پیش‌بینی خرید ۵/۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان
سرویس اقتصادی: تاکنون ۵ میلیون و ۱۵۸ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل خرید این میزان به ۵ر۱۰ میلیون تن برسد.
یزدان سیف معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران دیروز در نشست خبری اظهار داشت: این میزان گندم خریداری شده تاکنون، نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۶ درصد کاهش دارد که بخشی از آن مربوط به کم‌شدن میزان بارندگی از مهر تا دی سال گذشته است.
وی با اشاره به اینکه امسال شاید ۵۰۰ هزار تن گندم کمتر نسبت به پارسال خرید انجام دهیم، گفت: این در حالی است که میزان کیفیت گندم به‌لحاظ پروتئین و گلوتن افزایش پیدا کرده است. قبلاً میانگین پروتئین در گندم ۱۱ تا ۵ر۱۱ درصد بود که اکنون به ۵ر۱۲ درصد رسیده است.
سیف ادامه داد: حدود ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پول گندم خریداری شده از کشاورزان است که در حال حاضر ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است. در مجموع کشاورزانی که تا تاریخ ۲۷ خرداد گندم تحویل دادند ۵۰ درصد مطالبات خود را اخذ کردند و درصدد هستیم که پرداخت ۵۰ درصد از مطالبات کشاورزان را در هنگام تحویل محصول به روز کنیم. وی خاطرنشان کرد: ۵ استان خوزستان، گلستان، فارس، خراسان‌رضوی و اردبیل رتبه اول را در تحویل گندم داشتند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد خرید کلزا گفت: تاکنون ۱۴۰ هزار تن از این محصول خرید داشتیم که با کسر افت ۱۳۴ هزار تن تحویل گرفتیم. بیشترین تحویلی کلزا از استان گلستان بوده و ۸۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده است. وی سپس از افزایش ظرفیت‌های ذخیره‌سازی و سیلوها خبرداد و افزود: تا پایان امسال ۳۵۰ هزار تن ظرفیت ذخیره‌سازی به اتمام می‌رسد و دو سیلو در استان فارس تا پایان این ماه به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.
سیف با تاکید بر اینکه در بخش گندم خودکفا شدیم و وابستگی به خارج در حوزه غذا کم شده است، گفت: صادرات یک میلیون تن گندم، آرد و سایر مشتقات را برای امسال در دستور کار داریم. وی میزان ذخائر استراتژیک کشور را در وضعیت مطلوب اعلام کرد و افزود: به مردم قول می‌دهیم شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که تمامی کالاها به موقع تامین شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در حوزه تنظیم بازار در ماه رمضان افزایش جزیی در قیمت برنج داشتیم که با ورود ۳۰ هزار تن برنج در قالب طرح ضیافت، نرخ این محصول کاهش یافت. همچنین قیمت شکر در این ماه نوسانی نداشت.

نسخه مناسب چاپ