الحشدالشعبی عراق: داعش از سردار سلیمانی به شدت هراس دارد
سرویس خارجی: سخنگوی الحشدالشعبی عراق در سخنانی اعلام کرد: حضور سردار سلیمانی در مناطق عملیاتی علیه داعش، موجی از ترس و وحشت را در دل تروریست های تکفیری می افکند.
«کریم النوری» با اشاره به اینکه پیروزی در موصل را عراقی ها با کمک ایرانی ها کسب کردند و آمریکا هیچ نقشی در کسب این موفقیت نداشت، گفت: ایران اولین کشوری بود که کنار عراق ایستاد و از بغداد حمایت کرد.
وی افزود: سردار قاسم سلیمانی به عنوان بهترین و بزرگترین مستشار در میدان نبرد با داعش حضور داشته و دارد و به عنوان یک فرمانده میدانی به عراق خدمت می کند.کریم النوری ادامه داد: هر جایی که سردار قاسم سلیمانی حضور پیدا می کرد، رعب و وحشت داعشی ها را فرا می گرفت و هر کجا که ایشان حضور داشت، به پیروزی می رسیدیم. سخنگوی الحشدالشعبی عراق همچنین گفت: حاج قاسم از انسانیت بالایی برخوردار هستند و به هیچ وجه نمی گذاشت به مردم عراق آسیبی برسد. ایشان از عراق و مظلومان دفاع کرد و ما از موضع ایران و اقدامات حاج قاسم سلیمانی تشکر می کنیم.
در چنین شرایطی، و در تحولات میدانی، روند پاکسازی مناطق مختلف موصل از اشغال تروریست ها پس از اعلام نابودی خلافت داعش در این شهر، آغاز شد و نیروهای عراقی پس از پاکسازی کامل منطقه «الشفاء»، واقع در محور غربی موصل، به رود دجله رسیدند. در همین حال، سازمان مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرد: ماموریت این سازمان با آزادسازی محله «الیهود»، در غرب موصل پایان خواهد یافت و نیروهای مبارزه با تروریسم تنها یک خیابان با این محله فاصله دارند.«عبدالغنی الاسدی»، فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم نیز اعلام کرد: تا پیروزی نهایی بر داعش در موصل چند روز بیشتر نمانده است.
از طرفی، حمله عناصر گروه تروریستی داعش به معبر مرزی «الولید»، در استان «الانبار» عراق شکست خورد.منابع امنیتی اعلام کردند: تروریست های داعش به مواضع نیروهای مرزبانی و الحشد الشعبی در شمال معبر مرزی «الولید» حمله کردند. این منابع افزودند: حمله داعش از طرف شهر «القائم» آغاز و گروه تروریستی داعش پس از کشته شدن شماری از عناصرش مجبور به عقب نشینی از اطراف معبر مرزی الولید شد.در این حمله داعش، ۱۰ تن از نظامیان عراقی نیز کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شدند. از سوی دیگر، نیروهای عراقی ضمن ناکام گذاشتن عملیات تروریست های داعش در شمال شهر «بعقوبه »، واقع در استان دیاله عراق، دهها عنصر تکفیری را به هلاکت رساندند. همچنین، منابع محلی از شهرستان «حویجه»، واقع در شمال عراق اعلام کردند که عناصر داعش ۹۰۰ نفر از اهالی این شهرستان را ربوده و به مکان های نامعلومی منتقل کرده اند.
ادامه واکنش‌ها
واکنش ها به پیروزی های اخیر ارتش عراق در موصل و آزادسازی مناطق موصل قدیم و در پی آن نابودی خلافت داعش در عراق، همچنان واکنش ها داخلی و منطقه را به همراه دارد. در این رابطه، نماینده مرجعیت عالی دینی عراق، از مبارزان عراقی و فرماندهان آنها به مناسبت پیروزی بر گروه تروریستی داعش در شهر موصل در شمال این کشور تشکر و قدردانی کرد.«شیخ عبد المهدی الکربلائی»، نماینده آیت الله العظمی سیستانی در خطبه های نماز جمعه کربلای معلی تاکید کرد: نقش اول و آخر در این پیروزی حماسی را رده ها و صفوف مختلف مبارزان عراقی داشتند.
از طرفی، نخست وزیر عراق نیز از نقش مهم و تاثیر گذار آیت الله العظمی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان عراق در روند اجرای عملیات ارتش این کشور برای بازپس گیری شهر موصل از اشغال تروریست‌های داعش تشکر کرد. حیدرالعبادی گفت: دعوت آیت الله العظمی سیستانی از مردم عراق برای حمل سلاح در برابر تروریست های تکفیری، کشور را از دست آنان نجات داد.
العبادی تاکید کرد: مواضع تاریخی مرجعیت عالیقدر به ویژه موضع گیری ایشان در دفاع از کشور و ملت عراق و اینکه با فتوای خود، دفاع از سرزمین و مقدسات کشور را واجب کفایی برای شهروندان عراقی اعلام کردند، کشور را از اشغال تروریست های داعش نجات داد و با فتوای خود راه را برای پیروزی ارتش عراق هموار کرد.
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی نیز در خصوص پیروزی ها در شهر موصل گفتند: این افتخار بزرگ در سایه پیروی از دستورات مرجعیت و جانفشانی مردم شریف و دلاور عراق بود.در بخشی از این پیام تبریک در خصوص آزادی شهر موصل آمده است: این افتخار بزرگ در سایه پیروی از دستورات مرجعیت، و جانفشانی مردم شریف و دلاور عراق، و رهبری داهیانه ایشان بود که امید را در دل ها زنده و همه مسلمانان را مسرور و خوشحال کرد و خداوند متعال را شاکر و سپاسگزاریم.ایشان همچنین در این پیام نصرت سپاه اسلام را به آیت الله العظمی سیستانی و دولت فهیمم عراق و ملت پیروز تبریک گفته و از خداوند متعال امنیت کامل و آسایش و شوکت مردم عزیز عراق را در ظل عنایات حضرت بقیه الله الاعظم(عج)مسالت میکنیم .
