توانیر خواستار صرفه‌جویی ۱۰ درصدی برق ادارات شد
مدیرعامل شرکت توانیر از دولت خواست که ادارات و نهادهای وابسته به خود را به ۱۰ درصد صرفه‌جویی و مدیریت مصرف برق موظف کند.
آرش کردی در گفتگو با فارس گفت:مصرف برق در کشور به نسبت پارسال در زمان پیک ۳ر۹درصد و از ابتدای سال تاکنون ۶ر۸ درصد رشد داشته است.
وی افزود: پیک مصرف برق در بسیاری از مناطق جنوبی کشور مثل سیستان و بلوچستان، کرمان و خوزستان در اواسط تابستان رخ می‌داد و در حال حاضر انتظار داریم که این اتفاق بیافتد، اما نکته اساسی این است که در بهار امسال از اعداد و ارقام مصرف برق تابستان پارسال در استان‌های جنوبی عبور کردیم و این وضعیت هشدار است.
مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: در حال حاضر تولید برق در کشور مشکل خاصی ندارد و ۴۹ هزار و ۷۰۰ مگاوات را می‌توانیم تأمین کنیم، اما نگرانی ما از روند افزایشی مصرف برق است که اگر در تابستان و مطابق آن الگویی که در سال گذشته داشتیم افزایش مصرف داشته باشیم، یک مقدار نگران‌کننده است و باید مدیریت مصرف را بیشتر اعمال کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که مردم به چه میزان باید صرفه‌جویی کنند که از پیک تابستان بدون خاموشی عبور کنیم، گفت: انتظار ما از مردم برای صرفه‌جویی برق بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد نیست. بنابراین از مردم درخواست داریم که از ساعت ۱۱ ظهر تا ساعت ۱۶ از وسایل غیرضروری استفاده نکنند و دمای مصرف کولر را بر روی ۲۴ درجه تنظیم کنند.نامبرده با اشاره به اینکه این موارد مربوط به مشترکان عادی و خانگی است، گفت: اقداماتی برای کاهش مصرف برق با همکاری صنایع،بخش کشاورزی و اداری صورت گرفته و از دولت خواسته‌ایم که کمک کند.
وی تاکید کرد: از دولت همچنین خواسته‌ایم که تغییر ساعات اداری را در استان‌های گرمسیر به استانداران ابلاغ کند که البته استانداران مجوز کلی این موضوع را دارند و می‌توانند برای آن اقدام کنند. استفاده از مولدهای خودتأمین هم می‌تواند کمک خوبی به کاهش مصرف داشته باشد و البته توانیر برق این مولدها را به صورت تضمینی خریداری می‌کند.
وی در پاسخ به این سوال که ذخیره برق در حال حاضر چه میزان است، اظهار داشت: ذخیره برق در حال حاضر وضع نامطلوبی نیست، اما زیر استاندارد است، بنابراین نگرانی ما رشد مصرف در ۲ هفته آینده است که ضریب ذخیره کاهش می‌یابد،البته در حال حاضر مسئله اصلی صنعت برق ذخیره تولید آن نیست، بلکه ظرفیت شبکه‌های انتقال برق و توزیع و فوق توزیع برق هم هست.
افزایش مصرف ۴هزارمگاواتی در فصل بهار
خبر دیگری حاکیست معاون وزیر نیرو در امور برق هم گفت: میزان مصرف برق کشور قبل از پیک مصرف سالانه (تیر و مرداد) در سه ماهه اول امسال ۴هزار مگاوات افزایش یافته است.
مهندس هوشنگ فلاحتیان با اشاره به اینکه استمرار این میزان افزایش در زمان پیک هرسال یعنی ماه‌های تیر و مرداد از ۵۵هزار مگاوات عبور خواهد کرد، به خبرگزاری صدا و سیما گفت: تامین چنین ظرفیتی برای تولید برق کار بسیار سختی است، گرچه در طول یک سال گذشته حدود ۲هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد شبکه برق شده است.
وی افزود: در سه ماهه اول امسال همزمان با گرمای زودرس مصرف برق به طور متوسط ۷ر۹ درصد در زمان پیک افزایش یافته و بطور متوسط ۹درصد مصرف انرژی اضافه شده است.همچنین در برخی مناطق کشور حتی افزایش مصرف به بیش از ۱۵درصد در زمان پیک بار رسیده و برخی مناطق رشد مصرف انرژی بیشتر از ۱۰درصد شده است.
فلاحتیان با اشاره به اینکه شاهد افزایش دما در برخی مناطق کشور تا بالای ۵۵درجه هستیم، اظهار داشت: در چنین شرایطی مردم نیاز به سیستم‌های سرمایشی بیشتری دارند و همچنین از صنعت برق کشور انتظار دارند نیاز آن‌ها بصورت کامل تامین شود، در حالی که افزایش دما، کارایی و راندمان تاسیسات برقی را هم مانند ترانسفورماتور‌ها، ژنراتور‌ها، تابلو‌ها و کابل‌های برق تحت تاثیر افزایش شدید دما قرار می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی مسئولیت همکاران من در بخش انتقال و توزیع برق افزایش می‌یابد، افزود: در یک سال گذشته اقدامات زیادی برای تامین برق مطمئن و پایدار در تابستان امسال صورت گرفته است و در دولت یازدهم تاکنون ۷هزار و ۷۰۰مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شده و ظرفیت نیروگاهی کل کشور بالغ بر ۷۷هزار مگاوات است.
نامبرده اضافه کرد: به موازات افزایش ظرفیت، میزان مصرف هم در بخش‌های مختلف اضافه شده است، به گونه‌ای که در زمان پیک مصرف پارسال مصرف به ۵۲هزارو ۷۰۰مگاوات رسید، اما امسال قبل از زمان پیک مصرف بیشتراز پیک پارسال شده است.
وی ادامه داد: برای عبور از تابستان، پست و خطوط انتقال بسیاری در نقاط مختلف بهره برداری شد و تعمیرات اساسی نیروگاهی هم صددرصد انجام گرفته و همه نیروگاه‌ها در شرایط عادی قرار دارند به گونه‌ای امکان استفاده از همه ظرفیت موجود فراهم شده و تاسیسات انتقال و توزیع هم بهینه سازی شده است.
وی با تاکید بر اینکه مصرف برق در همه بخش‌ها با توجه به گرمای زودرس افزایش یافته است، گفت: از مردم انتظار داریم درساعات اوج مصرف یعنی از ساعت ۱۲ظهر تا ۴بعدازظهر (پیک روز) و از ساعت ۵عصر تا ۱۰شب (پیک شب) از وسایل پرمصرف مانند اتو، ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی استفاده نکنند و استفاده از سیستم سرمایشی را به حداقل برسانند و اگر از سیستم‌های اتوماتیک استفاده می‌کنند به گونه‌ای تنظیم شود که مصرف کاهش یابد.
این مقام مسئول ادامه داد: در غیر این صورت میزان مصرف در تیر و مرداد که زمان پیک بار هر ساله است حدود ۱۰درصد افزایش می‌یابد و پیک بار امسال به بیش از ۵۷هزار مگاوات خواهد رسید، در حالی که این رقم در پیک پارسال ۵۲هزارو ۷۰۰مگاوات بود.

نسخه مناسب چاپ