برای مقابله با گرمای هوا و کنترل مصرف انرژی
ساعات کار ادارات ۹ استان تغییر می‌کند
دستگاه‌های اجرایی موظف شدند به منظور مدیریت برق مصرفی تجهیزات سرمایشی، دمای محیط کار را حداقل روی ۲۵ درجه سانتیگراد تنظیم کنند
 

هیات دولت با هدف مدیریت مصرف برق در تابستان، به استانداران ۹ استان که شهرهای زیر مجموعه آنها دمای بالاتر از ۴۵ درجه دارند، این اختیار را داد که ساعات کار فعالیت دستگاه‌های اجرایی در استان‌های خود را تغییر دهند.
اعضای هیات دولت در جلسه دیروز خود با عنایت به گرمای بیش از حد هوا و لزوم مدیریت مصرف برق توسط ادارات دولتی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و نهادهای عمومی ‌غیردولتی، برای گذر از اوج مصرف در تابستان امسال‌، با جابه‌جایی ساعات کار به منظور استفاده از تمامی ‌ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی موافقت کرد.
به موجب این تصمیم، دولت به استانداران در تمامی‌شهرهای استان‌های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و همچنین در شهرهایی از استان‌های کرمان، فارس، یزد، ایلام و سمنان که دمای بالاتر از ۴۵ درجه دارند،اختیار داد بنا بر تشخیص شرکت‌های توزیع نیروی برق، ساعات شروع و پایان کار ادارات و دستگاه‌های مشمول را به ساعت۶:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ تغییر دهند.
هیات وزیران همچنین تمامی وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و سایر نهادهای عمومی‌غیر دولتی و بنگاه‌های تولیدی را مکلف کرد نسبت به تولید برق با استفاده از مولدهای اضطراری خود در ساعات ۱۲ تا ۱۶ در ماه‌های تیر و مرداد اقدام کنند.
دستگاه‌های مذکور همچنین موظف شدند در فصل تابستان به نحوی در مصرف انرژی برق مدیریت کنند که مصرف آنها نسبت به مدت مشابه در سال قبل حداقل ۱۰ درصد کاهش یافته و به منظور مدیریت برق مصرفی تجهیزات سرمایشی، دمای محیط کار حداقل ۲۵ درجه سانتیگراد تنظیم و سیستم‌های سرمایشی و روشنایی پس از پایان وقت اداری از مدار خارج شوند.
همچنین با تصویب دولت، مبلغ ۵۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور اجرای طرح ساماندهی، جابه جایی اختیاری و تثبیت روستاهای هلیله و بندرگاه استان بوشهر اختصاص یافت.
در ادامه این جلسه، دولت در چارچوب سیاست‌های خود مبنی بر حفظ و حمایت از توان فنی و اجرایی شرکت‌ها به منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از اجرای روش متداول فرآیند تشخیص صلاحیت، طی شرایطی با تمدید گواهینامه تشخیص صلاحیت شرکت‌های مهندسین مشاور و پیمانکار به مدت چهار سال موافقت کرد.
هیات وزیران همچنین با اعلام نظر در باره تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس‌، نماینده خود را در این زمینه تعیین کرد.

نسخه مناسب چاپ