موشک‌ها، بالستیک هستند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.موشک بالستیک ذوالفقار، موشکی زاویه پرتاب است که بردی معادل ۷۰۰ کیلومتر دارد. این موشک برای رسیدن به هدف از سوخت جامد مرکب بهره جسته و در مهمترین بخش، از سرجنگی قابل هدایت تا لحظه پایانی اصابت به هدف، برخوردار است.در سوی دیگر میدان، موشک بالستیک قیام، موشکی سوخت مایع و بدون باله است که جمهوری اسلامی ایران این موشک را مخصوص زدن پایگاه‌های آمریکا در منطقه تولید انبوه کرده و تحویل نیروی هوافضای سپاه داده است.این موشک، از دقت بالایی برخوردار بوده و اخیرا نیز تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد، این موشک نیز به سر جنگی قابل هدایت تا لحظه اصابت (هدایت پایانی مسیر) تجهیز شده است.دو موشک میان بردی که در این عملیات توسط نیروی هوافضای سپاه استفاده شد، تنها بخش کوچکی از تنوع موشکی سپاه بودند.
پیام چهارم: توان بالای صنعت موشکی
جالب است بدانید که موشک ذوالفقار که سپاه در عملیات یکشنبه شب از آن برای هدف قراردادن مواضع داعش در سوریه، استفاده کرد، ۳۱ شهریور ماه سال ۹۵ رونمایی شده بود. چند روز بعد یعنی در ۴ مهرماه سال ۹۵، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خط تولید انبوه موشک ذوالفقار را افتتاح کرده و رسما کار تولید انبوه این موشک، آغاز شد.از زمان آغاز به کار خط تولید موشک ذوالفقار تا روزی که سپاه این موشک‌های کارآمد را به سوی مواضع داعش شلیک کرد، ۸ ماه طول کشیده است؛ این به معنای آن است که ایران توان بالایی در تولید انبوه انواع موشک‌های بالستیک با همه ریزه‌کاری‌هایش را دارد، چه اینکه یک موشک را می‌تواند در حدود ۸ ماه تولید کرده و انبوهی از آن را تحویل یگان شلیک کننده بدهد و همان موشک، با دقتی بسیار بالا در یک عملیات موشکی مورد استفاده قرار گیرد. موشک که می‌گوییم، غالب افراد بدنه‌ای با یک سر جنگی را تصور می‌کنند و به آن موشک می‌گویند، حال اینکه موشک، این پوسته نیست بلکه یک اجتماع بزرگ از تکنولوژی‌ها در سطوح مختلف از جمله سوخت، موتور، بدنه، رایانه‌ها و ژیروسکوپ‌ها، سرجنگی، مواد منفجره، بمبچه‌ها (در نسخه‌های بارانی)
و . . . را شامل می‌شود. تولید همه‌ این لوازم برای سوار کردن روی یک موشک، نیازمند زیرساخت‌هایی مدرن و بسیط است که وزارت دفاع به‌عنوان کننده این کار، این زیرساخت‌ها را دارا بوده و امروز نه تنها چندین موشک، بلکه انبوهی از این موشک و سایر موشک‌ها را تولید و تحویل نیروی هوافضای سپاه داده است.
پیام پنجم: آمریکا و پایگاه‌هایش
شاید روشن‌ترین پیام از حمله موشکی سپاه به مواضع تروریست‌ها در سوریه، برای کسانی بود که همواره جمهوری اسلامی ایران را تهدید به حمله نظامی می‌کنند. شاید بتوان آمریکا و رژیم صهیونیستی را در زمره اصلی‌ترین این دشمنان قرار داد.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها اعلام کرده که در صورت وقوع هر تهاجمی از سوی آمریکا، تمام پایگاه‌های نظامی این کشور در سطح منطقه را هدف قرار خواهد داد. این تهدید سپاه، آنقدر جدی است که یک موشک بالستیک و دقیق نیز با برد ۸۰۰ کیلومتر برای عملیاتی‌کردن این تهدید در صورت لزوم، ساخته شده و انبوهی از آن با نام «موشک بالستیک قیام» تحویل نیروی هوافضای سپاه شده است.اکنون،‌ آمریکا در سطح منطقه، قریب به ۳۰ پایگاه نظامی دارد؛ پایگاه‌هایش در قطر، امارات، عربستان، کویت، افغانستان، بحرین، عمان و . . . ، همگی در تیررس انواع مختلفی از موشک‌های سپاه هستند و حالا با عملیات موشکی اخیر، آمریکا به عینه دیده که توان موشکی و دقت موشک‌های سپاه برای تحقق این امر تا چد حد بالاست و سپاه چگونه می‌‌تواند از هر جای کشور، به سوی مواضع دشمن، موشک شلیک کند.
