تلاش برای ارتقای رتبه اعتباری ایران
در سفر اخیر هیات اتریشی به تهران درخواست کردیم که در جلسه بعدی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) رتبه اعتباری ایران به پنج بهبود یابد.
محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی فنی ایران در گفتگو با ایرنا بهبود رتبه اعتباری ایران را یکی از دستاوردهای برجام ذکر کرد و گفت: با وجود همه فشارها و بدعهدی‌های آمریکایی‌ها، توانستیم پس از برجام رتبه اعتباری ایران را یک پله ارتقا دهیم و از رتبه هفتم به ششم برسانیم .
وی با تاکید بر اینکه اگر پاره‌ای از اختلافات بانکی با برخی بانک‌های دنیا حل شود، این رتبه می تواند بهبود یابد، یادآور شد: پیش از برجام ،ایران رتبه هفت را از نظر ریسک سرمایه گذاری و فعالیت‌های اقتصادی داشت که اکنون به رتبه شش بهبود یافته است.
رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی فنی ایران با بیان اینکه در دولت اصلاحات رتبه اعتباری ایران به عدد چهار رسیده بود که بهترین رتبه کشور پس از انقلاب اسلامی ایران بوده است، گفت: بسیاری از کشورها از ارتقای رتبه اعتباری ایران حمایت کرده‌اند و امید می‌رود که در آینده نزدیک این رتبه از عدد شش به پنج بهبود یابد.
وی یادآور شد: همه کشورها، شرکت‌ها و نهادهای مالی در جهان به خوش حسابی ایران اذعان دارند و اگر بدحسابی‌هایی هم انجام شد، در دوران تحریم بود که نتوانستیم پول منتقل کنیم که همین خوش حسابی یک اعتبار برای ایران به حساب می آید.
خزاعی درباره مزیت‌های بهبود رتبه ایران از هفت به شش پس از برجام گفت: این تغییر به معنی کاهش ریسک‌های بنیادی کشور است و تغییر نگاه موسسات مالی و اعتباری بین المللی نسبت به شرایط سرمایه گذاری در کشور را در پی خواهد داشت. این بهبود یک رتبه‌ای اعتبار ایران گویای واقعیت‌ها و دستاوردهای مثبت اقتصاد کشور همچون ثبات دهی به بازارها، مهار تورم، کاهش فسادهای اقتصادی، عمق بخشی به بازار سرمایه و بهبود فضای کسب و کار بوده است.
وی تسریع در تسویه بدهی‌های معوق کشور که از زمان تحریم‌ها باقیمانده بود را بر بهبود رتبه اعتباری ایران موثر دانست و گفت: همین ارتقای فعلی به رتبه شش هم دارای آثار مثبت قابل توجهی است که با کاهش هزینه‌های تامین مالی بین‌المللی کشور به تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم کشور و جذب سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در کشور کمک شایانی خواهد کرد.
معاون وزیر اقتصاد به تاریخچه اعتباری کشورمان در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اشاره کرد و گفت: در دوران تحریم با از دست دادن جایگاه اعتباری، زیان‌های قابل توجهی به اقتصاد کشور وارد شد و جبران تدریجی آن یکی از فاکتورهای اصلی تحقق رشد مثبت و اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
وی گفت: رتبه اعتباری ایران در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در سال ۱۳۷۷برابر شش بود که در سال ۷۹ این عدد به پنج و در سال ۱۳۸۰ به رتبه چهار بهبود یافت.در ادامه رتبه اعتباری ایران در سال ۸۵ به عدد پنج و در سال ۸۶ به رتبه شش تنزل یافت؛ ضمن آنکه در سال ۹۰ و در دوره اوج گرفتن تحریم‌ها به رتبه هفت رسید که بدترین رتبه اعتباری ایران به شمار می رود. البته پس از برجام و تسویه بخشی از بدهی‌ها و معوقات ارزی ایران، این رتبه در سال ۹۵ بار دیگر به رتبه شش رسید. یعنی به نقطه پیش از آغاز تحریم‌ها بازگشتیم.
خزاعی یادآور شد: رتبه اعتباری کشورمان با وجود آثار تخریبی جنگ تحمیلی و نوسان‌های نامطلوب قیمت نفت و شرایط خاص دوران پس از انقلاب تا سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹ خورشیدی) هیچگاه از شش پایین تر نبوده است و در سایه بازسازی‌های خسارت‌های جنگ تحمیلی و استحکام بخشی به اقتصاد در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶از رتبه چهار برخوردار شدیم که بهترین رتبه اعتباری در تاریخ جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
وی تاکید کرد: خسارات این تخریب طولانی مدت رتبه اعتباری به حدی است که جبران آن در کوتاه مدت امکان پذیر نیست و احتمالا نسل‌های بعدی هم تحت تاثیر این روند تخریبی قرار خواهد گرفت.

نسخه مناسب چاپ