از طرفی، حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی نیز در نامه ای، پیروزی ملت عراق در نبرد با داعش و آزادسازی موصل را به حضرت آیت الله العظمی سیستانی تبریک گفت .
متن نامه این مرجع تقلید شیعیان خطاب به حضرت آیت الله العظمی سیستانی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
حضور محترم حضرت آیت الله العظمی سیستانی دامت برکاته
السلام علیکم و رحمه الله
با توکل به خداوند سبحان و عنایات حضرات معصومین علیهم السلام خاصه حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه و هدایت های حضرتعالی، نیروهای نظامی و مردمی عراق توانستند آن سرزمین مقدس را از عناصر پلید تکفیری و داعشی پاکسازی نمایند . بی شک حفظ وحدت در میان گروه های مردمی و تبعیت از مرجعیت راه این پیروزی بزرگ را هموار ساخت. اینجانب ضمن التماس دعای خیر و تبریک این موفقیت، توفیقات جنابعالی را از خداوند متعال مسئلت میکنم .
حسین نوری همدانی – ۶ شوال ا لمکرم
در این حال،رییس جمهوری در پی آزادسازی شهر موصل، در پیامی به حیدر العبادی نخست وزیر عراق، آزادسازی بزرگترین شهر تحت کنترل داعش در عراق و پایان مظلومیت مردم آن، و رهایی از زیر یوغ جنایت و خشونت بی‌نظیر در تاریخ سده‌های اخیر منطقه را به وی و مردم عراق تبریک گفت.
متن پیام حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای العبادی،نخست وزیر عراق
آزادسازی بزرگترین شهر تحت کنترل داعش در عراق و پایان مظلومیت مردم آن، و رهایی از زیر یوغ جنایت و خشونت بی‌نظیر در تاریخ سده‌های اخیر منطقه را به جنابعالی و مردم عزیز عراق تبریک می‌گویم .این پیروزی عظیم که به یمن همکاری، هماهنگی، فداکاری و تلاش مردم سخت‌کوش و نیروهای نظامی و حشدالشعبی قهرمان، با حمایت کشورهای همسایه انجام پذیرفت، نشانگر اهمیت مبارزه واقعی با جنایتکارانی است که خشونت و آدم‌کشی را ظالمانه به‌نام اسلام به نمایش گذاشتند .جمهوری اسلامی ایران خود را در این شادی و رهایی از بند قساوت و درنده‌خویی شریک دانسته و آمادگی خود را برای تداوم مبارزه همه‌جانبه با این جنایت پیشه‌گان در تمام منطقه اعلام می‌دارد.
حسن روحانی،رییس جمهوری اسلامی ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز ضمن تبریک شکست سنگین داعش در موصل به دولت و ملت عراق، خواستار تداوم مبارزه جمعی برای خشکاندن ریشه‌های فکری و تامین مالی تروریسم شد. وی همچنین با آرزوی تحکیم ثبات، امنیت، آرامش و رفاه هر چه بیشتر برای مردم در چارچوب عراق یکپارچه، دموکراتیک و منسجم، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به ملت‌ها و دولت‌های منطقه تا نابودی کامل بقایای تروریست‌ها اعلام کرد. از سوی دیگر، «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر نیز با ارسال دو پیام خطاب به «فؤاد معصوم»، رئیس‌جمهوری عراق و حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور، آزادسازی موصل از اشغال داعش را به آن‌ها تبریک گفت.امیر قطر در این پیام ها بر همبستگی دولت قطر با عراق در مبارزه با گروه‌های تروریستی تاکید کرد.
در چنین شرایطی، بسیاری از روزنامه‌های عرب زبان کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز صفحه اول روزنامه های خود را به شکست داعش در عراق اختصاص دادند آن هم در حالی که بسیاری از این کشورهای عرب، حامی اصلی این گروه تروریستی بودند.در همین ارتباط ، بسیاری از روزنامه های سعودی و اماراتی از جمله الشرق الاوسط، عکاظ، الحیات و الخلیج با انتشار مطالبی به شکست داعش در عراق اعتراف کردند. روزنامه الشرق الاوسط که از اولین روز ظهور داعش در عراق از آن تحت عنوان «دولت اسلامی » یاد می کرد و اعضای تکفیری آن را «جهادی ها» می نامید، صفحه نخست خود را به اعلام شکست داعش در عراق اختصاص داد و مطلبی تحت عنوان « عراق پایان داعش را اعلام می کند» منتشر کرد و نوشت: نیروهای عراقی مسجد النوری را بازپس گرفته و بر تعقیب هسته های پنهان داعش متمرکز شده اند.
روزنامه «عکاظ» عربستان نیز در همان مسیر الشرق الاوسط مطلبی را در صفحه اول خود با عنوان هلاکت ۴۵ تروریست و تسلط بر مسجد النوری .. پایان حکومت باطل داعشی در موصل، منتشر کرد. روزنامه الحیات نیز مانند دو روزنامه دیگر سعودی نوشت ، پس از هشت ماه جنگ خیابانی دشوار، ارتش عراق از تسلط بر مسجد النوری در موصل خبر داد که داعش سه سال پیش از آنجا خلافت خود را اعلام کرده بود.

نسخه مناسب چاپ