پیام ششم: ملت‌های منطقه
شاید بتوان، یک بخش از مخاطب پیام‌ حملات موشکی سپاه به مواضع داعش در سوریه را، ملت‌های منطقه دانست. سپاه در واقع به ملت‌های منطقه و آزادگان جهان این پیام را داد که ایران در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، هنوز به آرمان‌های خود با قدرت پایبند بوده و لحظه‌ای در دفاع و مبارزه با ظالمان، درنگ نمی‌کند، چه اینکه پیش از این در حوزه‌های مختلف با تروریست‌ها مقابله کرده بود.سپاه پاسداران با حمایت از گروه‌های مقاومت اسلامی در سطح منطقه و حملات موشکی به مواضع داعش در سوریه، اثبات کرد که نه تنها دست از مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌ها نکشیده است، بلکه عزمی راسخ‌تر در این حوزه داشته و روز به روز برای ریشه‌کن کردن تروریست‌های دست‌ساز آمریکا و مرتجعین منطقه، جدی‌تر می‌شود.
عملیات مستقیم ایران علیه داعش «شجاعانه» بود
«امین حطیط» ضمن «شجاعانه» توصیف کردن عملیات نظامی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران علیه داعش در سوریه، گفت: عربستان سعودی و آمریکا پیام تهران را دریافت کردند.سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در انتقام از عاملان حوادث جنایتکارانه تکفیری‌های داعش در تهران، مواضع این گروه تروریستی را در «دیرالزور» سوریه هدف شلیک موشک قرار دادند. طبق اعلام سپاه پاسداران، این عملیات که به عملیات «لیلة القدر» نام یافته، با موفقیت انجام شده و ضربات مهلکی را بر پیکره تکفیریهای داعش وارد آورده است. عملیات «لیلة القدر» سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در همان دقایق اولیه انجام عملیات، بازتاب وسیعی در رسانه‌های منطقه ای و بین المللی داشت؛ بازتاب‌هایی که هم اکنون نیز ادامه دارد. با این حال، با وجود گذشت ۱۲ساعت از انجام این عملیات، سران غربی ـ عربی همچنان به سکوت عجیب خود در قبال آن ادامه می‌دهند. به نظر می رسد که در این میان، سران سعودی و آمریکایی بیش از هر طرف دیگری، مخاطب پیام‌های مقتدرانه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بوده‌اند. شاهزادگان ناپخته و قدرت طلب سعودی که تا پیش از این، یاوه سر می‌دادند و جمهوری اسلامی را به کشاندن میدان‌های جنگ به داخل ایران تهدید می‌کردند، اکنون به خوبی دریافتند که هرگونه تلاش مذبوحانه آنها برای عملیاتی ساختن تهدیدات شیطانی آنها نتیجه ای جز وارد شدن ضربات مهلک و جبران ناپذیر به عناصر دست نشانده‌شان در نقاط مختلف منطقه نیست. در همین ارتباط خبرنگار مهر گفتگویی را با « امین الحطیط» کارشناس و تحلیلگر رسانه ای انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد:
– اخیرا سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران مواضع تروریست‌های تکفیری داعش در «دیرالزور» سوریه را هدف حملات موشکی قرار داده است. شما این عملیات را چطور ارزیابی می کنید؟
* عملیات نظامی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران علیه تروریست‌های تکفیری داعش در سوریه یک عملیات راهبردی بود که البته دارای ابعاد مختلفی در تمامی زمینه‌هاست. این عملیات ضربات سهمگینی را بر پیکره تروریست‌های تکفیری داعش وارد آورد و مقادیر زیادی از تسلیحات و مهمات در نزد آنها را نیز نابود کرد. جمهوری اسلامی ایران با انجام این عملیات، تلاش کرد تا پیام‌های مختلفی را به طرف‌های مختلف مخابره کند و البته این کار را نیز به خوبی انجام داد.
– از دیدگاه شما حمله موشکی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به مواضع تکفیریها در دیرالزور سوریه حامل چه پیام‌هایی می تواند برای حامیان تروریسم در منطقه و جهان باشد؟
* جای هیچ تردیدی نیست که چنین اقدامی از سوی ایران، کشورهای دیگر را وادار می کند تا نسبت به رویکرد خصمانه خود در قبال تهران تجدید نظر کنندهمانگونه که گفتم جمهوری اسلامی ایران با این حمله موشکی پیام‌هایی را خطاب به طرف‌های مختلف مخابره کرد. این پیام‌ها خطاب به نیروهای خارجی مستقر در خاک سوریه و همچنین طرفهایی بود که در این کشور جنگ افروزی می‌کنند. بدون شک این حمله پیامی خطاب به ایالات متحده آمریکا و رژیم اسرائیل بود. جای هیچ تردیدی نیست که چنین اقدامی از سوی ایران، کشورهای دیگر را وادار می کند تا نسبت به رویکرد خصمانه خود در قبال تهران تجدید نظر کنند. زمانی که ایران پس از چند سال برای اولین بار اقدام به حمله موشکی مستقیم می کند، این بدان معناست که معادلات منطقه ای وارد مرحله جدیدی شده است. رهبران ایرانی نشان دادند که از شجاعت کافی برای ورود به میدان نبرد بدون هیچ ترس و واهمه ای از دیگران، برخوردار هستند. نکته بعدی این است که ایران با اقدام نظامی خود در سوریه تلاش کرد تا از منافع استراتژیک خود که در گروه مبارزه با تروریسم است، دفاع کند.
– به نظر شما واکنش آینده احتمالی مقامات رژیم سعودی به عملیات سپاه پاسداران چگونه خواهد بود؟ آیا سعودیها پیام حمله موشکی ایران به تکفیریها را دریافت می کنند و یا حمایتهایشان را از آنها بیش از پیش گسترش می دهند؟
* بدون شک اقدام نظامی مستقیم جمهوری اسلامی ایران علیه تروریست‌های تکفیری، طرف‌هایی همچون عربستان سعودی را که دارای رویکرد خصمانه در قبال تهران هستند، به فکر واخواهد داشت. آنها به دنبال این اقدام، باید در رویکرد خود در قبال تهران تجدیدنظر کنند. استنباط من این است که عربستان سعودی رویکرد خود در قبال ایران را تغییر خواهد داد و به سمت و سوی افزایش حمایتهای خود از تکفیریهای داعش پیش نخواهد رفت .واقعیت این است که عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا تا به امروز، حمایت‌های خود از تروریست‌های تکفیری داعش را به حداعلاء رسانده‌اند و بیش از این نمی‌توانند جلو بروند. علاوه بر این، در حال حاضر تروریست‌های داعش در منطقه در حال متحمل شدن شکست سنگینی بوده و در یک کلام در حال فروپاشی هستند. بنابراین انتظار نمی‌رود که آمریکایی‌ها و سعودیها حمایتهایشان از داعشِ در حال فروپاشی را افزایش دهند.
– پس از انجام عملیات لیلة القدر سپاه پاسداران علیه تروریست‌های تکفیری داعش در دیرالزور سوریه شاهد آن هستیم که رسانه‌های سعودی به صورت کاملا سازمان یافته ای، سکوت پیشه کرده‌اند. علت اصلی سکوت رسانه‌ای سعودیها در قبال عملیات مقتدرانه سپاه از دیدگاه شما چیست؟
* آمریکایی‌ها به خوبی دریافتند که هرچقدر هم حجم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران افزایش یابد، این اقدام هیچ تأثیری در رویکرد تهران مبنی بر تقویت بنیه دفاعی نخواهد داشت.ایالات متحده آمریکا پس از عملیات موشکی جمهوری اسلامی ایران در دیرالزور سوریه این پیام را دریافت کرد که تلاش‌هایش برای متوقف ساختن برنامه موشکی ایران تاکنون بی فایده بوده است و در آینده نیز فایده ای نخواهد داشت. آمریکایی‌ها دریافتند که ایران از هیچ اقدامی برای تقویت بنیه دفاعی و موشکی خود دریغ نخواهد کرد. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که ایران با عملیات نظامی خود در سوریه، تهدیدات آمریکایی‌ها را به سخره گرفت و آنها را تحقیر کرد. ایران در مقابل تهدیدهای آمریکایی‌ها مبنی بر لزوم متوقف ساختن برنامه موشکی، اقدام شجاعانه‌ای را انجام داد.

نسخه مناسب چاپ